Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival Open Studios umožní v Ostravě nahlédnout umělcům pod pokličku

Ostrava zažije festival Open Studios, který otevře ateliéry místních výtvarníků. Návštěvníci festivalu tak díky komentovaným prohlídkám zažijí autentickou atmosféru tvorby. Součástí programu jsou pak i přednášky, workshopy a další doprovodný program. Festival Open Studios se v Ostravě uskuteční 26. až 29. května.

Festival významně finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Čeká nás jedinečná možnost navštívit autentická prostředí, ve kterých umělci a umělkyně pracují. Jejich ateliéry mají svou osobitou atmosféru a kouzlo. Návštěvníky festivalu tak určitě prožijí velmi zajímavé chvíle v bezprostřední blízkosti procesu tvorby. Festival Open Studios během posledního květnového víkendu otevře umělecká studia veřejnosti a prostřednictvím komentovaných prohlídek a dalšího programu přiblíží samotnou tvorbu."

Pilotní ročník festivalu výtvarného umění pořádají Open Studios Art Hub. Akce v krajském městě navazuje na festival v Brně, který se v Jihomoravském kraji koná od roku 2012.

Václav Kočí, organizátor festivalu: "Na festival máme kladnou zpětnou vazbu od odborné i široké veřejnosti, což nás přimělo k myšlence jej rozšířit do dalšího města. Ostravská výtvarná scéna je velmi kvalitní a pestrá, a proto nám dává smysl představit tímto netradičním způsobem právě ji. Do programu festivalu by se v Ostravě mělo zapojit zhruba 40 místních umělců."

Kromě přiblížení výtvarného umění veřejnosti má festival také pomoci mapovat umělecké ateliéry a propojovat jednotlivé umělecké komunity. Představil také kurátory festivalu, kterými jsou Tomáš Knoflíček, Hana Vorlová a Silvie Šeborová.

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Spolupořadatelem festivalu Open Studios je v Moravskoslezském kraji galerie PLATO, festivalu poskytne prostory, ale i technické a produkční zázemí. Jednou z dramaturgických linií městské galerie současného umění PLATO je podpora místní umělecké scény. Ředitel galerie PLATO Marek Pokorný vystoupí na zahájení Open Studios v PLATO jako jeden z hostů panelové diskuze."

Open Studios Art Hub spolupracují na organizaci festivalu s pedagogy z Fakulty umění Ostravské univerzity. Díky tomu se podařilo zmapovat řadu ateliérů a oslovit místní umělce. Při přípravách příštího ročníku plánují oslovit umělce nejen z krajského města, ale napříč celým regionem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy