Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubská 180 let stará lípa padla k zemi. Ohrožovala bezpečnost kolemjdoucích

Poruba přišla o další vzácný strom. U kostela svatého Mikuláše dosud stály čtyři historické lípy, které byly kdysi součástí aleje vedoucí do Klimkovic. Jedna z nich teď musela padnout k zemi, protože ohrožovala bezpečnost kolemjdoucích.

V Porubě museli pokácet další historickou lípu, I po veškerém možném ošetření se ji bohužel nepodařilo zachránit. Jde o jednu z líp pod kostelem svatého Mikuláše, jejichž počet se tak snížil na tři.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V průběhu jsme zkoušeli opravdu maximum, co se dalo. Od odstranění jmelí až po injektáže. Bohužel ten stav toho zbytku stromu už je takový, že by ohrožoval kolemjdoucí, proto jsme usoudili, že ho pokácíme.”

Jeho odkaz ale ještě nekončí. Přemístěn bude k rybníku pod zámkem, kde bude sloužit opět jako biotop, tedy útočiště pro hmyz. Lípy u kostela sv. Mikuláše jsou vůbec nejstaršími stromy v obvodu.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “První zmínky jsou někdy kolem roku 1836, což je shodou okolností rok, kdy zemřel Karel Hynek Mácha , takže teoreticky tyto stromy pamatují ještě Karla Hynka Máchu a původně byly vysázeny a tvořily alej podél cesty do Klimkovic.”
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pokud kácíme jakýkoliv strom, vždy probíhá náhradní výsadba. Čili musíme vysadit strom nový."

Konkrétně pod kostelem svatého Mikuláše budou vysázeny dvě mladé lípy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy