Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ondřejník bude zase o něco zelenější, přijďte tam pomoci sázet stromy

Celý MS kraj |

O posledním dubnovém víkendu se bude Ondřejník hemžit studenty a dalšími nadšenci. Budou sadit mladé stromky, aby obnovili lesy poničené kůrovcem. Akce má kromě výsadby další velmi důležité poselství: ukázat náročnost a důležitost práce lesníků, ale také připomenout význam lesů. Tato akce navazuje na výsadbu v loňském roce, opět se koná ve spolupráci Moravskoslezského kraje a Biskupských lesů.

Stejně jako v minulém roce předcházela samotné výsadbě osvěta. O hospodaření v lesích i jejich důležitosti se dozvídali žáci ve školách, informace putovaly i směrem k veřejnosti prostřednictvím mediální kampaně. Problematikou se budou stejně jako vloni zabývat také informační stánky lesníků přímo v místě obnovy lesa.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK  pro životní prostředí: "Naše lesy jsou pro životní prostředí nezbytné, nechceme se jen nečinně dívat, jak nám mizí. Naším hlavním cílem ovšem nejsou jen ojedinělé rychlé akce s výsadbou stovek stromků. Chceme, aby hlavně naši studenti začali tento problém vnímat, přemýšlet nad ním, aby si tak uvědomili, jak se k přírodě chovat. Proto je hlavní myšlenkou celého projektu osvěta. Informační kampaň je pak doplněna o konkrétní a viditelnou pomoc našim lesům v podobě výsadby nových stromků. Věříme, že toto propojení bude mít intenzivnější dopad. Vloni bylo na Ondřejníku v rámci této akce vysazeno tři tisíce mladých stromků, letos tam přibude zhruba dva tisíce dalších sazenic."

V pátek 29. dubna budou nové stromky sázet studenti krajských škol, 30. dubna se pak do obnovy lesa může po předchozí registraci zapojit také veřejnost.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK pro životní prostředí: "Chceme lesům pomoci, ne jim škodit. Když by se na tuto akci nahrnuly davy, bylo by to kontraproduktivní, proto může na dopoledne i odpoledne přijet pouze omezený počet lidí. Prosíme zájemce, aby se předem registrovali na webových stránkách akce Stromy pro Ondřejník. Kromě přihlášky tam jsou k dispozici také praktické informace pro účastníky a fotky z minulého ročníku."

Převážně se budou sázet buky a modříny. Moravskoslezský kraj akci Stromy pro Ondřejník pořádá ve spolupráci s Biskupskými lesy.

Libor Konvičný, ředitel Biskupských lesů: "Pro tento projekt byla, stejně jako v minulém ročníku, vybrána lokalita na Ondřejníku. Snažili jsme se najít místo, které bude snáze dostupné. Jde nám především o to, aby si děti uvědomily, co pro nás lesy znamenají, že není dobré šlapat po stromcích, nebo přes ně v zimě jezdit na lyžích, nebo při výletech nechávat v lese odpadky."

Biskupské lesy zajistí sazenice stromků, potřebné nářadí a také odborníky, kteří všem poradí, jak stromky sázet. Rovněž upozorní, jak se v lese správně chovat a také všem přiblíží problematiku našich lesů. V režii kraje pak bude zajištění akce, hradit bude náklady na stánky, svačinky pro studenty a jejich přepravu na místo, ale také zajištění technického zázemí.

Nahlásit chybu


K tématu

Školáci a dobrovolníci společně zalesňovali kůrovcem napadený Ondřejník

24. dubna 2023 9:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik stovek lidí se o uplynulém víkendu zapojilo do tradiční obnovy lesa na Ondřejníku. Pohoří, které bylo téměř celé zdecimováno kůrovcem, se už začíná zelenat.

Projekt Student v lese pomáhá přírodě i mezigeneračním vztahům

5. května 2023 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Projekt Student v lese sdružuje dobrovolníky napříč generacemi, kteří společnými silami uklízejí černé skládky, zakládají motýlí louky, stahují klestí po kůrovcové kalamitní těžbě, ale také sázejí stromky v Beskydech. Na konci dubna vysadili nad Pražmem v Beskydech 2000 sazenic buků.

Sousedské sázení přineslo Paskovu přes sto keřů a stromů

25. března 2024 18:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Celkem 15 dlouhověkých stromů a 126 keřů přibylo v obci Paskov na Frýdecko-Místecku. Smyslem Sousedského sázení byla nejen samotná výsadba, ale také představení krajského projektu LIFE Coala a neziskové organizace Sázíme stromy, která sázení s Moravskoslezským krajem spolupořádala.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Ostrava Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Dnes 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Ondřejník bude zase o něco zelenější, přijďte tam pomoci sázet stromy
Vydáno 25. dubna 2022 15:58, Celý MS kraj, Jiří Cileček
O posledním dubnovém víkendu se bude Ondřejník hemžit studenty a dalšími nadšenci. Budou sadit mladé stromky, aby obnovili lesy poničené kůrovcem. Akce má kromě výsadby další velmi důležité poselství: ukázat náročnost a důležitost práce lesníků, ale také připomenout význam lesů. Tato akce navazuje na výsadbu v loňském roce, opět se koná ve spolupráci Moravskoslezského kraje a Biskupských lesů.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Stejně jako v minulém roce předcházela samotné výsadbě osvěta. O hospodaření v lesích i jejich důležitosti se dozvídali žáci ve školách, informace putovaly i směrem k veřejnosti prostřednictvím mediální kampaně. Problematikou se budou stejně jako vloni zabývat také informační stánky lesníků přímo v místě obnovy lesa.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK  pro životní prostředí: "Naše lesy jsou pro životní prostředí nezbytné, nechceme se jen nečinně dívat, jak nám mizí. Naším hlavním cílem ovšem nejsou jen ojedinělé rychlé akce s výsadbou stovek stromků. Chceme, aby hlavně naši studenti začali tento problém vnímat, přemýšlet nad ním, aby si tak uvědomili, jak se k přírodě chovat. Proto je hlavní myšlenkou celého projektu osvěta. Informační kampaň je pak doplněna o konkrétní a viditelnou pomoc našim lesům v podobě výsadby nových stromků. Věříme, že toto propojení bude mít intenzivnější dopad. Vloni bylo na Ondřejníku v rámci této akce vysazeno tři tisíce mladých stromků, letos tam přibude zhruba dva tisíce dalších sazenic."

V pátek 29. dubna budou nové stromky sázet studenti krajských škol, 30. dubna se pak do obnovy lesa může po předchozí registraci zapojit také veřejnost.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK pro životní prostředí: "Chceme lesům pomoci, ne jim škodit. Když by se na tuto akci nahrnuly davy, bylo by to kontraproduktivní, proto může na dopoledne i odpoledne přijet pouze omezený počet lidí. Prosíme zájemce, aby se předem registrovali na webových stránkách akce Stromy pro Ondřejník. Kromě přihlášky tam jsou k dispozici také praktické informace pro účastníky a fotky z minulého ročníku."

Převážně se budou sázet buky a modříny. Moravskoslezský kraj akci Stromy pro Ondřejník pořádá ve spolupráci s Biskupskými lesy.

Libor Konvičný, ředitel Biskupských lesů: "Pro tento projekt byla, stejně jako v minulém ročníku, vybrána lokalita na Ondřejníku. Snažili jsme se najít místo, které bude snáze dostupné. Jde nám především o to, aby si děti uvědomily, co pro nás lesy znamenají, že není dobré šlapat po stromcích, nebo přes ně v zimě jezdit na lyžích, nebo při výletech nechávat v lese odpadky."

Biskupské lesy zajistí sazenice stromků, potřebné nářadí a také odborníky, kteří všem poradí, jak stromky sázet. Rovněž upozorní, jak se v lese správně chovat a také všem přiblíží problematiku našich lesů. V režii kraje pak bude zajištění akce, hradit bude náklady na stánky, svačinky pro studenty a jejich přepravu na místo, ale také zajištění technického zázemí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031037/ondrejnik-bude-zase-o-neco-zelenejsi-prijdte-tam-pomoci-sazet-stromy