Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Německý ovčák Zik a jeho psovod od Moravskoslezské policie uspěli v soutěži "bombařů"

Celý MS kraj |

Šestiletý německý ovčák Zik a jeho psovod Aleš Mrazík patří mezi nejlepší specialisty na hledání výbušnin. Tým Moravskoslezské policie vyhrál tři kategorie mezinárodní kynologické soutěže o „Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie“. Obstáli v silné konkurenci devatenácti týmů.

6. ročník policejní kynologické soutěže psovodů a služebních psů proběhl od 2. do 6. května v Červené nad Vltavou. Psovodi a jejich čtyřnozí parťáci změřili síly v disciplíně poslušnosti a pachových prací ve vyhledávání výbušnin.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "V mezinárodní soutěži, které se kromě českých policejních kynologů zúčastnili také psovodi Armády České republiky a ozbrojených složek Slovenska a Polska, naše krajské ředitelství reprezentoval prap. Bc. Aleš Mrazík se svým „parťákem“ Zikem. Oba se svého úkolu zhostili na jedničku a v silné konkurenci devatenácti týmů (psovod a pes) zvítězili ve třech kategoriích."

Soutěž měla 8 disciplín. Jedna obsahovala základní poslušnost psa a další se už věnovaly specializaci. Psi měli za úkol vyhledat výbušniny. Například ve volném prostoru, v objektu, v dopravním prostředku nebo v zavazadle.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Tak jako jiní psí specialisté (např. vycvičeni na vyhledávání drog nebo akcelerantů hoření) také tzv. „bombaři“ musí být na tuto práci vhodní. Musí jít o psy s vyrovnanou povahou. Vždyť i úspěšný nález musí označit pasívním značením (úplným klidem těla, a to v poloze sedni, lehni nebo vystavením) a ne štěkáním či jakýmkoli kontaktem se vzorkem."

Takový je i šestiletý německý ovčák Zik z chovatelské stanice Police ČR. Ke svému psovodovi Aleši Mrazíkovi se dostal ve svých třech letech již vycvičený ve specializaci na vyhledávání výbušnin. To ale neznamená, že by oba usnuli na vavřínech.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Spolupráce člověka a psa vyžaduje pravidelný trénink a pouze neustálé procvičování a zdokonalování dělá mistry, což oba v náročné soutěži prokázali. Prap. Mrazík se Zikem zvítězili v kategorii jednotlivců, společně se zlínským kolegou mjr. Bc. Jiřím Gregovským a jeho fenou Violou v kategorii družstev. Získali také cenu za „Speciální pachové práce“."

Obtížnost soutěže potvrdil také Aleš Mrazík. Byla zde totiž mimo jiné zařazena velice náročná disciplína, což je prohledávání dortových krabic.

Aleš Mrazík, psovod: "Krabice jsou lehké a sebemenší dotek, kontakt psa je zřetelný a chyba odhalena. Zik tuto tzv. královskou disciplínu zvládl na 96 bodů, ty čtyři trestné body byly za napnutou vodící šňůru."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Z výsledkové listiny je patrné, že výkony týmu našeho krajského ředitelství byly velice vyrovnané. Ve vyhledávání ve volném prostoru dokonce získali maximální počet bodů."

Aleš Mrazík se se svým s druhým služebním psem Grimmem od Policie ČR umístili na „bedně“ také na přeborech v Dobroticích.

Výsledky soutěže o „Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie“:

Kategorie jednotlivců

 1. prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK - Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
 2. nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA - inspektorát cizinecké policie Praha – Ruzyně.
 3. rtm. Jan TĚŠÍNKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky

Kategorie družstev

 1. prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK – Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
  mjr. Bc. Jiří GREGOVSKÝ se služebním psem VIOLA – Krajské ředitelství policie Zlínského kraje
 2. nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA – inspektorát cizinecké policie Praha - Ruzyně
  nprap. Eliška MATOUŠKOVÁ se služebním psem PANK – inspektorát cizinecké policie Praha – Ruzyně
 3. rtm. Jan TĚŠÍNSKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky
  rtm. Jakub CHUCHMA se služebním psem VIN – Armáda České republiky

Absolutní vítěz soutěže

 • nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA z inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně

  Cena za "Poslušnost"

  • rtm. Jan TĚŠÍNSKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky.

  Cena za „Speciální pachové práce“

  • prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK – Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

  Nejlepší zahraniční závodník

  • npor. Bc. Filip KLIMENT se služebním psem LAURA – Slovenská republika

  Na počest zesnulého kolegy npor. Bc. Michala STÖCKLA, vedoucího oddělení speciálních činností inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně, byl uspořádán „I. ročník memoriálu Michala Stőckla“, jehož vítězem se stal nprap. Bc. Stanislav KOLAŘÍK se služebním psem AGY z inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně.  Nahlásit chybu


  K tématu

  Policejní pes Irgo vypátral ztraceného nemluvícího chlapce na Ostravsku

  23. listopadu 2023 11:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Během turistického výletu do Čavisova se výpravě dětí s mentálním postižením ztratil sedmiletý chlapec. Policisté rozjeli náročnou pátrací akci, protože hledaný chlapec téměř nemluví. Výrazně pomohl služební pes Irgo, který chlapce nakonec našel.

  Svědek pomohl policistům v Ostravě dopadnout dva muže při vloupání

  29. května 2023 15:54 | Ostrava-město | Jiří Cileček

  Viděl dva muže, jak se snaží vloupat do vinotéky v Ostravě. Okamžitě proto přivolal policii. Ta pachatele zadržela přímo při činu. Kriminalisté pak zjistili, že na jednoho z mužů mají spadeno delší dobu, vloupal se totiž do 14 objektů a způsobil škodu přes půl milionu korun. Navíc neplatil výživné.

  Moravskoslezským Regulovčíkem roku 2023 je policista z krajského silničního dohledu

  31. května 2023 16:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Na konci minulého týdne proběhl v Ostravě 13. ročník moravskoslezských dopravních policistů Regulovčík roku. Policisté tradičně změřili své síly v části odborné i dovednostní. Skleněnou putovní trofej pak získal prap. Ing. Jakub Demel z oddělení silničního dohledu krajského ředitelství.


  V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

  16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

  V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

  Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

  Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

  Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

  Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

  Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

  Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

  16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

  Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

  Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

  Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


  V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

  16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

  V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

  V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

  16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

  Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

  V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

  16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

  V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

  Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

  Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

  Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

  16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

  Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

  Vrátní

  Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

  Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

  Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

  Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

  Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

  Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

  Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

  16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

  Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

  Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

  16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

  V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

  Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

  16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

  Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.

  Německý ovčák Zik a jeho psovod od Moravskoslezské policie uspěli v soutěži "bombařů"
  Vydáno 9. května 2022 17:04, Celý MS kraj, Jiří Cileček
  Šestiletý německý ovčák Zik a jeho psovod Aleš Mrazík patří mezi nejlepší specialisty na hledání výbušnin. Tým Moravskoslezské policie vyhrál tři kategorie mezinárodní kynologické soutěže o „Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie“. Obstáli v silné konkurenci devatenácti týmů.

  Tým prap. Mrazík a Zik; zdroj foto: Policie ČR

  6. ročník policejní kynologické soutěže psovodů a služebních psů proběhl od 2. do 6. května v Červené nad Vltavou. Psovodi a jejich čtyřnozí parťáci změřili síly v disciplíně poslušnosti a pachových prací ve vyhledávání výbušnin.

  Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "V mezinárodní soutěži, které se kromě českých policejních kynologů zúčastnili také psovodi Armády České republiky a ozbrojených složek Slovenska a Polska, naše krajské ředitelství reprezentoval prap. Bc. Aleš Mrazík se svým „parťákem“ Zikem. Oba se svého úkolu zhostili na jedničku a v silné konkurenci devatenácti týmů (psovod a pes) zvítězili ve třech kategoriích."

  Soutěž měla 8 disciplín. Jedna obsahovala základní poslušnost psa a další se už věnovaly specializaci. Psi měli za úkol vyhledat výbušniny. Například ve volném prostoru, v objektu, v dopravním prostředku nebo v zavazadle.

  Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Tak jako jiní psí specialisté (např. vycvičeni na vyhledávání drog nebo akcelerantů hoření) také tzv. „bombaři“ musí být na tuto práci vhodní. Musí jít o psy s vyrovnanou povahou. Vždyť i úspěšný nález musí označit pasívním značením (úplným klidem těla, a to v poloze sedni, lehni nebo vystavením) a ne štěkáním či jakýmkoli kontaktem se vzorkem."

  Takový je i šestiletý německý ovčák Zik z chovatelské stanice Police ČR. Ke svému psovodovi Aleši Mrazíkovi se dostal ve svých třech letech již vycvičený ve specializaci na vyhledávání výbušnin. To ale neznamená, že by oba usnuli na vavřínech.

  Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Spolupráce člověka a psa vyžaduje pravidelný trénink a pouze neustálé procvičování a zdokonalování dělá mistry, což oba v náročné soutěži prokázali. Prap. Mrazík se Zikem zvítězili v kategorii jednotlivců, společně se zlínským kolegou mjr. Bc. Jiřím Gregovským a jeho fenou Violou v kategorii družstev. Získali také cenu za „Speciální pachové práce“."

  Obtížnost soutěže potvrdil také Aleš Mrazík. Byla zde totiž mimo jiné zařazena velice náročná disciplína, což je prohledávání dortových krabic.

  Aleš Mrazík, psovod: "Krabice jsou lehké a sebemenší dotek, kontakt psa je zřetelný a chyba odhalena. Zik tuto tzv. královskou disciplínu zvládl na 96 bodů, ty čtyři trestné body byly za napnutou vodící šňůru."
  Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Z výsledkové listiny je patrné, že výkony týmu našeho krajského ředitelství byly velice vyrovnané. Ve vyhledávání ve volném prostoru dokonce získali maximální počet bodů."

  Aleš Mrazík se se svým s druhým služebním psem Grimmem od Policie ČR umístili na „bedně“ také na přeborech v Dobroticích.

  Výsledky soutěže o „Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie“:

  Kategorie jednotlivců

  1. prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK - Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
  2. nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA - inspektorát cizinecké policie Praha – Ruzyně.
  3. rtm. Jan TĚŠÍNKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky

  Kategorie družstev

  1. prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK – Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
   mjr. Bc. Jiří GREGOVSKÝ se služebním psem VIOLA – Krajské ředitelství policie Zlínského kraje
  2. nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA – inspektorát cizinecké policie Praha - Ruzyně
   nprap. Eliška MATOUŠKOVÁ se služebním psem PANK – inspektorát cizinecké policie Praha – Ruzyně
  3. rtm. Jan TĚŠÍNSKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky
   rtm. Jakub CHUCHMA se služebním psem VIN – Armáda České republiky

  Absolutní vítěz soutěže

  • nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA z inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně

   Cena za "Poslušnost"

   • rtm. Jan TĚŠÍNSKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky.

   Cena za „Speciální pachové práce“

   • prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK – Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

   Nejlepší zahraniční závodník

   • npor. Bc. Filip KLIMENT se služebním psem LAURA – Slovenská republika

   Na počest zesnulého kolegy npor. Bc. Michala STÖCKLA, vedoucího oddělení speciálních činností inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně, byl uspořádán „I. ročník memoriálu Michala Stőckla“, jehož vítězem se stal nprap. Bc. Stanislav KOLAŘÍK se služebním psem AGY z inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně.   Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031299/nemecky-ovcak-zik-a-jeho-psovod-od-moravskoslezske-policie-uspeli-v-soutezi-bombaru