Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z restaurátorské dílny VŠB-TUO vyjela už druhá opravená motorka, tentokrát historická Jawa 350sv z roku 1934

V Restaurátorské dílně při VŠB – Technické univerzitě Ostrava se zásadní proměny dočkala historická motorka Jawa 350sv z roku 1934. Je to už druhý motocykl, kterému vrátili její původní půvab studenti a zaměstnanci Fakulty strojní VŠB-TUO. Motocykl je součástí unikátní sbírky, kterou Moravskoslezskému kraji věnoval sochař Rybička v roce 2015.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Před dvěma lety podpořil Moravskoslezský kraj vznik Restaurátorské dílny při VŠBTUO a každoročně přispívá půl milionu korun na její provoz. Dílna funguje na Fakultě strojní a v republice je jediným místem, kde se mohou studenti v této exkluzivní restaurátorská disciplíně zdokonalovat. Vzdělávají se tak zde budoucí odborníci v oblasti nakládání s technickým kulturním dědictvím, které je pro náš kraj velmi důležité. Právě postupy restaurování Jawy 350sv jsou tématem diplomové práce jednoho ze studentů, kteří se na obnově historického stroje podíleli." 

Restaurátorská dílna a její vybavení umožňuje péči o technické památky dle požadavků Mezinárodní federace historických vozidel. Motocykl Jawa 350sv tak studenti a zaměstnanci opravili s využitím moderních postupů, jako je 3D tisk nebo reverzní inženýrství. 

Lukáš Kudrna, vedoucí Restaurátorské dílny: „Motorka je nyní plně provozuschopná. Našim cílem bylo zachovat původní povrchové úpravy a zajistit díly, které odpovídají specifikaci jednostopého vozidla z roku 1934. Díly se nám nakonec podařilo sehnat prostřednictvím různých internetových aukcí, bazarů a také kontaktů, které mám mezi veteránisty.“

Jednu součást, a sice levou stupačku, se ovšem sehnat nepodařilo, a tak ji strojaři museli ve spolupráci s kolegy z oboru uměleckého slévárenství odlít. 

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj: „Jawa 350sv je už druhým motocyklem, který odborníci z VŠB-TUO v dílně opravili. Vloni po jednoroční práci představili restaurovanou Jawu 250, kterou mohla veřejnost vidět v Dolních Vítkovicích na výstavě Grand PRIX. Její součástí byly i další motorky z naší unikátní sbírky historických motocyklů. GRAND PRIX má být v Dolních Vítkovicích až do konce srpna. Třeba to epidemiologická situace dovolí a na výstavu bude možné ještě zajít. Později se mají motorky přesunout do nového muzea, které aktuálně vzniká v Kopřivnici. Když v roce 2019 Restaurátorská dílna vznikala, dali si její zaměstnanci spolu se studenty cíl opravit jednu motorku ročně. Po Jawě 250 a Jawě 350sv přijde na řadu motocykl Indian scout 600 z dvacátých let minulého století."

text: tisková zpráva KÚ MSK

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy