Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti a dobrovolníci na Ondřejníku zalesňují holiny způsobené suchem, václavkou a kůrovcem

Svahy Ondřejníku budou za několik let opět plně zalesněné. Nové stromy pomáhají vysazovat studenti i dobrovolníci z řad veřejnosti.

Dana Kučová, odbor životního prostředí MSK: “Probíhá 2. ročník akce Sázení stromů na Ondřejníku, kterou pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Biskupským lesy, protože se ocitáme na Ondřejníku, který patří Biskupským lesům, respektive tento lesní revír. Ta akce vlastně loni probíhala díky covidu tak, že bylo 200 registrovaných lidí, ale přišlo jich mnohem méně, protože byla ta doba ještě ovlivněna tím covidem. Nicméně vysadilo se asi 1600 stromků a mělo to velký úspěch. V pátek, tak jako letos, je ta akce pořádána pro studenty Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek a pro studenty Gymnázia ve Frýdlantě nad Ostravicí, což jsou příspěvkové školy Moravskoslezského kraje.”
Daniel Kozel, student Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Jsme ze školy jménem Gymnázium Petra Bezruče. Daří se nám tady, já bych řekl, že dobře a sadíme tady buky a jedle. V tom terénu je to samý šutr, ty odkopeme a dáme bokem, ale horší jsou ty tvrdé trávy.”
Jiří Olejník, student Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: “Naše vyšší ročníky měly poslední zvonění, takže jsme neměli co dělat a dostal jsme nějakou nabídku ohledně sázení stromků tady na Ondřejníku. Sice jsme nedostali moc bližší informace, ale dověděli jsme se to přímo na místě a zatím mě to docela baví. Měli jsme i povídání ohledně stromů, ohledně fotosyntézy obecně. Potom ohledně zvířat, která ohrožují stromky a ohledně parohů, rohů a takovéhle věci obecně.”
Libor Konvičný, ředitel odboru Biskupské lesy: “Myslím, že je to vidět kolem. Ondřejník dostal vozovkách tu největší ránu jak suchem, tak kůrovcem a václavkou. Proto byl zvolen pro tuto akci, kterou pořádá kraj spolu s námi s Biskupskými lesy na zalesnění, respektive na výpomoc při zalesňování. V letošním roce navazujeme na tu akci z loňského roku v říjnu, kdy tady poprvé jak veřejnost, tak děti z gymnázií nám pomáhají zalesňovat. V loňském roce se vysadilo zhruba 1600 stromů, letos plánujeme vysadit dva až dva a půl tisíce kusů jedlí a buků. Tam kde vidíme, že nám kůrovec nebo václavka likviduje smrkové porosty, tak je samozřejmé, že tam nesadíme cíleně smrk, ale naopak ho nahrazujeme dřevinami, které tady byly původní v minulosti, a to je především buk, jedle a případně javor klen.”
Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS+TOP09), radní MSK: “Na Ondřejníku děláme tento rok podruhé Stromy pro Ondřejník. Děláme to společně s Biskupskými lesy a kraj tento rok podpořil částkou 200 tisíc korun, tak jako i loni. A musím říct, že minulý rok byla velmi dobrá odezva. Myslím si, že v té akci budeme rozhodně pokračovat i dál. Loni jsem nebyla, loni jsem bohužel byla v té době mimo republiku, takže jsem se nezúčastnila, ale tento rok to musím vynahradit, takže těch stromů určitě zasadím víc. Já se přiznám, že lesy miluju. Je to pro mě veliký relax zajet si na kole do lesa. Vždycky mě to uklidní, nabije energií. A tady na Ondřejníku, když si všimnete všude kolem jsou bučiny, což je strašně fajn, protože tento rok sedíme buky a těším se, až tady vyrostou za námi a budou to další krásné bukové lesy. Tady víme všichni, že jehličnany moc nepatří, takže nějaký malý podíl jedlí tady bude, nicméně ty listnaté lesy jsou teď to, na co se soustředíme a určitě to tady bude krásně vypadat.”
Dana Kučová, odbor životního prostředí MSK: “Studenty to natolik zaujalo, že třeba loni, když tady přišli v pátek se školou, tak v sobotu vzali i rodiče a přišli znova. Letos je jich tady více, dvakrát tolik těch dětí. My jsme vybrali tady tyto dvě školy jednak z důvodu, že to mají docela blízko a jednak vlastně není úplně účelem této akce, aby tady bylo co nejvíce lidí, aby se vysadilo co nejvíce stromů, hlavním cílem akce je seznámit zejména studenty, ale i širokou veřejnost s tím, co to vlastně obnáší ta lesnická práce, že to není jen tak jednoduché. Není cílem, aby tady byly úplné davy lidí, protože zase by to tomu lesu mohlo škodit. Takže letos je tady 200 žáků na ten pátek a v sobotu ta akce probíhá pro veřejnost, zájemci se mohli registrovat na webových stránkách. Zase právě proto, aby tady nebyly obrovské davy, ať je to trošku koordinované, takže je přihlášeno 200 lidí i na tu sobotu.”
Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK: “Kraj se soustředí tento rok na podporu obecně vzdělávání. Takže tohle není jediná akce, kterou jsme podpořili, co se týká obnovy lesů a obecně vztahu k lesům. Na podzim budeme mít ještě další akce v Ostravě. Já nebudu teď říkat konkrétní detaily, ale sledujte určitě naše stránky a dozvíte se. Jsou to akce, kde si můžete sami vyrobit něco ze dřeva a ukážou vám zase, jak jste dál se dřevem pracuje a je tam spousta podrobností, které určitě stojí za to se dozvědět.”
Libor Konvičný, ředitel odboru Biskupské lesy: “My se držíme toho, že v dnešní době je potřeba, aby na zalesňovaných plochách jsme sadili minimálně dva nebo ještě lépe tři druhy dřevin. My pro zalesňování používáme sazenice, které přicházejí z lesních školek. Jsou dvou až pětiletého stáří. Samozřejmě, pokud se ta holina vysadí, tak z dálky nevíte vlastně nic. Nevidíte, že by tady něco rostlo a během pěti až sedmi let se ty sazenice zvednou na takovou výšku, že běžný návštěvník už vidí, že ta holina je zalesněná. Ty mladé lesní kultury rostou poměrně dlouho a obecně platí, že až do 40 let věku my vlastně do toho lesa dáváme jenom finance. My tam investujeme a teprve po 40 letech ten porost slouží k tomu, že můžeme z něj čerpat i nějaké peníze v rámci nějaké lesní těžby a prodeje dříví. Biskupské lesy hospodaří v současné době na 25 tisících hektarech lesa. Ten majetek je lokalizován tady v Beskydech, kde je zhruba 17 tisíc hektarů a jednak v té centrální části Jeseníků, kde máme 7 tisíc hektarů, další tisícovka hektarů lesů je rozptýlená v takzvaných farních lesích po celém Moravskoslezského kraje a části okresu Jeseník, tedy v Olomouckém kraji. Problém poškození lesních porostů vidíme tady hlavně tady v oblasti Ondřejníku, Javorníku, případně Trojanovic, kdežto ty takzvané beskydské zadní hory, tedy oblast Bílé, Podolánek, Starých Hamrů je relativně v pořádku, tam je kůrovcová těžba daleko menší, než tady v těch předních horách. Tam můžeme docela dost slušně a normálně hospodařit a samozřejmě ten problém, který nám vznikl tady na Ondřejníku a Javorníku, že do lesa musíme vynakládat poměrně velké finanční prostředky, jsme schopni sanovat právě z výtěžku těch zadní hor neb jesenických lesů. Co se týká návštěvnosti hor, tak ta je tady v beskydské části poměrně vysoká. Já se tomu ani nedivím, protože pokud se podíváte na to, jaký je blízko ta obrovská ostravsko-karvinská aglomerace, tak vše tomu přeje. Za 40 minut jste z Ostravy tady u nás v Beskydech. My se nesnažíme návštěvníky lesů nějak omezovat, ale na druhou stranu by si měli všichni uvědomit v tom lese jsou na návštěvě, že v tom lese by se měli chovat jako zvířata, ne jako lidé, ale jo zvířata, protože ta dobře ví, jak se v lese chovat.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy