Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vojáci aktivních záloh ubránili Elektrorozvodnu Kletné. Jde o součást cvičení HRADBA 2021

Pokud vás v úterý dopoledne vyděsila v okolí Hladkých Životic na Novojičínsku střelba ze samopalu, slyšeli jste dobře. Vojáci aktivních záloh totiž dostali za úkol ubránit před napadením Elektrorozvodnu Kletné. Bát se ale nemusíte, šlo o součást cvičení HRADBA 2021.

Elektrorozvodna Kletné v Hladkých Životicích patří mezi objekty tzv. krizové infrastruktury, tedy důležité pro fungování a bezpečnost obyvatel našeho kraje. Tato zařízení by v případě nutnosti střežili vojáci aktivních záloh a proto je potřeba vše důkladně procvičit. 

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele Velitelství teritoria AČR: "Tito vojáci aktivní zálohy jsou primárně připravováni k plnění úkolů obrany území v podmínkách stavu ohrožení státu nebo ve válečném stavu, ale mohou být kdykoliv povolávání ke zvyšování ochrany objektů nebo prostorů i ve stavu mírovém." 

Obrana Elektrorozvodny Kletné byla součástí cvičení HRADBA 2021, do kterého se zapojují záložáci z celé země. Ti z MS kraje patří mezi nejlépe vycvičené. 

Miloslav Lafek, ředitel sekce plánování Ministerstva obrany ČR: "Aktivní záloha je součástí ozbrojených sil a my se snažíme nedělat rozdíly mezi profesionálním vojákem a vojákem v aktivní záloze. Samozřejmě ale profesionální voják je v přípravě neustále každý den." 

O službu v aktivních zálohách je v MS kraji velký zájem a zároveň je naše jednotka největší z celé země. 

Jan Božoň, voják aktivních záloh: "Jsem rád, protože si člověk zdokonalí fyzičku a v tom civilním životě třeba nemá tolik aktivit. Pro mě je to úplně úžasná věc." 

Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Záložáci měli za úkol nejen střežení objektů, ale také zajišťovali průjezd spojeneckých jednotek a plnili úkoly ve spolupráci s policií. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy