Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská služba zaznamenala o víkendu v Beskydech zvýšený nárůst úrazů

Smrtelný kolaps, paraglidistka na stromě i částečně amputovaný prst u desetiletého chlapce. Velké množství návštěvníků přilákalo tento víkend do Beskyd relativně hezké počasí. Ruku v ruce s tím nastal pro členy Horské služby i krušný víkend vzhledem k počtu zásahů.

Jedním z nich byl i výjezd k sedmapadesátileté ženě, která zkolabovala v oblasti Medvědí skály.

Libor Kluz, dispečer Horské služby Beskydy: "V průběhu výletu na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu paní upadla do bezvědomí. Během jízdy na místo jsme dostali doplňují informaci, že stav pacientky se zhoršil a kolemjdoucí turisté zahájili laickou resuscitaci."

S horskými záchranáři zároveň na místo vyrazil i sanitní vůz Rychlé zdravotnické pomoci z Frýdlantu nad Ostravicí a vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy.

Libor Kluz, dispečer Horské služby Beskydy: "Jakmile jsme dorazili, nasadili jsme ženě ihned automatizovaný laický defibrilátor. V pokusech obnovit její životní funkce pak pokračovali i zdravotníci a lékař LZS. Snahy o oživení však byly marné a lékař byl nakonec nucen konstatovat smrt."

V sobotu pomáhali členové Horské služby paraglidistce, která uvízla v koruně stromu pod horou Prašivá.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: "Skončila na vrcholu vzrostlého dubu ve výšce asi třiceti metrů. Na místě se sjely dvě posádky ze stanic na Javorovém a z Frýdlantu. Následovala evakuace na zem, náročná jak vzhledem k výšce, tak k přicházející tmě. Museli jsme celou akci pořádně nasvítit, ale nakonec vše dobře dopadlo a ženu jsme bez větších problémů dostali bez zranění na zem."

Mimo tyto a další zásahy vyjela v neděli beskydská Horská služba například nahlášenému úrazu desetiletého chlapce.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: "Ten utrpěl částečnou amputaci prstu, takže naši záchranáři z Domu Horské služby ve Frýdlantu nad Ostravicí jej na místě ošetřili a poté předali posádce sanitního vozu Zdravotnické záchranné služby."

Podobné počasí, jako panovalo o víkendu, vždy přiláká i návštěvníky, kteří nemají zkušenosti s pohybem v horském terénu. Horská služba proto varuje, aby byli turisté v horách opatrní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy