Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Polská vláda výrazně snížila ceny potravin a pohonných hmot, za levnými nákupy jezdí i Češi

Velkým lákadlem jsou od začátku února polské obchody a čerpací stanice. Polsko totiž snížilo nebo dokonce zcela zrušilo daň u některých potravin a pohonných hmot. Například kilo jablek přijde na 8 korun a cena paliva je až o 10 korun nižší než u čerpadel v Česku.

Nákupy v Polsku se vyplatily už dříve, ale od tohoto úterý jsou ještě výhodnější. Důvodem je snížení daně, které zavedla polská vláda, aby lidem kompenzovala zvýšené náklady v době koronaviru, energetické krize a s tím spojené inflace. Nesporné výhody to však přináší i nakupujícím z Česka. Palivo někteří dokonce tankovali do mnoha kanystrů.

Anketa: Odkud jste přijel a jak pro vás je atraktivní ta cena, která šla dneska ještě rapidně dolů? "Přijel jsem z Bystřice. Do Těšína jezdím se synem, takže to mám kousek a cena prostě je logicky atraktivní, samozřejmě. Tuším, že 15 procent dolů z daně, to je hodně a celkově tady vlastně je tady levněji, takže určitě se chystáme i na nějaký nákup."
Anketa: Odkud jste přijel a co říkáte na ty ceny? "Z Třince a ceny jsou super. Lepší než u nás. Kolik ušetříte na jedné nádrži. Už jste si to spočítal? Ještě ne, ale určitě to bude dobré. Dneska Poláci zlevnili i potraviny. Nakupujete v Polsku: Jezdíme často. Vyplatí se to. Co si myslíte o českém přístupu? Někde je asi chyba. Když to jde tady, proč ne u nás?"
Anketa: "Díky Polákům se máme zase trochu líp. Bohužel." Co jste si dneska přišli nakoupit? "My tady jsme denní hosté, dá se říct. Nevím, syn to má na lístku napsané. Běžné věci, spotřební věci a základní potraviny. Tak, jako Češi jezdí do Německa, tak my jezdíme tady."

Na nákupy do Polska se chystají i lidé z Havířova.

Anketa: Co říkáte na to, že Polsko šlo rapidně dolů s cenami? Vyplatí se vám jet na nákup, pro naftu nebo benzín? Je to téměř o 10 korun levnější za litr. "Tak samozřejmě, že se to vyplatí. Já jsem dneska po nákupu překvapená, jak šlo všechno zase nahoru. Docela mě to překvapilo, dlouho jsem tu nebyla. A musím říct, že jo, nebráním se chodit nakupovat do Polska, i když si dávám pozor, co kupuji, protože přece jenom některé potraviny, maso, technická sůl a podobně, člověk si dává trochu pozor. Ale určitě, bydlíme při hranicích, takže si myslím, že časem k tomu dojde."
Anketa: "Pokud bych jel i pro nějaké potraviny a oplatilo by se mi to, tak určitě. Ještě, když dneska hlásili, že benzín má jít snad až na 30 korun, takže bych asi určitě. Není to daleko do Polska, takže do Českého Těšína nebo do polského Těšína, takže asi jo."

Daňová úleva bude v Polsku platit minimálně půl roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy