Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Myslel, že se ho covid netýká a tak se neočkoval. Dva týdny pak bojoval o život na ARO fifejdské nemocnice

Jak už jste možná slyšeli, covid není zdaleka nebezpečný pouze pro seniory a těžce nemocné lidi. V Městské nemocnici Ostrava se znovu učí chodit a jíst 40letý Petr Valenta, který byl před nákazou koronavirem zcela zdravý. 14 dní života po kolapsu si vůbec nepamatuje.

Petr Valenta z Markvartovic na Opavsku doslova vstal z mrtvých. Čtvrtý den po pozitivním testu na Covid 19 se jeho stav natolik zhoršil, že manželka přivolala záchranku. Pak už si toho moc nepamatuje. Následoval celkový kolaps metabolismu a 14 dní v umělém spánku.

Petr Valenta: "Nedalo se dýchat a pak už jsme si pamatoval jen málo věcí z převozu. Připadalo mi, že jedeme nejméně do Prahy. Přitom jsme jeli jen z Markvartovic do Ostravy."

Manželka volala na ARO i třikrát denně. Lékaři muži nedávali velkou naději. Prožila tak i se dvěma školáky asi nejhorší dny života.

Jan Šmíd, primář Interního oddělení MNO: "Byl napojen na umělou plicní ventilaci, byl v umělém spánku, dostal se do pronační polohy a měl celou paletu léků od Remdesiviru přes antibiotika a další podpůrnou léčbu." 

Pak se stal doslova zázrak a pacient se začal vracet k životu. Rodina byla šťastná, lékaři překvapeni.

Petr Valenta: "První moje jídlo bylo půl lahvičky kaše pro miminka od 4 měsíců a já jsme se jako malé miminko radoval, když jsem to mohl sníst."

Podle odborníků se u takto mladého a zdravého člověka nemuselo nic stát, kdyby se naočkoval. Petr Valenta to ví, ale myslel si, že stačí být opatrný. Že ho nakazí dcerka, nečekal. 


Petr Valenta:
"Já jsem nikdy nebyl odpůrce očkování, ani nějaký křikloun, že bych do sebe nějaké látky nenechal vpíchnout. Teď mám nějaké protilátky, ale výhledově se určitě nechám očkovat." 

Pan Valenta zhubnul za měsíc 13 kilo a po hodině rehabilitací si prý připadá a jak po osmihodinové těžké šichtě. Teď už ale věří, že Vánoce stráví doma s rodinou. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy