Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U hranic se Slovenskem v Mostech u Jablunkova bude nad frekventovanou silnicí postaven most pro zvěř

Celý MS kraj |

Medvědi, vlci, jeleni nebo divoká prasata už nebudou muset riskovat životy při přecházení velmi frekventovaného silničního tahu v prostoru hranice se Slovenskem na Jablunkovsku. ŘSD tam nad silnicí postaví nový ekodukt určený výhradně zvěři.

Nový most bude postaven těsně před hraničním přechodem se Slovenskem v Mostech u Jablunkova. S jeho výstavbou se počítalo už dříve a zejména po rozhodnutí postavit automobilku v Nošovicích, kvůli které se zvýšil provoz nákladních vozidel. Kvůli husté dopravě nemá zvěř kudy přecházet a právě pro ni bude postaven ekodukt, či jinak zvaný šelmochod.

Daniel Křenek, přírodovědec: “Podle studie, kterou si nechala zpracovat Agentura ochrany přírody, toto místo patří mezi takzvané nadregionální biokoridory, což je vlastně biokoridor významu přeshraničního. Takže to dokládá vlastně obrovský význam tohoto území z hlediska migrace zvěře.”
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Stavba kolmého přesypaného mostu je navržena jako oblouková železobetonová konstrukce. S ohledem na minimalizaci rozpětí polí byly vybrány dva oblouky doplněné mezilehlou podpěrou umístěnou v současném středním dělícím pásu silnice I/11. Kvůli zkrácení doby výstavby je upřednostněna prefabrikovaná varianta posazena na velkoprůměrových pilotách.”

Nad vozovkou budou přecházet nejen medvědi a vlci, ale také všechna ostatní zvířata, která by jinak musela riskovat život při překonávání silnice. Most výrazně sníží riziko srážky s automobilem.

Daniel Křenek, přírodovědec: “Nacházíme se v migračně významném území pro celou řadu druhů živočichů. Celá oblast Jablunkovské brázdy je dneska velmi silně urbanizovaná. Prakticky zvěř ze slezských Beskyd a ze Slovenska nemá kudy přecházet, protože jednak jsou tady komunikace, které jsou prakticky neprůchodné a jednak je tady poměrně hustá zástavba, která je oplocená a nepřístupná. Nedá se už dneska projít kromě několika málo míst, a když tak jenom pro některé druhy zvěře. Tady se počítalo, že ten šelmochod bude postavený už dříve.”

Místo u hraničního přechodu je pro stavbu ekoduktu příhodné. Zalesněné svahy jsou blízko silnice a pro zvěř bude trasa po mostě přirozená.

Daniel Křenek, přírodovědec: “Zde se předpokládá, že by to byla taková propojka mezi oblastí Moravskoslezských Beskyd, Jablunkovského mezihoří, čili propojení tady těchto pohoří. Mnozí lidé by si mohli myslet, že to je jenom kvůli vlkům nebo medvědům. Ti trady samozřejmě mohou předcházet taky, ale je to kvůli všem živočichům. Je třeba si uvědomit, že vlastně nejedná se jenom o velké šelmy, ale budou tady přecházet i třeba drobní savci, jako jsou kuny, lišky, jezevci, tak samo i dokonce obojživelníci a plazi, nebo dokonce i hmyz. Takže není to jenom kvůli medvědovi nebo vlku. V současné době je ta krajina neustálým rozvojem natolik fragmentovaná, že zvěř už prakticky nemá kudy procházet a dochází na mnohých místech k oslabování populací a nedochází k dostatečně výměně jedinců, čili hrozí už trošku genetická eroze těch jednotlivých druhů.”

Nový ekodukt by měl výrazně snížit riziko střetu zvěře s automobily.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Nedílnou součástí projektu je rozsáhlý návrh vegetačních úprav pomocí původních dřevin, aby bylo docíleno maximálního efektu začlenění migrační trasy do okolí. Kromě zatravnění se také počítá s neprůhlednou bariérou, která zabrání rušení zvěře světlem a nebo hlukem. Předpokládané zahájení stavby vychází na rok 2024 s uvedením do provozu o rok později. Odhadovaná cena dosahuje cca 155 milionů.”
Daniel Křenek, přírodovědec: “Ale taky musíme si uvědomit, že spoustu zvěře dneska je sraženo na cestách. Jenom za roky 2014 až 2018 je v ČR registrováno přes 54 000 střetů se zvěří. Samozřejmě té zvěře zahyne mnohem více. Jenom podle výzkumu u sedmi sledovaných druhů během jednoho roku bylo zaznamenáno, že za jeden rok na našich cestách zemře přes 1,1 milionu jedinců zvěře. Jedná se hlavně o srnčí zvěř, prase divoké, liška, zajíc a tak dále. A to je jenom malý zlomek, nemluvě o tom, kolik živočichů vůbec nebylo zmonitorováno, zmapováno. Takže ta čísla, to je jen špička ledovce, budou určitě daleko vyšší. Ale tím, že vlastně ta krajina je fragmentovaná, tak ta zvěř, když nemá kudy projít, tak se dostává i do té zástavby a tam hrozí daleko vyšší riziko toho střetu se zvěří. Další problém je vlastně to, že dneska dochází k obrovskému úbytku biodiverzity, čili druhové rozmanitosti v přírodě a ztráty vlastně na cestách jsou jedna z mnohých příčin, co tomu vlastně napovídá.”
Nahlásit chybu


K tématu

Plachého tetřeva hlušce mohou lidé spatřit na různých místech v Beskydech

28. dubna 2023 17:41 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Když budou mít turisté v Beskydech velké štěstí, na několika místech mohou spatřit tetřeva hlušce. Protože původní populace téměř vyhynula, pustily se Lesy ČR do umělého odchovu tetřevů. Do volné přírody bylo v posledních pěti letech vypuštěno přes 70 jedinců.

“Čeladenská ovečka” zaznamenala rekordní počet soutěžních prací

2. května 2023 12:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Taneční vystoupení místních dětí zahájilo vernisáž výtvarná soutěž O pohár čeladenské ovečky. Konala se ve sportovní hale, do které se vešel rekordní počet účastníků letošního 9. ročníku.

Projekt Student v lese pomáhá přírodě i mezigeneračním vztahům

5. května 2023 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Projekt Student v lese sdružuje dobrovolníky napříč generacemi, kteří společnými silami uklízejí černé skládky, zakládají motýlí louky, stahují klestí po kůrovcové kalamitní těžbě, ale také sázejí stromky v Beskydech. Na konci dubna vysadili nad Pražmem v Beskydech 2000 sazenic buků.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Transport laboratorních vzorků z vyšetřoven do laboratoře je v krnovské nemocnici unikátní a první u nás

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

V Bruntále proběhlo Mistrovství ČR ve fitness dětí a mládeže

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Na hrad Sovinec se sjeli milovníci dravých ptáků a sokolnictví

Hrad Sovinec patřil o víkendu dravým ptákům a Sokolnickým slavnostem. V hlavní roli už tedy nebyly historické skupiny, šermíři a žongléři. Ti byli jen doplňkem hlavního programu slavností.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

U hranic se Slovenskem v Mostech u Jablunkova bude nad frekventovanou silnicí postaven most pro zvěř
Vydáno 25. června 2021 13:49, Celý MS kraj, Libor Běčák
Medvědi, vlci, jeleni nebo divoká prasata už nebudou muset riskovat životy při přecházení velmi frekventovaného silničního tahu v prostoru hranice se Slovenskem na Jablunkovsku. ŘSD tam nad silnicí postaví nový ekodukt určený výhradně zvěři.

Nový most bude postaven těsně před hraničním přechodem se Slovenskem v Mostech u Jablunkova. S jeho výstavbou se počítalo už dříve a zejména po rozhodnutí postavit automobilku v Nošovicích, kvůli které se zvýšil provoz nákladních vozidel. Kvůli husté dopravě nemá zvěř kudy přecházet a právě pro ni bude postaven ekodukt, či jinak zvaný šelmochod.

Daniel Křenek, přírodovědec: “Podle studie, kterou si nechala zpracovat Agentura ochrany přírody, toto místo patří mezi takzvané nadregionální biokoridory, což je vlastně biokoridor významu přeshraničního. Takže to dokládá vlastně obrovský význam tohoto území z hlediska migrace zvěře.”
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Stavba kolmého přesypaného mostu je navržena jako oblouková železobetonová konstrukce. S ohledem na minimalizaci rozpětí polí byly vybrány dva oblouky doplněné mezilehlou podpěrou umístěnou v současném středním dělícím pásu silnice I/11. Kvůli zkrácení doby výstavby je upřednostněna prefabrikovaná varianta posazena na velkoprůměrových pilotách.”

Nad vozovkou budou přecházet nejen medvědi a vlci, ale také všechna ostatní zvířata, která by jinak musela riskovat život při překonávání silnice. Most výrazně sníží riziko srážky s automobilem.

Daniel Křenek, přírodovědec: “Nacházíme se v migračně významném území pro celou řadu druhů živočichů. Celá oblast Jablunkovské brázdy je dneska velmi silně urbanizovaná. Prakticky zvěř ze slezských Beskyd a ze Slovenska nemá kudy přecházet, protože jednak jsou tady komunikace, které jsou prakticky neprůchodné a jednak je tady poměrně hustá zástavba, která je oplocená a nepřístupná. Nedá se už dneska projít kromě několika málo míst, a když tak jenom pro některé druhy zvěře. Tady se počítalo, že ten šelmochod bude postavený už dříve.”

Místo u hraničního přechodu je pro stavbu ekoduktu příhodné. Zalesněné svahy jsou blízko silnice a pro zvěř bude trasa po mostě přirozená.

Daniel Křenek, přírodovědec: “Zde se předpokládá, že by to byla taková propojka mezi oblastí Moravskoslezských Beskyd, Jablunkovského mezihoří, čili propojení tady těchto pohoří. Mnozí lidé by si mohli myslet, že to je jenom kvůli vlkům nebo medvědům. Ti trady samozřejmě mohou předcházet taky, ale je to kvůli všem živočichům. Je třeba si uvědomit, že vlastně nejedná se jenom o velké šelmy, ale budou tady přecházet i třeba drobní savci, jako jsou kuny, lišky, jezevci, tak samo i dokonce obojživelníci a plazi, nebo dokonce i hmyz. Takže není to jenom kvůli medvědovi nebo vlku. V současné době je ta krajina neustálým rozvojem natolik fragmentovaná, že zvěř už prakticky nemá kudy procházet a dochází na mnohých místech k oslabování populací a nedochází k dostatečně výměně jedinců, čili hrozí už trošku genetická eroze těch jednotlivých druhů.”

Nový ekodukt by měl výrazně snížit riziko střetu zvěře s automobily.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Nedílnou součástí projektu je rozsáhlý návrh vegetačních úprav pomocí původních dřevin, aby bylo docíleno maximálního efektu začlenění migrační trasy do okolí. Kromě zatravnění se také počítá s neprůhlednou bariérou, která zabrání rušení zvěře světlem a nebo hlukem. Předpokládané zahájení stavby vychází na rok 2024 s uvedením do provozu o rok později. Odhadovaná cena dosahuje cca 155 milionů.”
Daniel Křenek, přírodovědec: “Ale taky musíme si uvědomit, že spoustu zvěře dneska je sraženo na cestách. Jenom za roky 2014 až 2018 je v ČR registrováno přes 54 000 střetů se zvěří. Samozřejmě té zvěře zahyne mnohem více. Jenom podle výzkumu u sedmi sledovaných druhů během jednoho roku bylo zaznamenáno, že za jeden rok na našich cestách zemře přes 1,1 milionu jedinců zvěře. Jedná se hlavně o srnčí zvěř, prase divoké, liška, zajíc a tak dále. A to je jenom malý zlomek, nemluvě o tom, kolik živočichů vůbec nebylo zmonitorováno, zmapováno. Takže ta čísla, to je jen špička ledovce, budou určitě daleko vyšší. Ale tím, že vlastně ta krajina je fragmentovaná, tak ta zvěř, když nemá kudy projít, tak se dostává i do té zástavby a tam hrozí daleko vyšší riziko toho střetu se zvěří. Další problém je vlastně to, že dneska dochází k obrovskému úbytku biodiverzity, čili druhové rozmanitosti v přírodě a ztráty vlastně na cestách jsou jedna z mnohých příčin, co tomu vlastně napovídá.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000026258/u-hranic-se-slovenskem-v-mostech-u-jablunkova-bude-nad-frekventovanou-silnici-postaven-most-pro-zver