Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ledové sochy na Pustevnách tentokrát zvou do vesmíru a na znamení zvěrokruhu

Do detailů propracované sochy z ledu už zase zdobí beskydské Pustevny. Expozice umístěné ve dvou velkých stanech mohou lidé navštívit od této soboty až do konce ledna.

Letošní Ledové Pustevny se dotýkají hvězd. Sochaři tentokrát vytvářeli svá díla na téma zvěrokruhu a vesmíru.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Letošní ledové sochy jsou od 15. do 30. ledna a jsou po roční odmlce opět v plné parádě, to znamená, děláme to ve dvou stanech. V tomto stanu návštěvníci uvidí téma vesmíru a všechno, co s tím souvisí. A v horním stanu, který se nachází pod běžeckým areálem, uvidí všech 12 znamení zvěrokruhu. Máme tady sedm špičkových řezbářů z Česka i ze Slovenska. Pod vedením pana Maršálka nám tady více jak týden vytváří tyto krásné sochy. Na tyto sochy bylo využito více než 40 tun ledu a pokud to chcete na objem kostech, tak je to téměř 500 kostek ledu.”
Roman Mikuš, sochař: “Přijel jsem na Pustevny z Vyšních Lhot. Dneska jsem začal pracovat na raketoplánu pro Lajku. Udělal jsem si takovou základnu, trochu jsem to podházel ledem, abych se dostal výše, aby ten bílý led pěkně vynikl na tom černém pozadí. Ještě večer bych měl začít se siluetou té Lajky.”

Při vytváření jedné ledové sochy byli autoři limitovaní výškou stanu. V jednom stanu sochaři vytvořili velký raketoplán.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Unikátní je tím, že tady budou viset vlajky, protože tohoto letu raketoplánu, je to americký raketoplán, účastní se ho česká posádka. A tento raketoplán je vlastně nejvyšší sochou v dějinách. Má více než 4 metry."
Ondřej Procházka, sochař: “Raketoplán jsme si vybrali protože tématem je vesmír. Myslíme si, že by tady mělo být něco většího, nějaká vyšší věc, která bude vypadat trochu působivěji a vždycky, když je něco vyššího, tak to vypadá dobře a raketoplán patří do vesmíru. Takže ten tady musí být. Tohle stavíme třetí den. Jsme na to dva sochaři, kteří mají zkušenost s ledem už dlouholetou.”
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Já myslím, že to je velká tradice a ledové sochy patří neodmyslitelně k Pustevnám, tak doufám, že návštěvníci se přijdou podívat. Udělali jsme pro ně, byť ve složitých ekonomických podmínkách, maximum pro to, aby zůstaly zachovány ty podmínky, na které byli zvyklí. To znamená, pokud někdo, což doporučujeme, přijede lanovou dráhu, tak ta jízdenka v ten den z té lanové dráhy platí zdarma pro vstup do obou dvou stanů. Kdo naopak využije dopravu z Prostřední Bečvy, tak si tady potom zakoupí vstupenku, která bude v hodnotě 50 korun, ale těch 50 korun platí do obou stanů. Takže prosíme návštěvníky, aby si ten lístek u sebe ponechali a využili ho pro turnikety přístupu u obou stanů. Samozřejmě musíme respektovat i aktuální opatření. Tudíž prohlídka ve stanech bude maximálně do 20 osob. Tyto osoby budou muset být vybaveny ochranou dýchacích cest.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy