Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Majitel Liberty Ostrava Sanjeev Gupta vyvedl emisní povolenky do Rumunska

Sanjeev Gupta podle odborářů porušil všechny dohody a sliby. Vyvedl totiž emisní povolenky v hodnotě jedné miliardy korun z ostravské huti Liberty do Rumunska. Ještě nedávno přitom Vládu ČR a zaměstnance ujišťovalo představenstvo firmy, že povolenky zůstanou v Ostravě. Společnost LIBERTY Ostrava ale tvrdí, že jde ze strany odborářů o dezinformační tvrzení, která zbytečně firmu poškodí. Plán vyvést povolenky za jednu miliardu byl údajně na stole už dlouho a huti stále zbývají povolenky v hodnotě 5,6 miliardy korun.

Majitel Liberty Ostrava obešel dozorčí radu a vyvedl emisní povolenky z České republiky. Odboráři se to dozvěděli v pátek před polednem.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Sanjeev Gupta dle dostupných informací, které máme z Ministerstva životního prostředí, nechal převést podstatnou část CO2 povolenek do Rumunska. My, členové dozorčí rady jsme se to dozvěděli až z veřejných zdrojů. Jsme velice znepokojení a připravujeme trestně právní kroky. Gupta ví, že pokud udělá transakci se spřízněnou firmou v takovém rozsahu, pak mu zákon ukládá povinnost toto projednat na dozorčí radě."

Gupta přitom už v minulosti tvrdil, že povolenky, které jsou majetkem Liberty Ostrava, nepoužije nikde jinde než právě v Ostravě.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Souhlasil s dohodou, kterou pak stvrdil v memorandu s našim státem, že CO2 povolenky, které naší firmě bezplatně alokoval náš stát, nepoužije jinde než v Ostravě."

Tvrdil to i na jednání o Evropské radě zaměstnanců. Situaci do Ostravy nedávno přijel řešit i premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ty ujišťoval člen představenstva firmy, že k vyvedení povolenek nedojde.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Sanjeev Gupta a někteří členové představenstva dali jasně najevo, co si myslí o zákonech, dohodách a zvyklostech v naší zemi."

Podle odborářů to může ostravskou huť ohrozit, protože finance z přebývajících povolenek se měly použít na modernizaci firmy.

Vedení společnosti LIBERTY se brání

LIBERTY Ostrava, vyjádření společnosti: "Společnost se důrazně ohrazuje proti dezinformacím, které manipulují stanovisko odborů a ministryně Maláčové. Původní záměr společnosti zhodnotit v souladu se zákonem, a to velmi bezpečným a zajištěným způsobem, část přebytečných emisních povolenek, byl naprosto bezdůvodně blokován odbory a vládou."

Podle firmy byla transakce provedena za nových parametrů, které mají být pro LIBERTY Ostrava zcela bezpečné a velmi prospěšné.

LIBERTY Ostrava, vyjádření společnosti: "Jeden milion emisních povolenek byl přímo prodán sesterské rumunské společnosti LIBERTY Galati, a to za hotové peníze. Transakce byla provedena za aktuální tržní cenu, která bude LIBERTY Ostrava okamžitě zaplacena, navíc s možností koupit tyto povolenky v budoucnu zpět za nižší cenu. Okamžitý zisk pro LIBERTY Ostrava z této transakce je 260 milionů Kč"

Firma zároveň tvrdí, že peníze ze zisku budou použity zčásti na vyplacení mimořádného bonusu zaměstnancům při příležitosti 70. výročí společnosti. Zbylá část bude použita na budoucí investiční projekty LIBERTY Ostrava.

LIBERTY Ostrava, vyjádření společnosti: "Od převzetí huti v červenci 2019 podpořila skupina GFG společnost LIBERTY Ostrava částkou více než 4 miliardy korun. Díky této podpoře se ostravským hutím podařilo překlenout dobu, kdy trh procházel těžkým obdobím znásobeným navíc dopady pandemie koronaviru. Výsledky úsilí nového vedení LIBERTY Ostrava a jejích 6 000 zaměstnanců jsou po letech úpadku zcela konkrétní a viditelné. Produkce za I. čtvrtletí 2021 narostla o více než 20 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a je o více než 70 % vyšší ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím minulého roku, které byly ovlivněny vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Společnost LIBERTY Ostrava rovněž očekává, že její EBITDA za první čtvrtletí ve výši 60 milionů eur bude jejím nejlepším čtvrtletním výsledkem od doby převzetí huti."

Emisní povolenky umožňují průmyslovým podnikům vypouštět do ovzduší určité množství skleníkových plynů, zejména CO2. Systém emisních povolenek funguje ve stávající podobě od roku 2005, kdy vstoupil v platnost tzv. Kjótský protokol. Tehdy mezi sebe členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí. Ve světě je jich čím dál méně a proto jejich cena výrazně roste. Jejich cílem je právě omezit vypouštění škodlivin do ovzduší.

LIBERTY Ostrava, vyjádření společnosti: "LIBERTY Ostrava v tuto chvíli disponuje emisními povolenkami v hodnotě přibližně 5,6 miliardy Kč, výrazně vyšším množstvím, než nyní potřebuje. Tržní cena těchto povolenek krátkodobě dosahuje svého historického maxima, přesto však nejsou zhodnocovány a společnost ani zaměstnanci z nich nijak neprofitují. Jde o vnitropodnikovou záležitost soukromé společnosti, u níž je jakákoli intervence ze strany vlády zcela nevhodná a způsobilá poškodit reputaci České republiky v očích zahraničních investorů."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy