Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zkameněliny z řeky Olše zavedly účastníky přednášky do pravěku

Na cestu do pravěku se mohli vydat lidé, kteří přišli do Jablunkovského centra kultury a informací. Kronikář obce Bystřice Petr Majer tam poutavě vyprávěl o nálezech zkamenělin v řece Olši a jejích přítocích.

Kronikář obce Bystřice Petr Majer není geolog ani paleontolog, ale přesto má na svém kontě několik zajímavých pravěkých nálezů.

Petr Majer, kronikář obce Bystřice: “Mne zaujala jedna věc a to je řeka Olše a její přítoky. Říčka Hluchová nebo potok Jatný, kde již v 60. letech bystřický rodák a paleontolog Miroslav Bubík našel zhruba 191 různých zkamenělin od malinkých ryb, které žily ve velkých hloubkách, přes různé mlže, zkameněliny vodních rostlin a podobně. Takže mě to zaujalo a potom přišel rok 2013 a starosta obce panu Ladislav Olšar vytvořil Nadační fond, který nazval Zachraňme žraloky. Děti chodily po těch říčkách a řece Olši a hledaly s panem Miroslavem Kubíkem ty zkameněliny. Co se našlo? Našly se zuby žraloků, našli se mlži, našly se různé prvohorní zkameněliny. Ty zkameněliny, které tady jsou, jsem povětšinou našel já se svými vnuky, což bylo krásné, protože je to hrozně bavilo, když byli malí. To jsme tedy procházeli celou tuto řeku a vlastně se nám povedlo v tom jaselském vápenci, který tady je, najít i ty ryby hlavně rodu diapus, což jsou malinké ryby do pěti centimetrů zhruba, které žily ve velkých hloubkách, měly světelné orgány, ale ty světelné orgány neměly proto, aby si svítily, protože tam je naprostá tma v takové hloubce, ale na to, aby přilákaly kořist. Víte, ono i těch 12 prehistorických žraloků, nebo pozůstatků prehistorických žraloků, které se v Bystřici našly, tvoří velmi významnou součást té zdejší paleontologie. Protože dneska i v těch mořích můžeme najít jejich potomky, hlavně u břehů Jihoafrické republiky, nebo v Atlantském oceánu, což je velmi zajímavé, že vlastně ty ryby tak dlouho přežily."
Nahlásit chybu


K tématu
Dagmar Klocková, ČR
Ostrava
od 9 999 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

POE EDUCO, spol. s r. o., Ostrava, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Karviná, Opava
Ostrava
od 200 do 330 Kč/hod.

Detail

Průmyslové montáže s.r.o.,
Ostrava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail