Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na cykloturisty čekají v letošním roce v Moravskoslezském kraji zajímavé novinky

Cykloturistika je na vzestupu už několik let. V Moravskoslezském kraji letos připravili několik novinek, které jsou určeny právě pro cykloturisty. Mimo jiné budou postaveny útulny, ve kterých si budou cyklisté moci odpočinout, nebo i přenocovat.

Jednou z novinek, které se cyklistiky v kraji týkají, je zřízení pozice cyklokoordinátora. Tím je Martin Hiltavský, který představil nejen svou funkci, ale i novinky pro nejbližší období.

Martin Hiltavský, cyklokoordinátor MSK: “Jedná se o pozici, která napůl vypadá úřednicky, tak odstrašující, ale hlavním úkolem je vytvoření strategického dokumentu pro rozvoj cyklistické dopravy v Moravskoslezském kraji. Ale ta více pestřejší a zajímavější práce je z oblasti turistiky, kdy mým hlavním úkolem je být partnerem cyklistů, rodinám s dětmi, kteří se připravují na výlet. Mým úkolem je vytipovávat lokality, které by mohly navštívit rodiny s dětmi, mohly by navštívit zajímavé trasy, ať to jsou v Beskydech, v Jeseníkách, po celém kraji a mým úkolem je rovněž i zjišťovat problémy na turistických trasách, které jsou pro cyklisty určené a informovat a upozorňovat na to, jak další cyklisty., tak případně krajské zastupitele, kam by mohly směřovat investice na opravy. Určitě by stálo za zmínku, co se připravuje pro cyklisty v Beskydech. V tuto chvíli máme připravené tři projekty, což jsou Beskydské pivní stezky o délce 700 kilometrů, kdy na těchto kilometrech máte možnost navštívit 25 různých hospod. Stezky budou připravené od 1. května letošního roku přes celou turistickou sezonu až do října a rovně, že by stál za zmínku produkt Historické perly pod Beskydami, kdy se můžete na kolech dostat z Kopřivnice do Příbora, navštívit Štramberk a navštívit i místní je gurmánské speciality, včetně štramberských uší. A za zmínku pro rodiny s dětmi stojí i projekt Beskydy na kole, což je rovněž i aplikace a internetové stránka na beskydyportal.cz, kde máte možnost si vybrat až 17 různých typů tras podle náročnosti, délky a taky plánovaného cíle, kam chcete dorazit. Co je určitě jedním z takových plánů nejen na letošní rok, je vybudování turistických či cyklistických útulen, což je noclehárna, kde bude závětří, bude tam ticho, bude možnost si tam uklidit kolo a hlavně tam budou moci cyklisté přespat na svých dálkových trasách, které absolvují v Beskydech, popřípadě v jiných koutech našeho kraje. Takových útulen bychom chtěli v našem kraji zrealizovat 10 až 15 a tady tento produkt propagovat i v rámci celé České republiky, aby se rozšířil na celé našeho území. Součástí útulen by měly být jak stojany na kola, popřípadě ohniště, kde si budou moci ohřát turisté své jídlo či opéct párek. Pokud se to ještě otázkou toho, co všechno bychom tam dodali, nějaký ještě cyklostojan na opravu kol, takže je nabídka bude, ale trošičku se bude trošku lišit podle toho, kde se ta útulna bude nacházet.”

Na novinky se mohou těšit také lidé, kteří přesedlali na elektrokola.

Martin Hiltavský, cyklokoordinátor MSK: “V dnešní době jsou velkým trendem elektrokola, a to ať jsou ve městech nebo na horách. V Beskydech na rozloze 740 km čtverečních se v tuto chvíli nachází přes 70 dobíjecích míst. Jsou to kombinace dobíjecích kabelů, popřípadě klasická zástrčka na nabíječku, takže cyklista si už v dnešní době může na mapovém portálu mapy.cz zadat dobíjecí stanice a vyskočí mu lokality, kde je možné kolo dobít. Ale plánem je zasíťovat to tak, aby ty dobíjecí stanice byly co 15 km v dojezdové vzdálenosti.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy