Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O situaci na Ukrajině jednala Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje

V sídle krajského úřadu v Ostravě se v pondělí odpoledne sešla Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje. Hlavním bodem jednání byla situace na Ukrajině. Rada posuzuje stav zabezpečení a připravenosti na krizové situace na území kraje vyvolané rusko-ukrajinským válečným konfliktem.

Bezpečnostní rada kraje informovala o zřízení krajského asistenčního centra to vznikne v objektu Českého červeného kříže v ulici Červeného kříže 4. Kraj vyčlenil 10 milionů korun na prvotní náklady spojené s ubytováním uprchlíků. V kraji je nyní v různých zařízeních připraveno na 400 lůžek a další jsou přímo v uprchlickém zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Z toho důvodu jsem byl požádán, abych ze strany ministerstva vnitra a konkrétně potom i generála Vlčka, abychom zřídili krizový štáb a byl jsem pověřen koordinačními pracemi v této oblasti. Tím klíčovým prvkem, který vznikne v našem kraji a bude vznikat v každém kraji, je Krajské asistenční centrum. To je v podstatě jakýsi kontaktní bod, první kontaktní bod pro uprchlíky z Ukrajiny, abychom se o ně mohli postarat. Uprchlíci se tam budou moci zaregistrovat, což je jedna z povinností, kterou musí splnit všichni, kdo do Česka z Ukrajiny nyní přijdou, a zřídí si zdravotní pojištění. Získají tu také vše potřebné pro ubytování.“

Běženci dostávají prvotní informace o možnostech azylu přímo na hranicích a následně od cizinecké policie ve vlacích. Všichni musí projít kontrolou v celoevropských systémech. Lidé bez dokladů míří nejdříve do azylového střediska ve Vyšních Lhotách, které má kapacitu až 2000 osob. Zařízení je zatím prázdné. Běženci v MSK většinou nezůstávají, ale pokračují dále do Brna a Prahy. 

Tomáš Kužel, ředitel Policie ČR MSK: “Vyšní Lhoty, jak o nich hovořil pan hejtman, tak jsou jediný bod v současné době v České republice, který registruje a nabízí humanitární pomoc ubytování nebo i dislokaci přímo ve Vyšních Lhotách pro migranty, kteří přichází z Ukrajiny.”

Lidem, kteří chtějí pomoci Ukrajincům, hejtman Ivo Vondrák doporučuje nejezdit individuálně na hranice, ale využít sběrných míst v Moravskoslezském kraji. Informace bude zveřejňovat speciální webová stránka. 

Od 1. března bude od 7 do 19 hodin rána bude k spuštěna speciální zelená informační linka 800 720 210 s informacemi pro uprchlíky i dobrovolníky a dárce. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy