Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na podporu hasičů dá letos Moravskoslezský kraj 73 milionů korun

Celý MS kraj |

Krajští zastupitelé schválili i pro tento rok významnou podporu hasičů. Z krajského rozpočtu půjde na akceschopnost dobrovolných hasičů přes 2 miliony korun. Další prostředky kraj poskytne Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje (HZS) na rekonstrukce hasičských zbojnic, nákup cisternových stříkaček a na výstavbu nového Integrovaného výjezdového centra v Kopřivnici. Celkově HZS na tyto projekty obdrží 73 milionů korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Krajští hasiči jsou pro bezpečnost v našem kraji nesmírně důležití. Naše podpora jejich projektů je proto na místě. Důležitým partnerem profesionálních hasičů jsou i ti dobrovolní. Proto Moravskoslezský kraj podpoří i vybrané jednotky Sboru dobrovolných hasičů. Tyto prostředky budou sloužit k posílení akceschopnosti dobrovolných hasičů, kteří tak na místo poplachu dokážou vyrazit nejpozději do pěti minut od jeho vyhlášení. Krajské peníze mohou dobrovolní hasiči využít na údržbu či opravy zásahové požární techniky, případně i na mzdové výdaje."

2,25 milionu korun bude pro dobrovolné hasiče rozděleno mezi 42 obcí. Na krajské peníze tak dosáhnou například ve Studénce, Vrbně pod Pradědem, Fulneku, Třinci nebo Břidličné. Doplnil, že ve 300 obcích Moravskoslezského kraje působí celkem 398 jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Dotace pro HZS Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj každoročně přispívá 5 milionů korun na technickou podporu Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC MSK). Krajští zastupitelé tento příspěvek odsouhlasili i letos. Finance jsou určeny na obměnu stávající telefonní ústředny, pořízení koncových účastnických telefonních stanic a moderního monitorovacího systému.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Přispějeme i na rekonstrukce hasičských zbrojnic. Celkem 17 a půl milionu korun tak půjde například na projektovou přípravu hasičské stanice Vítkov, víceúčelové haly karvinské stanice nebo na projekt chemické laboratoře v Integrovaném výjezdovém centru Ostrava-Jih."

Dalších 13 a půl milionu korun dostanou hasiči na dofinancování nákupu šesti cisternových automobilových stříkaček.

Výstavba Integrovaného výjezdového centra Kopřivnice

HZS MSK připravuje v Kopřivnici výstavbu nového Integrovaného výjezdového centra (IVC), jehož součástí bude také zázemí pro Zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje. Celkové náklady projektu jsou odhadovány na 240 milionů korun, kraj hasičům přispěje 45 milionů. Krajská Záchranná zdravotnická služba bude nové výjezdové centrum využívat z jedné třetiny, na nákladech se podle výpočtů bude podílet téměř 76 miliony korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "„Hasiči v Kopřivnici zatím sídlí v provizorní hasičské stanici. S ohledem na nutnost kvalitního plošného pokrytí regionu jednotkami požární ochrany je výstavba nového výjezdového centra nutná. Nové výjezdové centrum v Kopřivnici má již hotovou projektovou dokumentaci, HZS aktuálně připravuje zadávací řízení na výběr zhotovitele stavby. Výstavba a zprovoznění nového IVC významně zvýší bezpečnost v našem kraji."
Nahlásit chybu


K tématu

V přehradě Větřkovice utonul muž, pátrali po něm 5,5 hodiny

23. července 2025 14:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky policistů i hasičů pátrali v úterý dlouho do noci po nezvěstném plavci v přehradě Větřkovice. Po pěti a půl hodinách přišla bohužel velmi smutná zpráva. Tělo muže našli potápěči.

Autobus naboural v Opavě do stojících aut, několik zraněných

14. srpna 2025 20:37 | Opava | Jiří Cileček

Záchranáři, hasiči a policisté zasahovali ve čtvrtek v podvečer u nehody autobusu, který naboural do aut na výjezdu z Opavy na Hradec nad Moravicí. Řetězová nehoda si vyžádala tři zraněné a dočasnou uzavírku provozu.

V Mošnově hořela střecha průmyslové haly, zasahovalo 7 jednotek hasičů

14. srpna 2025 19:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Sedm jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru střechy průmyslové haly v Mošnově na Novojičínsku. Událost si vyžádala 171 evakuovaných a zranili se tři lidé.


Požár obchodního centra v Ostravě zaměstnal několik jednotek hasičů

Dnes 9:28, vydáno včera 22:57 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer zalarmoval hasiče požár obchodního centra v ostravské části Bělský les. Na místo se postupně sjelo větší množství hasičských jednotek. Když začalo hořet, v budově nebyli lidé. Zásah probíhal celou noc a byl vyhlášen II. stupeň poplachu. Jeden hasič se zranil a o život přišla zvířata ve zverimexu.

V útulku pro psy v Třebovicích se uskutečnilo každoroční setkání opatrovníků.

Včera 13:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pokud zvažujete pořízení psa z útulku, určitě to udělejte. Vyplynulo to s dalšího setkání opatrovníků, které pořádá Třebovické zařízení pro ztracené psy. Někteří z nich už mají i třetího pejska a moc si pochvalují jejich přátelskou povahu.

Bílovecký zámek vystavuje koruny pěti zemí, výstava Koruny Karla IV. je k vidění do září

Dnes 10:00 | Bílovec | Michal Slonina

Svatováclavská, Svatoštěpánská, Říšská, Římská i Lombardská - bílovecký zámek ukazuje návštěvníkům mistrovské repliky korun z pěti zemí Evropy. Výstava Koruny Karla IV. je událostí pro celý kraj.

Ostravští celníci na dálnici zajistili 16 tun nelegálního tabáku

Dnes 10:40 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští celníci odhalili u Přerova kamion převážející přes 16 tun nelegálního tabáku. Zboží bylo určeno pro neexistující firmu. Předběžný únik na dani přesahuje 59 milionů korun.

Havířov řeší problém s auty, která blokují průjezd hasičům

Včera 16:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Špatně zaparkovaná auta ve vnitroblocích mohou hasičům výrazně zkomplikovat cestu k požárům. Havířov proto upravuje problémové lokality, zpřísňuje kontroly a ve spolupráci s hasiči hledá řešení, která zajistí bezpečný průjezd záchranné techniky.

Půl hodiny čekání v koloně už bylo na některé řidiče příliš

Včera 10:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na déle než 30 minut uvízli v koloně řidiči, kteří ve středu projížděli kolem přehrady Šance. Doprava byla zastavena v průběhu frézování asfaltu.

Prázdninový festival Vánoce v létě oživují každou středu Mariánské náměstí v Ostravě

Vánoční atmosféra uprostřed léta. Přesně to nabízí nový projekt mariánskohorské radnice s názvem Vánoce v létě. Každou středu se Mariánské náměstí promění v komorní kulturní scénu, kde nechybí živá hudba, občerstvení ani prostor pro sousedská setkávání.

Nové cisterny získali hasiči v Martinově a Plesné. Nahradí 40 let starou techniku

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě pokračuje obměna techniky dobrovolných sborů hasičů. Tentokrát dostaly cisterny jednotky z Martinova a z Plesné, kde nahradí už více než 40 let starou techniku.

V lese u Bílé zasáhla dřevorubce padající větev. Z nepřístupného terénu byl vyproštěn jeřábem

Dnes 10:40, vydáno včera 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na dřevorubce měla z výšky spadnout velká větev. 46letý muž utrpěl vážné zranění páteře v lese u obce Bílá. Kvůli těžko přístupnému terénu musel být lékař na místo vysazen pomocí palubní jeřábu. Zraněný byl transportován vrtulníkem do nemocnice.

Stříbrné jezero se dál proměňuje. Město pokračuje v jeho revitalizaci

Včera 10:32 | Opava | Yvona Fajtová

Stříbrné jezero v Opavě čekají další změny. Město pokračuje v postupné revitalizaci oblíbené rekreační lokality a nově odkoupilo i restauraci s přilehlými pozemky. Cílem je dokončit proměnu celého areálu a nabídnout návštěvníkům ještě kvalitnější zázemí.

Kominíci

Opava Nástup: od 1. srpna 2026 od 30 000 do 55 000 Kč/měsíc

Hosté ve studiu: Filip Košťálek, umělecký ředitel festivalu

8. července 2026 15:48 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Colours of Ostrava 2026: světové hvězdy i meltingpot

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní MS kraje

8. července 2026 13:13 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Chráněné přírodní lokality v MS kraji

Beats for Love: hudba, tanec, diskuze

8. července 2026 11:47 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Součástí čtyřdenního festivalu Beats for Love v Dolní oblasti Vítkovice byla také třídenní konference Talking Beats. Ve Velínu Koksovny debatovali producenti, manažeři i umělci o umělé inteligenci v hudbě, zákulisí bookingu i dalších aktuálních tématech hudebního průmyslu.

Hosté ve studiu: Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína

8. července 2026 11:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Největší investicí Nového Jičína je modernizace venkovního bazénu za 110 mil. Kč

Po pádu z kola byla v bezvědomí. 58letá cyklistka utrpěla vážné zranění hlavy

8. července 2026 9:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve Slavkově na Opavsku musel v úterý zasahovat vrtulník u nehody 58leté cyklistky. Žena po pádu z kola zůstala v bezvědomí a utrpěla vážné poranění hlavy. První pomoc jí poskytli svědci. Ve vážném stavu byla transportována do nemocnice.

Při půlroční zbraňové amnestii bylo v Moravskoslezském kraji odevzdáno 389 zbraní a přes 15 530 kusů střeliva

7. července 2026 13:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během půlroční amnestie odevzdali lidé v Moravskoslezském kraji 389 zbraní, přes 15 530 kusů střeliva, 81 kusů munice a 12 regulovaných součástí zbraní. Mezi odevzdanými kusy se objevily vzácné sběratelské rarity i unikátní vojenská technika, včetně protitankového kanonu.

Na podporu hasičů dá letos Moravskoslezský kraj 73 milionů korun
Vydáno 24. března 2022 18:52, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Krajští zastupitelé schválili i pro tento rok významnou podporu hasičů. Z krajského rozpočtu půjde na akceschopnost dobrovolných hasičů přes 2 miliony korun. Další prostředky kraj poskytne Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje (HZS) na rekonstrukce hasičských zbojnic, nákup cisternových stříkaček a na výstavbu nového Integrovaného výjezdového centra v Kopřivnici. Celkově HZS na tyto projekty obdrží 73 milionů korun.

ilustrační snímek ze cvičení hasičů; zdroj foto: HZS MSK

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Krajští hasiči jsou pro bezpečnost v našem kraji nesmírně důležití. Naše podpora jejich projektů je proto na místě. Důležitým partnerem profesionálních hasičů jsou i ti dobrovolní. Proto Moravskoslezský kraj podpoří i vybrané jednotky Sboru dobrovolných hasičů. Tyto prostředky budou sloužit k posílení akceschopnosti dobrovolných hasičů, kteří tak na místo poplachu dokážou vyrazit nejpozději do pěti minut od jeho vyhlášení. Krajské peníze mohou dobrovolní hasiči využít na údržbu či opravy zásahové požární techniky, případně i na mzdové výdaje."

2,25 milionu korun bude pro dobrovolné hasiče rozděleno mezi 42 obcí. Na krajské peníze tak dosáhnou například ve Studénce, Vrbně pod Pradědem, Fulneku, Třinci nebo Břidličné. Doplnil, že ve 300 obcích Moravskoslezského kraje působí celkem 398 jednotek sborů dobrovolných hasičů.

Dotace pro HZS Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj každoročně přispívá 5 milionů korun na technickou podporu Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC MSK). Krajští zastupitelé tento příspěvek odsouhlasili i letos. Finance jsou určeny na obměnu stávající telefonní ústředny, pořízení koncových účastnických telefonních stanic a moderního monitorovacího systému.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Přispějeme i na rekonstrukce hasičských zbrojnic. Celkem 17 a půl milionu korun tak půjde například na projektovou přípravu hasičské stanice Vítkov, víceúčelové haly karvinské stanice nebo na projekt chemické laboratoře v Integrovaném výjezdovém centru Ostrava-Jih."

Dalších 13 a půl milionu korun dostanou hasiči na dofinancování nákupu šesti cisternových automobilových stříkaček.

Výstavba Integrovaného výjezdového centra Kopřivnice

HZS MSK připravuje v Kopřivnici výstavbu nového Integrovaného výjezdového centra (IVC), jehož součástí bude také zázemí pro Zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje. Celkové náklady projektu jsou odhadovány na 240 milionů korun, kraj hasičům přispěje 45 milionů. Krajská Záchranná zdravotnická služba bude nové výjezdové centrum využívat z jedné třetiny, na nákladech se podle výpočtů bude podílet téměř 76 miliony korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "„Hasiči v Kopřivnici zatím sídlí v provizorní hasičské stanici. S ohledem na nutnost kvalitního plošného pokrytí regionu jednotkami požární ochrany je výstavba nového výjezdového centra nutná. Nové výjezdové centrum v Kopřivnici má již hotovou projektovou dokumentaci, HZS aktuálně připravuje zadávací řízení na výběr zhotovitele stavby. Výstavba a zprovoznění nového IVC významně zvýší bezpečnost v našem kraji."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000030536/na-podporu-hasicu-da-letos-moravskoslezsky-kraj-73-milionu-korun