Letoun přiletěl do Ostravy z Polska, na svém mezipřistání zůstane zhruba tři hodiny. Během této doby jeho posádka provede technickou kontrolu a sbalí rozvinutý brzdný padák. Stroj bude poté pokračovat přes Německo zpět na svou předsunutou základnu ve Velké Británii.
Jeff Harrigian, velitel vzdušných sil USA v Evropě: "Česká republika je pro nás dobrým spojencem, na kterého je spolehnutí. Přelet nad Českou republikou a mezipřistání byla dlouhodobě plánovaná aktivita v rámci operačního nasazení B-52 v Evropě."
Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády ČR: "S americkou armádou máme velmi dobrou spolupráci. Společně působíme v zahraničních operacích, pořádáme cvičení a spolupracujeme na systému vzdělávání. Vyměňujeme si zkušenosti například s náborem vojáků nebo záložníků. Máme letitou spolupráci s Texasou a Nebraskou národní gardou."
Od roku 2018 proběhlo v Evropě více než 200 podobných letů, zřídkakdy jsou ale s mezipřistáním. B-52 přelétal přes Česko také vloni v červnu. Tyto přelety a mezipřistání jsou možné jen na základě usnesení české vlády a na základě souhlasu Ministerstva obrany ČR.
Boeing B-52 Stratofortress je americký strategický podzvukový proudový bombardér dlouhého doletu. Navržen a vyvíjen byl ve firmě Boeing, která dále poskytovala podporu a modernizace. Od padesátých let je ve službě u amerického letectva (USAF). Bombardér je schopen nést až 32 000 kg zbraní a munice a jeho bojový dolet se pohybuje okolo 14 080 km bez tankování paliva za letu.
zdroj: Wikipedia