Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

FN Ostrava jako jediná v ČR nemusela rušit plánované operace. Je za tím ochota dárců

Ostravská fakultní nemocnice v postcovidové době jako jediná v Česku zatím nemusela zrušit žádnou plánovanou operaci. Je to díky dárcovství, které má v MS kraji tradici už od dob hutnictví železa a dobývání uhlí, kde bylo vysoké riziko úrazovosti. Zásoby krve ale v letních měsících, které jsou kritické, rychle mizí.

Nejméně sto lidí denně. Takový počet dárců krve by v současné době potřebovala ostravská fakultní nemocnice, aby měla dostatečné zásoby a zvládla jak plánované operace, tak ty akutní jako jsou například operace zraněných po nehodách a úrazech.

Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FN Ostrava: “Covid zastavil operace celý rok pomalu. Teď se vlastně začalo operovat někdy duben, květen a od té doby musíme neustále řešit zásobu krví. Protože jeden jediný úraz nám může opravdu změnit množství krve v lednici.”

Ostravská fakultní nemocnice navíc poskytuje krev i ostatním nemocnicím. Je totiž jedno z krizových center transfuzní služby.

Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele FN Ostrava: “V okamžiku, kdy potřebují regionální nemocnice, nebo nemocnice v ČR, tak jsme schopni a ochotni tu krev poskytnout. Nicméně v současné době ta situace je limitní s těmi zásobami krve, takže musíme opravdu vážit každý transfuzní přípravek, který expedujeme.”
Anketa: prvodárci: “Jdu dneska úplně poprvé na darování krve. Jsem hodně natěšený. Přivedla mě vlastně mamka. Už je to taková tradice, ona to zavedla, takže se těším a doufám, že to všechno dobře dopadne.”
“Poprvé, trochu jsem nervózní, ale doufám, že to bude dobré. (((Dopředu jsem se nebála, to až teď tady.”

Aktuálně chodí darovat krev 300 až 500 lidí týdně. Nejčastěji ve čtvrtky a pátky. Veškeré podrobnosti k dárcovství najdete na webu Krevního centra ostravské fakultní nemocnice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy