Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do DK Poklad se vrátil vzácný klavír z 30. let minulého století

Kulturní dům Poklad se chlubí vzácným hudebním nástrojem. Po renovaci se tady vrátil zpátky klavír Steinway, kterých je v Česku minimum. Klávesové nástroje této značky jsou považovány za světovou špičku a vynikají především dokonalým zvukem.

Do kulturního domu Poklad se téměř po 10 letech vrátil vzácný klavír, který byl vyroben v Americe ve 30. letech minulého století.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Jedná se o Steinway. Tato firma vyráběla klavíry ve Spojených státech a v Evropě a my máme informace o tom, že tento krásný klavír byl vyrobený právě ve Spojených státech. A ve Spojených státech se vyráběly klavíry s lepším zvukem a s lepší akustikou."

Před renovací byl klavír ve velmi špatném stavu. Navíc stál na nohách z jiného klavíru, které se k němu vůbec nehodily.

Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Oni museli podle původní dokumentace vyrábět ty nohy podle toho původního nákresu.”

Do pořádku ho dala renomovaná firma z Hradce Králové, odkud ho do Ostravy přivezla vyškolená posádka se speciálně upraveným autem.

Jan Mikyska, jednatel přepravní firmy: “Ta upravená vozidla jsou vypolstrovaná tak, aby se tomu klavíru nic nestalo, aby tam nebyly žádné ostré hrany. Zároveň v tomto počasí, kdy se teplota dostává k bodu mrazu, tak je potřeba mít vytápěné vozy, aby nepopraskal lak, nebo rezonanční desky.”

Klavír byl umístěn do velkého divadelního sálu v 1. patře pomocí pianoplánu, tedy schodišťového robota.

Jan Mikyska, jednatel přepravní firmy: “Klavír váží asi 400 kilo. Kdybychom to měli nést takzvaně v teplých, jak my říkáme, tak by nás na to muselo být aspoň pět.”

Zatím nikdo neví, jak se klavír do kulturního domu Poklad dostal. Pokud někdo z vás zná jeho příběh, dejte nám vědět.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy