Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ledové sochy na Pustevnách tentokrát zvou do vesmíru a na znamení zvěrokruhu

Celý MS kraj |

Do detailů propracované sochy z ledu už zase zdobí beskydské Pustevny. Expozice umístěné ve dvou velkých stanech mohou lidé navštívit od této soboty až do konce ledna.

Letošní Ledové Pustevny se dotýkají hvězd. Sochaři tentokrát vytvářeli svá díla na téma zvěrokruhu a vesmíru.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Letošní ledové sochy jsou od 15. do 30. ledna a jsou po roční odmlce opět v plné parádě, to znamená, děláme to ve dvou stanech. V tomto stanu návštěvníci uvidí téma vesmíru a všechno, co s tím souvisí. A v horním stanu, který se nachází pod běžeckým areálem, uvidí všech 12 znamení zvěrokruhu. Máme tady sedm špičkových řezbářů z Česka i ze Slovenska. Pod vedením pana Maršálka nám tady více jak týden vytváří tyto krásné sochy. Na tyto sochy bylo využito více než 40 tun ledu a pokud to chcete na objem kostech, tak je to téměř 500 kostek ledu.”
Roman Mikuš, sochař: “Přijel jsem na Pustevny z Vyšních Lhot. Dneska jsem začal pracovat na raketoplánu pro Lajku. Udělal jsem si takovou základnu, trochu jsem to podházel ledem, abych se dostal výše, aby ten bílý led pěkně vynikl na tom černém pozadí. Ještě večer bych měl začít se siluetou té Lajky.”

Při vytváření jedné ledové sochy byli autoři limitovaní výškou stanu. V jednom stanu sochaři vytvořili velký raketoplán.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Unikátní je tím, že tady budou viset vlajky, protože tohoto letu raketoplánu, je to americký raketoplán, účastní se ho česká posádka. A tento raketoplán je vlastně nejvyšší sochou v dějinách. Má více než 4 metry."
Ondřej Procházka, sochař: “Raketoplán jsme si vybrali protože tématem je vesmír. Myslíme si, že by tady mělo být něco většího, nějaká vyšší věc, která bude vypadat trochu působivěji a vždycky, když je něco vyššího, tak to vypadá dobře a raketoplán patří do vesmíru. Takže ten tady musí být. Tohle stavíme třetí den. Jsme na to dva sochaři, kteří mají zkušenost s ledem už dlouholetou.”
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Já myslím, že to je velká tradice a ledové sochy patří neodmyslitelně k Pustevnám, tak doufám, že návštěvníci se přijdou podívat. Udělali jsme pro ně, byť ve složitých ekonomických podmínkách, maximum pro to, aby zůstaly zachovány ty podmínky, na které byli zvyklí. To znamená, pokud někdo, což doporučujeme, přijede lanovou dráhu, tak ta jízdenka v ten den z té lanové dráhy platí zdarma pro vstup do obou dvou stanů. Kdo naopak využije dopravu z Prostřední Bečvy, tak si tady potom zakoupí vstupenku, která bude v hodnotě 50 korun, ale těch 50 korun platí do obou stanů. Takže prosíme návštěvníky, aby si ten lístek u sebe ponechali a využili ho pro turnikety přístupu u obou stanů. Samozřejmě musíme respektovat i aktuální opatření. Tudíž prohlídka ve stanech bude maximálně do 20 osob. Tyto osoby budou muset být vybaveny ochranou dýchacích cest.”
Nahlásit chybu


K tématu

Na Noemovu archu vytesanou z ledu se na Pustevnách podařilo zachránit i beskydské medvědy

16. ledna 2024 12:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zhruba 40 tun ledu spotřebovali sochaři, kteří na Pustevnách vytvořili příběh záchrany světa. Letošní ročník totiž ztvárňuje Noemovu archu.

Návštěvníky oblíbeného beskydského sedla vítá nová Brána Pusteven

12. ledna 2024 10:58 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejnavštěvovanější lokalita Beskyd, známé Pustevny, se dočkala otevření informačního centra. To bylo zřízeno v nové stavbě, která se nazývá Brána Pusteven a turisté ji najdou u parkoviště a zastávky autobusu.

Preventisté se na Pustevnách zaměřili na koloběžkáře

19. července 2023 21:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejen pro cestování po městech, ale také po horských cestách se stále více uplatňují koloběžky nebo jejich varianty s elektromotory. Při jejich užívání si však lidé jen pramálo lámou hlavu se zákony. Proto se na ně zaměřili preventisté z řad policie a BESIPu.


Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Dnes 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Dnes 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Ledové sochy na Pustevnách tentokrát zvou do vesmíru a na znamení zvěrokruhu
Vydáno 13. ledna 2022 15:10, Celý MS kraj, Libor Běčák
Do detailů propracované sochy z ledu už zase zdobí beskydské Pustevny. Expozice umístěné ve dvou velkých stanech mohou lidé navštívit od této soboty až do konce ledna.

Letošní Ledové Pustevny se dotýkají hvězd. Sochaři tentokrát vytvářeli svá díla na téma zvěrokruhu a vesmíru.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Letošní ledové sochy jsou od 15. do 30. ledna a jsou po roční odmlce opět v plné parádě, to znamená, děláme to ve dvou stanech. V tomto stanu návštěvníci uvidí téma vesmíru a všechno, co s tím souvisí. A v horním stanu, který se nachází pod běžeckým areálem, uvidí všech 12 znamení zvěrokruhu. Máme tady sedm špičkových řezbářů z Česka i ze Slovenska. Pod vedením pana Maršálka nám tady více jak týden vytváří tyto krásné sochy. Na tyto sochy bylo využito více než 40 tun ledu a pokud to chcete na objem kostech, tak je to téměř 500 kostek ledu.”
Roman Mikuš, sochař: “Přijel jsem na Pustevny z Vyšních Lhot. Dneska jsem začal pracovat na raketoplánu pro Lajku. Udělal jsem si takovou základnu, trochu jsem to podházel ledem, abych se dostal výše, aby ten bílý led pěkně vynikl na tom černém pozadí. Ještě večer bych měl začít se siluetou té Lajky.”

Při vytváření jedné ledové sochy byli autoři limitovaní výškou stanu. V jednom stanu sochaři vytvořili velký raketoplán.

Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Unikátní je tím, že tady budou viset vlajky, protože tohoto letu raketoplánu, je to americký raketoplán, účastní se ho česká posádka. A tento raketoplán je vlastně nejvyšší sochou v dějinách. Má více než 4 metry."
Ondřej Procházka, sochař: “Raketoplán jsme si vybrali protože tématem je vesmír. Myslíme si, že by tady mělo být něco většího, nějaká vyšší věc, která bude vypadat trochu působivěji a vždycky, když je něco vyššího, tak to vypadá dobře a raketoplán patří do vesmíru. Takže ten tady musí být. Tohle stavíme třetí den. Jsme na to dva sochaři, kteří mají zkušenost s ledem už dlouholetou.”
Petr Lessy, ředitel společnosti Pustevny: “Já myslím, že to je velká tradice a ledové sochy patří neodmyslitelně k Pustevnám, tak doufám, že návštěvníci se přijdou podívat. Udělali jsme pro ně, byť ve složitých ekonomických podmínkách, maximum pro to, aby zůstaly zachovány ty podmínky, na které byli zvyklí. To znamená, pokud někdo, což doporučujeme, přijede lanovou dráhu, tak ta jízdenka v ten den z té lanové dráhy platí zdarma pro vstup do obou dvou stanů. Kdo naopak využije dopravu z Prostřední Bečvy, tak si tady potom zakoupí vstupenku, která bude v hodnotě 50 korun, ale těch 50 korun platí do obou stanů. Takže prosíme návštěvníky, aby si ten lístek u sebe ponechali a využili ho pro turnikety přístupu u obou stanů. Samozřejmě musíme respektovat i aktuální opatření. Tudíž prohlídka ve stanech bude maximálně do 20 osob. Tyto osoby budou muset být vybaveny ochranou dýchacích cest.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000029379/ledove-sochy-na-pustevnach-tentokrat-zvou-do-vesmiru-a-na-znameni-zverokruhu