Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj díky korporátnímu řízení šetří ročně desítky milionů

Úspory + efektivita + spolupráce = dobře řízená korporace. Tento vzorec funguje v korporaci Moravskoslezský kraj, kterou tvoří 217 organizací z šesti různých odvětví a krajský úřad. Díky společným nákupům a sjednocování informačních systémů kraj se svými organizacemi ročně šetří desítky milionů korun z veřejných peněz.

Moravskoslezský kraj projekt poskytování sdílených služeb neustále zdokonaluje. Rozšiřuje sortiment komodit k nakupování, centralizuje ICT systémy a stará se o vzdělávání jejich uživatelů. V roce 2021 se díky sdíleným službám podařilo krajské korporaci uspořit rekordních 118 milionů korun.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Už osm let řídíme své organizace jako korporaci. Za tu dobu si organizace společnými nákupy a využívaním dalších sdílených služeb našetřily 635 milionů korun."

Ředitel krajského úřadu vyhrál díky svým schopnostem soutěž Manažer roku 2020 ve veřejné správě a navíc se řadí mezi TOP 10 úspěšných manažerů napříč všemi kategoriemi.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Vloni dosáhly úspory maxima za všechny roky existence korporace. Je to díky nákupům osobních ochranných pomůcek přes Nákupní portál a nově i prostřednictvím dynamického nákupního systému. Během covidové krize kraj zavedl dva dynamické nákupní systémy, a to na dodávku ochranných pracovních prostředků a léků. A plánujeme další, třeba na nákup výpočetní techniky. Moravskoslezský kraj v roli centrálního zadavatele na klíč zajistí celý nákupní proces pro zapojené organizace. Agregace poptávky zapojených organizací je pro dodavatele zajímavá a obvykle platí, že u vyšších poptávek nabídnou nižší cenu."

V době pandemie, kdy byl na trhu nedostatek roušek, respirátorů a rukavic a jejich cena se vyšplhala hodně vysoko, Moravskoslezský kraj nabídl tento způsob nákupů i organizacím, které nezřizuje, tzn. vybraným zdravotnickým zařízením a všem sociálním zařízením v regionu.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Nabídku přijalo a smlouvu o společném postupu při centralizovaném zadávání podepsalo více než sto organizací, které mohou tyto osobní ochranné prostředky nakupovat. Velký zájem mají i dodavatelé, dosud jich je kvalifikováno devatenáct. Organizace tak už nakoupily materiál za více než 6 milionů korun a uspořily zhruba třetinu nákladů."

Prostřednictvím dynamických nákupů Moravskoslezský kraj nakupuje také léky pro všech šest nemocnic, které zřizuje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "V tom jsme v Česku doslova průkopníci. Tým vedoucích lékáren krajských nemocnic se shodl na výběru pilotní skupiny 17 různých léků, které jsou objemově významné a nakupují je všechny nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem. Úspora se pohybuje okolo 2,3 milionu korun."

Moravskoslezský kraj letos připravuje minimálně 8 tendrů na desítky dalších léků.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: "Vedle nakupování se soustředíme také na zdokonalování a zkvalitňování existujících služeb – Facility Managementu, spisové služby, sdílených ICT služeb pro odvětví zdravotnictví, e-learningového vzdělávání a dalších. V současné době zavádíme v krajských muzeích a galerii jednotný informační systém k evidování sbírkových předmětů. Nabízíme svým organizacím zálohování dat, pracujeme na projektech, které reflektují zvýšené nároky na kyberbezpečnost a ochranu osobních údajů. Připravujeme další velký projekt - jednotný mzdový a personální systém."

Podle šéfa úřadu by nic z toho nefungovalo tak dobře bez vzájemné a časté komunikace, metodické podpory zaměstnanců korporace a jejich aktivního zapojení.

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

Stračena Pub s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 600 Kč/měsíc

Detail

Samcor s.r.o., OC Avion
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail