Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezská záchranka měla loni v průměru 380 výjezdů sanitek za den

Celý MS kraj |

Přes půl milionu telefonátů, na 120 tisíc různých událostí, pětina z nich kvůli pacientům s covidem. Výjezdy k nehodám, úrazům, ale i přes devět stovek resuscitací nebo 775 nalétaných hodin vrtulníku. Moravskoslezská záchranka bilancovala rok 2021.

Záchranáři v Moravskoslezském kraji mají za sebou další těžký rok. Loni zasahovali celkem u 120 106 událostí, což bylo o 6 tisíc více než v roce 2020. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Sanitní speciály za den vyjížděly průměrně k 330 nemocným či zraněným, což bylo o dvacet více než v předchozích letech. Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil bezmála 139 000, což je 380 za čtyřiadvacet hodin."

Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS)

Operátorky a operátoři vedli v období uplynulého roku okolo půl milionu hovorů, tedy více než třináct set denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo více než 203 tisíc volání.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zátěž pracovníků krajského operačního střediska ZZS byla opakovaně v týdnech vrcholící epidemie opravdu značná. Přitom právě na operátorech plně záviselo organizační zvládnutí korona virovou pandemií ztíženého provozu záchranné služby, s nárůstem událostí někdy až o desítky procent."

Covid-19

Do činnosti záchranářů výrazně zasáhla epidemie nemoci covid-19. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Posádky záchranné služby ošetřovaly přibližně osm tisíc těchto pacientů, u nichž byla již nemoc diagnostikována a nepochybně tisíce dalších, jež jevili symptomy této choroby, ale ještě neprošli testováním. Nemocní s COVID-19 tvořili během vrcholů epidemických vln i 20% všech výjezdů."

Tělesná onemocnění

Převážná většina zásahů se odehrává pro náhle vzniklé nebo zhoršené tělesné onemocnění. Těchto pacientů ošetřili záchranáři bezmála třiaosmdesát tisíc (57 000 v roce 2010). 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Ve více než pěti stech případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším 1765 postiženým již záchranáři nedokázali pomoci. Ve třech tisícovkách případů jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno 1107 pacientů. Mezi mnohé další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné."

Úrazy

Záchranáři ošetřovali také 21 174 osob, tedy zhruba stejné množství, jako v roce 2020, které utrpěly nějaký úraz či nehodu. Převážně šlo o spíše lehká či středně těžká traumata, která neohrožovala život postiženého. Více než 230 zraněných však bylo ve vážném stavu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "54 pak musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 102 postižených. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky. Nebo záchranáři prohráli boj o jejich život během zásahu. Průběh roku, provázený protiepidemickými opatřeními, měl příznivý vliv na množství smrtelných úrazů, kterých výrazněji ubylo, a to o tři desítky oproti předchozímu roku."

Resuscitace

Záchranáři v kraji resuscitovali v minulém roce 909 pacientů, u kterých došlo k selhání základních životních funkcí. V 41 % případů byli úspěšní, podařilo se jim obnovit činnost srdce a pacienta následně ho předali do další péče ve zdravotnickém zařízení.

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy 

Záchranáři vyjížděli také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřili 5245, tedy o sto více, než v předloňském roce. Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V 1765 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování, nebo se pokusili o sebevraždu. Ve vážném stavu bylo více než sedm desítek z nich, osmadvacet těchto pacientů záchranáři oživovali a jednadevadesát dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt."

 Toto číslo ale není konečné, protože u řady dokonaných sebevražd už záchranka nezasahuje. 

Výjezdy sanitních vozidel

K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo více, než šest desítek záchranářských posádek. Běžné týmy musely být vzhledem k situaci se šířením nákazy virem covid-19 posíleny v jednotlivých fázích epidemie až o pět dalších, jejichž úkolem bylo zasahovat právě u nemocných s touto chorobou. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2021 více než třiadvacet tisíc výjezdů. V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) bylo minulý rok realizováno přes 115 000, což znamená ve srovnání s rokem 2020 nárůst o přibližně devět tisíc výjezdů sanitních vozidel."

Právě posádky RZP jsou často velmi vytížené a množství jejich výjezdů meziročně trvale stoupá. 

Letecká záchranná služba

ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Stroj s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě za uplynulý rok celkem 580 misí a posádky přitom strávily v akci 775 hodin. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Až na dvě desítky letů, kdy LZS prováděla transporty vážně nemocných či zraněných ze zdravotnických zařízení, zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic, byly všechny ostatní mise do terénu. Dvaasedmdesát letů vrtulníku LZS proběhlo v nočních hodinách."

Speciální týmy 

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny, jejichž členové zasahují při událostech mimořádného rázu: Tým pro specializované činnosti je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V roce 2021 pracoval, kromě COVID zásahů, u pětašedesáti případů – mimo jiné infekčních pacientů, či deseti mimořádných událostí (požáry výškových budov, průmyslové zóny, nález munice…), u šesti asistencí v rámci IZS a také u speciálních transportů pacientů. Intervenční tým poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni na místa obtížných, náhlých a tragických událostí. Loni zasahovali ve více než osmdesáti případech a podporu poskytli dvěma 263 zasaženým s akutní stresovou reakcí."

Vybraní zkušení interventi ZZS MSK rovněž pokračovali v práci na celostátní zdravotnické krizové lince pro veřejnost, zřízenou Ministerstvem zdravotnictví ČR především v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

Nahlásit chybu


K tématu

10 zraněných cyklistů během víkendu v Moravskoslezském kraji

14. května 2023 23:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji museli opět zasahovat u pádů cyklistů z kol. Během 48 hodin, od pátku do neděle, spěchali k desítce cyklistů. Mezi zraněnými byly i dvě děti.

Ve Velkých Heralticích našli zraněného cyklistu, vrtulník ho přepravil do nemocnice

14. května 2023 22:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U rybníka ve Velkých Heralticích našli těžce zraněného cyklistu. Zatím se neví, zda ho srazilo auto nebo se zranil při pádu. Do nemocnice ho přepravil vrtulník.

Po pádu z elektrokoloběžky v Bašce skončila žena v ohrožení života

2. května 2023 8:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v pondělí večer u vážné nehody na Frýdecko-Místecku. V obci Baška spadla žena z elektrokoloběžky. V ohrožení života ji do nemocnice přepravil vrtulník. Žena bohužel neměla při jízdě ochrannou přilbu.


Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

23. dubna 2024 16:26 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

23. dubna 2024 16:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

23. dubna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

V DK Poklad se předávaly moravskoslezské Ceny Jantar. Umělci si odnesli celkem 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

22. dubna 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

Moravskoslezská záchranka měla loni v průměru 380 výjezdů sanitek za den
Vydáno 18. ledna 2022 14:35, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Přes půl milionu telefonátů, na 120 tisíc různých událostí, pětina z nich kvůli pacientům s covidem. Výjezdy k nehodám, úrazům, ale i přes devět stovek resuscitací nebo 775 nalétaných hodin vrtulníku. Moravskoslezská záchranka bilancovala rok 2021.

ilustrační snímek; zdroj foto: ZZS MSK

Záchranáři v Moravskoslezském kraji mají za sebou další těžký rok. Loni zasahovali celkem u 120 106 událostí, což bylo o 6 tisíc více než v roce 2020. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Sanitní speciály za den vyjížděly průměrně k 330 nemocným či zraněným, což bylo o dvacet více než v předchozích letech. Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil bezmála 139 000, což je 380 za čtyřiadvacet hodin."

Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS)

Operátorky a operátoři vedli v období uplynulého roku okolo půl milionu hovorů, tedy více než třináct set denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo více než 203 tisíc volání.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zátěž pracovníků krajského operačního střediska ZZS byla opakovaně v týdnech vrcholící epidemie opravdu značná. Přitom právě na operátorech plně záviselo organizační zvládnutí korona virovou pandemií ztíženého provozu záchranné služby, s nárůstem událostí někdy až o desítky procent."

Covid-19

Do činnosti záchranářů výrazně zasáhla epidemie nemoci covid-19. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Posádky záchranné služby ošetřovaly přibližně osm tisíc těchto pacientů, u nichž byla již nemoc diagnostikována a nepochybně tisíce dalších, jež jevili symptomy této choroby, ale ještě neprošli testováním. Nemocní s COVID-19 tvořili během vrcholů epidemických vln i 20% všech výjezdů."

Tělesná onemocnění

Převážná většina zásahů se odehrává pro náhle vzniklé nebo zhoršené tělesné onemocnění. Těchto pacientů ošetřili záchranáři bezmála třiaosmdesát tisíc (57 000 v roce 2010). 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Ve více než pěti stech případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším 1765 postiženým již záchranáři nedokázali pomoci. Ve třech tisícovkách případů jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno 1107 pacientů. Mezi mnohé další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné."

Úrazy

Záchranáři ošetřovali také 21 174 osob, tedy zhruba stejné množství, jako v roce 2020, které utrpěly nějaký úraz či nehodu. Převážně šlo o spíše lehká či středně těžká traumata, která neohrožovala život postiženého. Více než 230 zraněných však bylo ve vážném stavu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "54 pak musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 102 postižených. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky. Nebo záchranáři prohráli boj o jejich život během zásahu. Průběh roku, provázený protiepidemickými opatřeními, měl příznivý vliv na množství smrtelných úrazů, kterých výrazněji ubylo, a to o tři desítky oproti předchozímu roku."

Resuscitace

Záchranáři v kraji resuscitovali v minulém roce 909 pacientů, u kterých došlo k selhání základních životních funkcí. V 41 % případů byli úspěšní, podařilo se jim obnovit činnost srdce a pacienta následně ho předali do další péče ve zdravotnickém zařízení.

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy 

Záchranáři vyjížděli také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřili 5245, tedy o sto více, než v předloňském roce. Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V 1765 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování, nebo se pokusili o sebevraždu. Ve vážném stavu bylo více než sedm desítek z nich, osmadvacet těchto pacientů záchranáři oživovali a jednadevadesát dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt."

 Toto číslo ale není konečné, protože u řady dokonaných sebevražd už záchranka nezasahuje. 

Výjezdy sanitních vozidel

K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo více, než šest desítek záchranářských posádek. Běžné týmy musely být vzhledem k situaci se šířením nákazy virem covid-19 posíleny v jednotlivých fázích epidemie až o pět dalších, jejichž úkolem bylo zasahovat právě u nemocných s touto chorobou. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2021 více než třiadvacet tisíc výjezdů. V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) bylo minulý rok realizováno přes 115 000, což znamená ve srovnání s rokem 2020 nárůst o přibližně devět tisíc výjezdů sanitních vozidel."

Právě posádky RZP jsou často velmi vytížené a množství jejich výjezdů meziročně trvale stoupá. 

Letecká záchranná služba

ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Stroj s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě za uplynulý rok celkem 580 misí a posádky přitom strávily v akci 775 hodin. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Až na dvě desítky letů, kdy LZS prováděla transporty vážně nemocných či zraněných ze zdravotnických zařízení, zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic, byly všechny ostatní mise do terénu. Dvaasedmdesát letů vrtulníku LZS proběhlo v nočních hodinách."

Speciální týmy 

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny, jejichž členové zasahují při událostech mimořádného rázu: Tým pro specializované činnosti je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V roce 2021 pracoval, kromě COVID zásahů, u pětašedesáti případů – mimo jiné infekčních pacientů, či deseti mimořádných událostí (požáry výškových budov, průmyslové zóny, nález munice…), u šesti asistencí v rámci IZS a také u speciálních transportů pacientů. Intervenční tým poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni na místa obtížných, náhlých a tragických událostí. Loni zasahovali ve více než osmdesáti případech a podporu poskytli dvěma 263 zasaženým s akutní stresovou reakcí."

Vybraní zkušení interventi ZZS MSK rovněž pokračovali v práci na celostátní zdravotnické krizové lince pro veřejnost, zřízenou Ministerstvem zdravotnictví ČR především v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000029451/moravskoslezska-zachranka-mela-loni-v-prumeru-380-vyjezdu-sanitek-za-den