Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozebíraná těžní věž Dolu Staříč mizí z obzoru a po rozřezání putuje do šrotu

55 metrů vysoká těžní věž bývalého černouhelného Dolu Staříč v Chlebovicích na Frýdecko-Místecku je minulostí. V úterý byla demontována a putuje do šrotu. V areálu šachty bude likvidace trvat ještě několik týdnů s tím, že několik dalších let se tam bude z podzemí těžit důlní plyn metan.

Jedna těžní věž Dolu Staříč byla zlikvidována už dříve, to poslední šla k zemi v úterý. Místo odstřelu ji dělníci postupně rozebírají.

Milan Paľo, vedoucí realizace útlumu, závod Darkov, DIAMO: “Dneska se od rána likvidovala demontováním část mostu pro nástup mužstva. Kolem oběda vršek těžní věže a do fajrontu ještě bude probíhat sundávání lanovnic. Teď dochází k odlehčování vrchní části věže, sundají se lanovnice, což je největší část hmoty. Následně budeme do konce týdne provádět likvidaci obvodového pláště šachetní budovy za pomoci demoličních bagrů. Pak dojde ke složení zbytku části věže a rozpálení na menší kusovitost a odvoz do šrotu.”

Z Dolu Staříč bylo dříve těženo vysoce kvalitní koksovatelné uhlí. Z podzemí teď vede už jen potrubí, kterým je z hlubiny odčerpáván metan. Ten slouží k výrobě tepla a elektrické energie.

Ivan Šimek, závodní Dolu Staříč: “Ta jáma, kde je těžní věž, tak ta se vlastně likvidovala zpevněným zásypem. V ní jsou už připravené plynovody a několik desítek let se počítá, že se bude odsávat důlní plyn, protože tady v tom důlním poli je ho poměrně dost. Zlikvidovala se lokalita Sviadnov, teď to byla v pořadí lokalita Chlebovice. Takže je to nostalgie pro většinu zaměstnanců, kteří tady většinou strávili desítky let svého života.”

Další šachtou, kterou čekají demolice, je bývalý důl Lazy v Orlové.

Nahlásit chybu


K tématu
ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail