Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladý horal zkolaboval při výstupu na Lysou horu, letěl pro něj vrtulník

Je v kondici a na Lysou horu chodí pravidelně. Přesto při výstupu ve čtvrtek zhruba 500 metrů pod vrcholem teprve 21letý mladík zkolaboval. Na pomoc mu vyjeli členové horské služby a z Ostravy musel přiletět i vrtulník letecké záchranné služby.

Dramatická záchranná akce začala ve čtvrtek před 18. hodinou večer. Jednadvacetiletého mladíka objevila náhodou starší dáma na místě zvaném Větry ve výšce zhruba 1200 m.n.m. a okamžitě zavolala pomoc. Jako první k němu vyrazili členové horské služby. Vzhledem k velkému množství sněhu a špatné dostupnosti byl povolán také vrtulník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "K postiženému s bolestmi na hrudi byl vyslán vrtulník, vybavený i k provádění speciální činnosti – jeřábování. V té době právě zasahoval u jiné události ve Frýdku-Místku, odkud byl přesměrován."

Horská služba mířila na místo autem a později musela přesedlat na čtyřkolku. K mladíkovi se dostali zhruba do 35 minut od přijetí výzvy. Našli ho ležet ve sněhu ve stavu absolutního vyčerpání, kolemjdoucí turisté mu naštěstí zajistili tepelný komfort a snažili se s ním komunikovat. Mladému muži tělo lidově řečeno zcela vypovědělo službu a sám nebyl prakticky schopen pohybu. Společně s horskou službou dorazil na místo i vrtulník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Posádka vrtulníku rozhodla o evakuaci pacienta z nepřístupného terénu pomocí jeřábu za spolupráce s horskou službou. Mezipřistání provedli letečtí záchranáři na Lukšinci, odkud přiletěli zpět k místu zásahu. Lékař byl za pomoci jeřábu dopraven k pacientovi. Za vzorné spolupráce s horskou službou následně proběhlo jeho základní vyšetření a ošetření, zajištění tepelného komfortu pomocí termo fólie."

Poté byl pacient evakuován v transportní síti zpět na místo mezipřistání, převzat na palubu vrtulníku a transportován na urgentní příjem do frýdecko-místecké nemocnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy