Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Německý ovčák Zik a jeho psovod od Moravskoslezské policie uspěli v soutěži "bombařů"

Šestiletý německý ovčák Zik a jeho psovod Aleš Mrazík patří mezi nejlepší specialisty na hledání výbušnin. Tým Moravskoslezské policie vyhrál tři kategorie mezinárodní kynologické soutěže o „Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie“. Obstáli v silné konkurenci devatenácti týmů.

6. ročník policejní kynologické soutěže psovodů a služebních psů proběhl od 2. do 6. května v Červené nad Vltavou. Psovodi a jejich čtyřnozí parťáci změřili síly v disciplíně poslušnosti a pachových prací ve vyhledávání výbušnin.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "V mezinárodní soutěži, které se kromě českých policejních kynologů zúčastnili také psovodi Armády České republiky a ozbrojených složek Slovenska a Polska, naše krajské ředitelství reprezentoval prap. Bc. Aleš Mrazík se svým „parťákem“ Zikem. Oba se svého úkolu zhostili na jedničku a v silné konkurenci devatenácti týmů (psovod a pes) zvítězili ve třech kategoriích."

Soutěž měla 8 disciplín. Jedna obsahovala základní poslušnost psa a další se už věnovaly specializaci. Psi měli za úkol vyhledat výbušniny. Například ve volném prostoru, v objektu, v dopravním prostředku nebo v zavazadle.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Tak jako jiní psí specialisté (např. vycvičeni na vyhledávání drog nebo akcelerantů hoření) také tzv. „bombaři“ musí být na tuto práci vhodní. Musí jít o psy s vyrovnanou povahou. Vždyť i úspěšný nález musí označit pasívním značením (úplným klidem těla, a to v poloze sedni, lehni nebo vystavením) a ne štěkáním či jakýmkoli kontaktem se vzorkem."

Takový je i šestiletý německý ovčák Zik z chovatelské stanice Police ČR. Ke svému psovodovi Aleši Mrazíkovi se dostal ve svých třech letech již vycvičený ve specializaci na vyhledávání výbušnin. To ale neznamená, že by oba usnuli na vavřínech.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Spolupráce člověka a psa vyžaduje pravidelný trénink a pouze neustálé procvičování a zdokonalování dělá mistry, což oba v náročné soutěži prokázali. Prap. Mrazík se Zikem zvítězili v kategorii jednotlivců, společně se zlínským kolegou mjr. Bc. Jiřím Gregovským a jeho fenou Violou v kategorii družstev. Získali také cenu za „Speciální pachové práce“."

Obtížnost soutěže potvrdil také Aleš Mrazík. Byla zde totiž mimo jiné zařazena velice náročná disciplína, což je prohledávání dortových krabic.

Aleš Mrazík, psovod: "Krabice jsou lehké a sebemenší dotek, kontakt psa je zřetelný a chyba odhalena. Zik tuto tzv. královskou disciplínu zvládl na 96 bodů, ty čtyři trestné body byly za napnutou vodící šňůru."
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Z výsledkové listiny je patrné, že výkony týmu našeho krajského ředitelství byly velice vyrovnané. Ve vyhledávání ve volném prostoru dokonce získali maximální počet bodů."

Aleš Mrazík se se svým s druhým služebním psem Grimmem od Policie ČR umístili na „bedně“ také na přeborech v Dobroticích.

Výsledky soutěže o „Putovní pohár ředitele ředitelství služby cizinecké policie“:

Kategorie jednotlivců

 1. prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK - Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
 2. nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA - inspektorát cizinecké policie Praha – Ruzyně.
 3. rtm. Jan TĚŠÍNKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky

Kategorie družstev

 1. prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK – Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
  mjr. Bc. Jiří GREGOVSKÝ se služebním psem VIOLA – Krajské ředitelství policie Zlínského kraje
 2. nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA – inspektorát cizinecké policie Praha - Ruzyně
  nprap. Eliška MATOUŠKOVÁ se služebním psem PANK – inspektorát cizinecké policie Praha – Ruzyně
 3. rtm. Jan TĚŠÍNSKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky
  rtm. Jakub CHUCHMA se služebním psem VIN – Armáda České republiky

Absolutní vítěz soutěže

 • nprap. Radek HANSELKA se služebním psem SÁRA z inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně

  Cena za "Poslušnost"

  • rtm. Jan TĚŠÍNSKÝ se služebním psem BRUT – Armáda České republiky.

  Cena za „Speciální pachové práce“

  • prap. Bc. Aleš MRAZÍK se služebním psem ZIK – Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

  Nejlepší zahraniční závodník

  • npor. Bc. Filip KLIMENT se služebním psem LAURA – Slovenská republika

  Na počest zesnulého kolegy npor. Bc. Michala STÖCKLA, vedoucího oddělení speciálních činností inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně, byl uspořádán „I. ročník memoriálu Michala Stőckla“, jehož vítězem se stal nprap. Bc. Stanislav KOLAŘÍK se služebním psem AGY z inspektorátu cizinecké policie Praha – Ruzyně.



  Nahlásit chybu

  K tématu


  Nejčtenější zprávy