Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dva zásahy v Beskydech během několika hodin, vrtulník záchranářů letěl na pomoc dvěma zraněným turistkám

Zásahy u dvou zraněných lidí v horském terénu Beskyd mají za sebou během soboty 15. ledna 2022 ostravští letečtí záchranáři. O zásazích informoval jejich mluvčí Lukáš Humpl. Vrtulník odpoledne odletěl na pomoc ženě do Malenovic. O necelé tři hodiny později pomoc potřebovala další zraněná turistka, poblíž Komorní Lhotky.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Čtyřiatřicetiletá žena uklouzla jako turistka na Medvědí stezce na sjezdovce v Malenovicích a poranila si dolní končetinu. Obsluha lyžařského vleku se pokusila o její transport na saních, který pro však pro zcela zledovatělý svah nebylo možné provést. Na místě spolupracovala také Horské služba Beskydy, ale vzhledem k podmínkám byla nutná evakuace pacientky pomocí vrtulníku a palubního jeřábu. Záchranáři ji přeložili do transportního vaku, vyzvedli a transportovali na rovnou plochu pod sjezdovkou, kde byla žena převzata na palubu stroje a následně přepravena do ostravské Fakultní nemocnice." 

Vrtulník poté před sedmnáctou hodinou musel vzlétnout k další misi. V nepřístupném a zledovatělém terénu uklouzla na turistické značce jednašedesátiletá žena. Při pádu se zranila. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zasahovala u ní horská služba, ale komplikovaný transport z místa události by po zemi zabral několik hodin. Pilotovi LZS se s použitím brýlí pro noční vidění podařilo přistát v setmělém terénu asi kilometr od pacientky. Záchranáři zajistili zraněnou končetinu do dlahy, uložili ženu do podtlakové matrace, a za pomocí vyprošťovacího rámu ji pak společnými silami přepravili k vrtulníku. Následně proběhl letecký transport do FN v Ostravě."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři upozorňují na výskyt zledovatělého terénu na mnoha místech, zejména v horských oblastech a důrazně doporučují pečlivě zvážit turistiku především v horském terénu, protože riziko úrazu je za současných podmínek vysoké."
Nahlásit chybu


K tématu
ALGON, a.s. - pracoviště
Staré Město
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail