Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skoro tři stovky středoškoláků posílily nemocnice a sociální zařízení v MSK

Celkem 290 žáků krajských zdravotnických škol se zapojilo do pomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních v regionu. Ředitelé škol přeložili plánovanou souvislou praxi žáků na dřívější termín v souvislosti s aktuální neutěšenou epidemiologickou situací, ale také na základě výzvy kraje.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Vláda ČR vyhlásila na konci listopadu nouzový stav, díky tomu je možné studentům zdravotnických oborů nařídit pracovní povinnost. Jsem rád, že jsme se v této vlně pandemie zatím bez tohoto kroku obešli. Děkuji všem ředitelům středních škol, kteří reagovali na personální potíže nemocničních či sociálních zařízeních i na naši výzvu, kterou jsme začátkem měsíce ředitelům škol zaslali. Díky tomu v nemocnicích a domovech v našem kraji pomáhají skoro tři stovky mladých lidí, věřím, že jsou vítanou posilou."

V nemocnicích či sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji na praxi či brigádu nastoupili žáci krajských zdravotnických škol v Ostravě, Krnově, Opavě, Frýdku- Místku a Karviné. Pomáhali studenti oborů Praktická sestra, Diplomovaná všeobecná sestra a Sociální činnost.

Ludmila Pavlátová, ředitelka Střední zdravotnické školy ve Frýdku-Místku: "Nebylo vůbec jednoduché rozhodnout, zda vyslat žáky 3. ročníku do provozu nemocnice po roce distanční výuky a s tak malými zkušenostmi z praktického vyučování, které zatím mají. Ale všichni jsme pochopili naléhavou potřebu nemocnice a domova pro seniory a rozhodli jsme se konat. Odborné učitelky dělají všechno pro to, aby žáci vyslaní na souvislou praxi obstáli."

Z frýdecko-místecké zdravotnické školy pomáhalo 57 budoucích sestřiček a 23 žáků oboru Sociální činnost. Nejvíce praktikantů vyslala ostravská Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická. V nemocnicích nastoupilo 51 budoucích praktických sester a 124 studentů oboru Diplomovaná všeobecná sestra.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Jsme si vědomi, že posunutí praxe může znamenat, že žáci ještě nemají všechny potřebné kompetence a znalosti, které by normálně uplatnili na konci školního roku. Přesto považujeme aktuální výpomoc studentů za důležitou a přínosnou. Mnohé organizace se totiž potýkají s personálními potížemi, pracovníci jsou přetížení a unavení. Jak se říká, mladá energie jim může nejen pomoci, ale také je povzbudit."

Na souvislou praxi v nemocnicích a sociálních zařízeních nastoupili žáci středních škol:

  • Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola, Krnov
  • Střední zdravotnická škola, Frýdek-Místek
  • Střední zdravotnická škola, Karviná
  • Střední zdravotnická škola, Opava
  • Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Ostrava
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy