Cévní mozkové příhody tvoří přibližně čtyři procenta výjezdů záchranné služby MS kraje. Obvykle to bývá kolem 3 tisíc pacientů ročně. Díky systému, který záchranáři z našeho kraje zavedli před několika lety, patříme na špičku péče o pacienty s mrtvicí v celé Evropě, což bylo oceněno na Evropském kongresu urgentní medicíny v Lisabonu.
Petr Jaššo, vedoucí školícího centra ZZS MS kraje: "Velmi těžko se počítá, jak se vlastně o pacienty staráme, ale jsou určité ukazatele, např. doba strávená na místě zásahu, správné směřování pacientů nebo vhodně zvolená léčba, které se dají sledovat a je vidět v rámci celé Evropy velké rozdíly mezi jednotlivými záchrannými službami."
Skórovací systém ocenění v této oblasti má tři stupně, zlatý, platinový a diamantový. Nejvyšší, diamantový status, získala ZZS MSK a také jihomoravští kolegové, spolu se dvěma organizacemi ze Španělska.
Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: "Obrovské gratulace panu řediteli a celému jeho týmu. Je vidět, že záchranku vede manažersky dobře a je to ocenění pro celý jeho zdravotnický tým, takže je to pro nás obrovská pocta a čest."
Petr Jaššo, vedoucí školícího centra ZZS MS kraje: "Mě velmi potěšilo, že se poprvé se oceňovala i záchranka, protože do té doby se srovnávaly pouze nemocnice."
Úroveň péče o pacienty v MS kraji patří k nejlepším v celé zemi a stále se zlepšuje. Zatímco před 10 lety trvalo zahájení léčby pacienta s mrtvicí asi hodinu, dnes je to kolem 20 minut.