Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turistka při výšlapu na Lysou horu zkolabovala a přes pomoc záchranářů zemřela

Tragédií skončil rodinný výlet na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. 56letá žena v průběhu cesty na Lysou horu zkolabovala a upadla do bezvědomí.

První pomoc se jí snažili poskytnout lidé, kteří šli s ní a následně i Horská služba a posádka záchranného vrtulníku. Bohužel, srdce už se ženě neroztlouklo. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Informaci o zdravotních obtížích turistky přijali operátoři ZZS před nedělním (26. září) polednem. K Medvědím skalám, kde se pacientka nacházela, vzlétl vrtulník LZS s vybavením pro specializované činnosti a vyjela i pozemní posádka rychlé zdravotnické pomoci. Šestapadesátiletou ženu při chůzi postihla náhlá dechová tíseň a následný kolaps. Došlo k zástavě dechu a krevního oběhu. Horští záchranáři, kteří byli na místě jako první, zahájili resuscitaci. Po příletu vrtulníku byl pomocí palubního jeřábu z přibližně padesátimetrové výšky do svahu vysazen lékař a snaha o záchranu pokračovala rozšířenou resuscitací. Ani více než hodinové úsilí o záchranu života postižené však nevedlo k úspěchu a lékař ZZS nakonec musel konstatovat smrt."

Libor Kluz, dispečer Horské služby Beskydy: "V průběhu výletu na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu paní upadla do bezvědomí. Během jízdy na místo jsme dostali doplňují informaci, že stav pacientky se zhoršil a kolemjdoucí turisté zahájili laickou resuscitaci. Jakmile jsme dorazili, nasadili jsme ženě ihned automatizovaný laický defibrilátor. V pokusech obnovit její životní funkce pak pokračovali i zdravotníci a lékař LZS. Snahy o oživení však byly marné a lékař byl nakonec nucen konstatovat smrt."

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie MSK: "Policisté zjistili, že se ženě r. 1964 přibližně v poledne na turistické stezce udělalo špatně a zkolabovala. Zdravotníkům se ji i přes resuscitaci nepodařilo oživit."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy