Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jih Ostravy zdobí industriální lavičky, stojan na kola a další díla uměleckých kovářů

Historická kovárna Střední umělecké školy AVE ART z roku 1930 opět patřila uměleckým kovářům. Na už 7. ročníku Sympozia prostorových forem tvořili díla na téma městský mobiliář, která jsou momentálně vystavena před kulturním domem Akord v Ostravě-Zábřehu.

V historické kovárně Střední umělecké školy AVE ART vznikl další industriální mobiliář. Během 14 dnů ho vytvořilo pět mladých umělců v rámci 7. ročníku mezinárodního sympozia prostorových forem. Výstupem jsou nejen originální lavičky, ale také stojan na kola, ohniště a květináč.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Jsou to fungl nové sochy. Jsem mile překvapen, moc se mi líbí. Opravdu jsou krásné a nakonec je to individuální pohled každého jednotlivce na tyto práce, ale mě osobně se líbí a diváci, myslím, že to ocení, protože téma městského mobiliáře je věčné.”
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Velice mě zaujal květináč na osázení květinami. Dovedu si představit, že bysme taková umělecká dílka měli po obvodu.”

Většinu děl, které tady na náměstí vidíte, umělci vyrobili z různých materiálů, které našli na šrotovištích.

Lukáš Dvorský, umělecký kovář: “Jako základ jsem našel nepovedený odlitek ocelový a ten mi připomínal ČR. Ta věc celá se nese v duchu, nebo pro mě je ta primární myšlenka vztah k naší krajině, nebo vztah ke krajině obecně. Takže spíš nevztah, bych dneska řekl.”
Petr Kleberc, umělecký kovář: “Na letošní rok jsem vymyslel stojan na kola, kde jsem se zaměřoval na prvky designu a té hrubé kovařiny. Nejsložitější byl asi určitě ten návrh. To mi zabralo více práce a promýšlení.”

Díla uměleckých kovářů můžete na náměstí SNP v Zábřehu obdivovat minimálně do konce října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy