Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum v Bruntále pořádalo tradiční Fajne léto na Kosárně

V jesenických Karlovicích se v sobotu konala tradiční akce Fajne léto na Kosárně. Připravilo ji Muzeum Bruntál, které lidem v objektu ukazuje, jak se dříve žilo.

Muzeum Kosárna v Karlovicích. Zdroj: TV Polar
Ema Havelková, mluvčí Muzea v Bruntále: “Pro návštěvníky jsme si připravili bohatý kulturní program. Mohou si vyzkoušet pletení košíků z pedigu, mohou si vyzkoušet, jak se pletou kytice ze sušeného kvítí, mohou navštívit expozici, kde poznají, jak se žilo kdysi dávno na venkově, chlívek, stodolu. Máme tady historičku, která vykládá historii vlastně tady tohoto objektu. Nad to si mohou vyzkoušet, jaké to bylo, když ještě neměli automatickou pračku a žehličku, takže máme připravenou valchu. Máme připravené sekery, aby si chlapi mohli vyzkoušet svoji sílu a nasekat trochu dřeva. Všechny tyto aktivity jsou pro návštěvníky zdarma.”
Anežka Böhmová, návštěvnice: “Jsme z Bruntálu. Prala jsem na valše, zatloukala jsem hřebíky, řezala jsem s partnerem společně pilou a je to úžasné. Lidé v dřívější době to měli určitě hodně těžké.”
Ema Havelková, mluvčí Muzea v Bruntále: “To stavení má unikátní charakter, který je typický tady pro tu jesenickou podoblast. Takže opravdu, když přijede návštěvník, tak může vidět, jak ta chalupa kdysi vypadala, jak u toho byl vejminek a stodola, chlívek. To všechno vlastně k tomu patří, ten areál je kompletní.”

Karlovická Kosárna je jednou z atraktivit na takzvané technotrase.

Dita Korčák Hrtusová, Moravian-Silesian Tourism: “Technotrasa je projekt v Moravskoslezském kraji, který spojuje více než 30 technických atraktivit v tomto kraji. Novinkou pro letošní rok na technotrase je Technotrasa card. Kartu si mohou návštěvníci vyzvednout na jakékoliv lokalitě, sbírat body a poté si vyzvednout lákavé odměny. Jednou z lokalit, která je součástí technotrasy, je právě Kosárna v Karlovicích a my tady se stánkem právě návštěvníkům ukazujeme. co ostatního mohou na technotrase vidět. Máme tady různé atraktivity pro děti, aktivity a malé dárečky.”

Muzeum Bruntál zve návštěvníky také na prohlídku zámku v Bruntále nebo hradu Sovinec.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy