Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve FN Ostrava fungují ambulance pro uprchlíky. Na svět tady přišla i ukrajinská holčička

Ostravská fakultní nemocnice zřídila nízkoprahové ambulance pro uprchlíky z Ukrajiny. Takzvané UA pointy fungují hned na třech místech a už od dubna by je měly posílit i zdravotnice z Ukrajiny.

Lidé, kteří utekli před válkou na Ukrajině a trápí je zdravotní problémy, se mohou nechat ošetřit v ostravské fakultní nemocnici. Ordinující lékaři ve třech zřízených ambulancích, jsou ve spojení s tlumočníkem.

Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele, FN Ostrava: “Jedna je tady na oddělení pracovního a preventivního lékařství, druhá je na Klinice dětského lékařství a třetí UA point, který je určený pro gravidní ženy a ženy s gynekologickými obtížemi je na Gyn Por klinice. Vše tedy v areálu fakultní nemocnice.”

Ambulance pro uprchlíky fungují každý všední den od 7 do 15 hodin a navedou je sem cedule v ukrajinštině.

Fungují od čtvrtku a už jimi prošly více než 4 desítky ukrajinských pacientů. 9 z nich bylo hospitalizováno.

Eva Řepišťáková, lékařka FN Ostrava: “Někdy si rozumíme, v případě, že si nerozumíme, tak tady máme k dispozici překladatelku. Většinou to jsou akutní infekty dýchacích cest, nebo chronická medikace, kterou potřebují napsat.”

Ve fakultní nemocnici už se narodilo i jedno ukrajinské dítě. Byla to holčička a maminka i dítě jsou v pořádku.

Ondřej Šimetka, přednosta Gyn Por kliniky, FN Ostrava: “To byla maminka, které se podařilo na poslední chvíli utéct. Byla z Kyjeva. Její manžel ji přivezl na hranici a musel se vrátit do Kyjeva. Ona se dostala tady, byla velmi vystresovaná a rozrušená, ale ten porod proběhl dobře, ona byla spokojená.”

Informace o ambulancích pro uprchlíky jsou dostupné na webu fakultní nemocnice a v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v pavilonu A na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy