Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Válka na Ukrajině možná neukončí těžbu černého uhlí na Karvinsku

Případné výpadky v dodávkách zemního plynu nebo i surovin pro výrobu pohonných hmot, přiměly vedení Moravskoslezského kraje uvažovat o prodloužení těžby černého uhlí v šachtách na Karvinsku.

V MSK jsou v provozu pouze dvě šachty, a to Důl ČSM Sever a Důl ČSM Jih ve Stonavě na Karvinsku. Těžba by podle plánu měla skončit na přelomu roku, konkrétní termín závisí na množství dostupných zásob uhlí v rozfáraných porubech. Další těžba se nyní nepřipravuje, přičemž technicky to není vyloučeno. Existuje však riziko, že se investice do rozfárání nových porubů z prodeje uhlí nezaplatí. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Skutečně jsme dospěli k tomu, že by bylo vhodné přehodnotit připravované ukončení těžby uhlí v našem kraji. V současné době se projednávají všechny možnosti a ekonomická náročnost. Současně však máme spočítáno, že v současných zásobách uhlí a uhelných kalů máme zásoby na několik nejbližších let." 

Náměstek Unucka současně uklidňuje, že přímý nedostatek zemního plynu nehrozí. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Nasmlouvané dodávky plynu, ale i dalších surovin pro podniky v MSK, běží bez výpadků v dojednaných objemech."

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Vedení společnosti OKD už v době před zahájením invaze na Ukrajinu zahájilo přípravy potenciálního báňsko-technického plánu pro případ prodloužení těžby do roku 2025. Zároveň v návaznosti na tento plán zpracováváme finanční podklady pro prodloužení těžby,."

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy