Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Beskydská hora Smrk má výstavu na zámku ve Frýdku, lidé vybírají jméno vlkovi

Zajímavou výstavu připravili v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku. Expozice je věnována druhé nejvyšší hoře Moravskoslezských Beskyd Smrku.

Markéta Bednárková, náměstkyně ředitele, programový pracovník Muzea Beskyd: “Výstava návštěvníky provede nejen přírodou číst osídlení, ale také pohnutými osudy lidí, kteří zde za druhé světové války bojovali v partyzánských oddílech. Tato výstava je určena návštěvníkům všech generací. Dospělí si zde mohou přečíst poutavé informace na jednotlivých panelech, pro ty nejmenší návštěvníky tady máme připraven kreslící koutek s omalovánkami zvířátek. No a pro všechny zvídavé jedince tady máme připravenou partyzánskou šifrovací hru, kdy po vyluštění jednotlivých šifer se návštěvníci dostanou až do partyzánské zemljanky, kde na ně čeká truhlice s drobným pokladem.”
Petra Juřáková, komisařka výstavy: "Ten Smrk jsme si vybrali teda sami, protože nám přišel zajímavý a moc se o něm neví, protože tam moc lidi nechodí, tak se o něm moc neví. A my jsme chtěli vyzdvihnout hlavně, že je to takový fragment panenské přírody tady v Beskydech. A pak nás ještě zaujalo to, že má takovou bohatou historii. Je spojená s druhou světovou válkou a s partyzány. Na výstavě jsme ukázali trošku, jak se tady vlastně oblast kolem Smrku začala osídlovat, jak se tady vyvíjelo využívání lesních porostů. Ať je to salašnicky nebo těžba dřeva kvůli hutím. Tady v této místnosti, kde máme vlka, rysa či tetřeva, tak to máme vztaženo k horským smrčinám, které jsou právě jenom na těch vrcholových partiích a jsou to přirozené smrčiny na rozdíl od těch, které jsou vysázené od 19. století v celých Beskydech."

Markéta Bednárková, náměstkyně ředitele, programový pracovník Muzea Beskyd: “Vzhledem k tomu, že máme v rámci muzejních sbírek nový přírůstek, což je exponát vycpaného vlka obecného, tak pro něj sháníme nové jméno. A právě v rámci této výstavy mohou návštěvníci o nejlepší jméno hlasovat a dokonce také mohou sami toto jméno navrhnout."

Výstava smrk potrvá v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek až do 23. ledna 2022.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy