Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parkoviště u transformátoru pod Lysou horou začíná jezdit kyvadlový autobus, parkoviště u transformátoru bude zrušeno

V dopravě pod Lysou horou začaly platit novinky. Motoristé už nemohou parkovat u známého transformátoru. Kraj navíc s obcemi spustil zkušební provoz kyvadlové autobusové dopravy, která má svážet turisty od parkovišť nebo zastávek veřejné dopravy.

Na velké změny se musí připravit turisté, kteří jsou zvyklí před výšlapem na Lysou horu parkovat v Ostravici u transformátoru. Tamní parkoviště bude totiž zrušeno.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “Změny se tady v obci chystají a pro nás je velká změna to, že se vlastně Lesy ČR nakonec rozhodly, že to známé parkoviště u transformátoru uzavřou a nebude se tedy jako parkoviště využívat. Takže budeme muset hledat jiné plochy a jiná místa, kde by mohla auta parkovat. Takové plochy bohužel nemáme. Proto jsme se rozhodli a ve spolupráci s MSK jsme připravili na letošní letní sezonu kyvadlovou autobusovou dopravu, která by tady měla pendlovat vlastně po Ostravici a mezi Malenovicemi a Frýdlantem nad Ostravicí. A druhý autobus bude jezdit Samčanka, Gruň. Autobusy by měly nahradit ta parkovací místa, která chybí. Tady v Ostravici jsme vlastně využili parkovací místa u Beskydského pivovárku, tam je velká plocha a bude tam zastávka toho autobusu. A druhá bude u Ridery, kde je také velká plocha k parkování. A potom bude ten autobus stát tady potom u transformátoru. Takže ti lidé mohou nechat auta vlastně dole a nebo potom je můžou nechat ve Frýdlantě a tím autobusem dojet sem.
Anketa: “Vím o tom. Vím, že to i přes zimu bylo uzavřené, ale tady výjimečně jezdím nahoru na tu opičárnu. Ono je na jednu stranu dobře, že se to uzavře. Přece jenom, ať si to ti lidi vyjdou celé, ať si to vyjdou od té železnice. Co by ne. Budeme šetřit přírodu.”
Anketa: “No já sem chodím ráda. manžel mě tady naučil chodit do hor, tak šlapu. Musíme sem dojet autem, nejsme místní.”
Anketa: “Teď o tom nevím vůbec nic. To je pro mne novinka. Ale je to i tím, že jsme z daleka, od Kroměříže. Ale pokud by se parkovalo někde dole, tak holt někde dole. Nějaké centrální parkování.”
Vít Březina, spolek Beskydhost: “Za Beskydhost jsme rádi, že ten autobus bude jezdit. Byla to vlastně jedna z iniciativ Beskydhostu, který se zasloužil o to, že se vůbec začalo přemýšlet o nějakém kyvadlovém autobusu a jsme rádi, že se zprovozní. Určitě budeme rádi, když ti lidé se vrátí k té původní myšlence turismu, to znamená dojet autobusem nebo vlakem někde pod ty hory a ten autobus jim pomůže přiblížit se blíže k těm vrcholům. Tím, že na hory chodí pořád tolik turistů, vznikají problémy s odpady, vznikající problémy s ničením přírody. Proto jsme rádi, že kraj nebo CHKO Beskydy nebo i my v našich mapách se snažíme ty turisty vychovávat a snažíme se jim říct, jak by se měli v přírodě chovat tak, aby zůstala pěkná i pro další generace.”

Podobný systém autobusové kyvadlové dopravy funguje v Jeseníkách na Malé Morávce. V Beskydech to letos bude zkušební provoz.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “Pro nás bylo velkým překvapením, že se nakonec Lesy ČR rozhodly tímto způsobem. A protože se to připravuje v územním plánu a ta plocha byla připravená pro to, aby tady to parkoviště vzniklo. Ale Lesy ČR se nakonec rozhodly jinak. Zájemci o pronájem tenhle plochy jsme byli vlastně my a také Sepetná a ještě je tam nějaký třetí subjekt, o kterým nevíme. Ale Lesy ČR se nakonec rozhodly takto. Protože to je pro nás problém, protože ta parkovací místa v obci hledáme jen těžko. Turistů přibylo i během covidu, protože všechno bylo vlastně uzavřené, takže to byla jediná možnost, jak někam vyrazit někam ven. A s tím určitě ty problémy spojené jsou. Především ta parkovací místa chybí a samozřejmě přibylo i odpadků. Co se týká místních obyvatel, tak určitě s turisty nemají problém, pokud se drží pravidla a parkují na vyhrazených místech a neparkují na soukromých pozemcích. Lidé asi budou muset pomalinku zvykat na to, že budou muset využívat i třeba jiné prostředky než to auto, aby dojeli do hor a prostě se přiblížili třeba i tím autobusem nebo vlakem. Jednoduše se bude muset trošku změnit myšlení lidí.”
Vít Březina, spolek Beskydhost: “My jsme v letošním roce opět vytiskli mapy a opět máme nachystané dárky a různé upomínkové předměty pro lidi, kteří budou po Medvědích tlapkách chodit. Provozovatelé, kteří přežili covidovou krizi, se na turisty těší, mají otevřeno a jsou nachystaní, že jim budou poskytovat služby ve stejném nebo v lepším rozsahu, než poskytovali dosud.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy