Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Doklady o covidových testech nebo očkování jsou nutné i při turistických toulkách přes zelenou hranici

Postupné rozvolňování koronavirových omezení se projevuje také na hraničních přechodech s Polskem a Slovenskem. Kontroly jsou víceméně jen namátkové a na některých přechodech nejsou vůbec. Přesto by lidé neměli zapomínat na povinné doklady o covidových testech nebo očkování.

Na hranicích s Polskem a Slovenskem to v těchto dnech vypadá, že už žádná covidová omezení při cestování neplatí. Na některých přechodech sice policejní kontroly probíhají, ale jen namátkově a někde nejsou vůbec.

Například na hraničním přechodu s Polskem v Bukovci není žádná kontrola ani na české, ani na polské straně.

Lidé by však rozhodně neměli zapomínat na to, že každá země má vlastní podmínky, které upravují vstup na jejich území. Vedle občanského průkazu nebo pasu je nutné u sebe mít doklady o absolvovaném testu nebo očkování. S policejní kontrolou těchto dokladů se mohou Češi setkat i v polském nebo slovenském vnitrozemí.

Anketa: “Já jsem teď asi poprvé na hranici, tak jsem se konečně přijel podívat, jak to vypadá. Samozřejmě mám o očkování doklad v mobilu a i vytištěný.”

Například slovenští policisté mají patroly na hranicích jen ve vymezených časech. U přijíždějících důsledně kontrolují právě dokumenty o testech nebo očkování. V opačném směru se jejich čeští kolegové zaměřili na nelegální migranty.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “Od ledna letošního roku až do odvolání je posílen výkon služby na vytipovaných hraničních přechodech. V rámci Krajského ředitelství Policie ČR MSK se jedná o hraniční přechod Mosty u Jablunkova na státní hranici se Slovenskou republikou. V souladu s tímto opatřením se také dnes policisté odboru cizinecké policie zaměřují především na kontrolu možné tranzitní nelegální migrace. K této činnosti mimo jiné využívají speciální techniku, například přístroj na detekci srdeční činnosti.”

Lidé však hranice nepřekonávají jen na oficiálních přechodech. V Beskydech je řada míst, kde lze hranici s Polskem a Slovenském přejít přímo v terénu. I turisté však musí dodržovat platná nařízení a mít u sebe nejen občanský průkaz nebo cestovní pas, ale také potvrzení o absolvovaném covidovém testu nebo očkování.

Při cestě do zahraničí je vždy vhodné si ověřit aktuálně platná opatření. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy