Z uhlí na plyn přecházejí domácnosti, teplárny i hutě. Situace se však může obrátit a dvě poslední činné šachty nemusí na konci roku těžbu uhlí zastavit.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “V našem kraji jsou teplárny a fabriky na tom černém uhlí závislé. Když OKD řeklo před dvěma roky, že bude končit, tak všichni našli alternativní dodavatele a nasmlouvali si uhlí v Polsku. Až potud je to v pořádku. Jenomže Poláci samotní dovážejí 20 milionů tun uhlí z Ruska. Pokud by došlo k zastavení dodávek z Ruska, nebudu mít Poláci čím topit a zastaví export uhlí do České republiky a odskáčeme to my.”
Uhlí pod Karvinskem je dostatek, prodloužit těžbu však není jednoduché a levné.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: “V tuto chvíli se OKD připravuje tak, aby byla připravená na další eventuální postup. Je však důležité říct, že jakákoliv změna plánu těžby je nesmírně náročná technicky, časově i finančně. V tuto chvíli na Dole ČSM těžíme naplno s plánem těžby 1,3 milionu tun, které chceme vytěží do konce tohoto roku.”
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: “Plyn je ještě větší průšvih, protože jestli 600 tisíc lidí v MSK je závislých na centrálním vytápění černým uhlím, tak ten zbytek kraje si doma topí plynem. Pokud by plyn nebyl, tak alternativa není. Co se týče těch velkých odběratelů, ať už to jsou hutě nebo teplárny, tak tam už je to složitější. Tam by v případě nějaké úplné krize asi museli znovu nastartovat uhelné kotle, které tam někde ještě zbyly.”
Jak se situace bude vyvíjet, ukáží nejbližší měsíce.