Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči zachránili koně uvízlého v krmném žlabu i sedm káčátek z kanálu

Dvě záchrany zvířat si připsali moravskoslezští hasiči během pondělí. Dopoledne vytahovali koně, který uvízl v krmném žlabu v obci Heřmánky u Oder. Statného hřebce museli ven vysekat. Večer pak vyjížděli do Ostravy vytahovat sedm malých káčátek, která spadla do nezajištěného kanálového otvoru v průmyslové zóně.

Na začátku dostali hasiči na krajském operační středisku informaci, že kůň uvízl v betonovém žlabu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Jaké bylo překvapení, když po příjezdu na místo nehody ležel vysílený kůň několik hodin v krmném betonovém žlabu o půdorysu asi 2 x 1 metr, a nemohl se ani hnout. Doslova vmáčknutý jako dílek od puzzle."

Ke stěnám stáje by se žádná vyprošťovací technika nedostala, tak hasiči použili důvtip, a pak i sílu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pomocí většího kladiva a ručního plochého sekáče, tedy majzlíku, opatrně odsekali užší stranu žlabu. Žlab byl naštěstí postaven z cihel, beton byl jen na povrchu. Na odstranění delší strany žlabu použili hydraulický rozpínací válec, který hasiči obvykle používají u dopravních nehod při vyprošťování osob."

Koně pak posunuli do polohy vleže (ležel na nohou) tak, jak jim to doporučil veterinář, a přikryli ho dekou.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Veterinář dal vysílenému koni infuzi. Kůň, který pravděpodobně ležel ve žlabovém zajetí už od noci z neděle na pondělí, podle něj potřeboval minimálně několik desítek minut či hodin na načerpání ztracené energie. Pak se prý sám postaví."

Koník neměl zlomenou nohu, jen na mnoha místech zad a nohou měl viditelné škrábance.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "A ještě měl otok hlavy, jak ji musel několik hodin držet ve žlabu vychýlenou – k narovnání mu bránilo dřevěné koryto na vodu nad hlavou."
velitel zásahu hasičů: "Když jsme přijeli, tak nervózně kopal či cukal nohama. Museli jsme je přivázat. Pak asi pochopil, že jsme tam pro jeho dobro, pro jeho záchranu, a byl zcela klidný – i při pořádných ranách majzlíkem do stěny žlabu."

Zásah trval zhruba hodinu a zapojily se do něj dvě svými silami jednotky ze stanic Bílovec a Vítkov. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "A jak se mohl kůň tak „hezky“ napasovat do žlabu? Nejpravděpodobnější verzí je to, že chtěl dosáhnout na zbytky chutného sena na dně žlabu, postavil se na dno předníma nohama – a sklouznul po linoleu, které seno přikrývalo."

Jednodušší, ale minimálně stejně pečlivou měli práci se záchranou živých tvorů hasiči ze stanice v Ostravě-Přívoze, kteří vyjeli v pondělí po 20. hodině do Ostravy-Hrabové zachraňovat malé kachničky z metr hlubokého kanálu s úzkým otvorem.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hasiče na ně, respektive na nervózně pobíhající a zoufale kdákající kachnu-matku, upozornili pracovníci průmyslového areálu. Kachničky se tísnily v úzkém kanále na dně nezajištěné svislé kanálové vpusti. Hasiči na jejich co nejopatrnější vylovení použili podběrák. Za bedlivého dozoru starostlivé kachní matky postupně pomocí podběráku „vylovili“ sedm malých kachniček, které vždy po osvobození rychle utíkaly za svou mámou, a ta si je vždy spočítala."

Po vyproštění všech mláďat hasiči početnou kachní rodinu – i s viditelně klidnější a spolupracující dospělou kachnou, byť z divokého prostředí, převezli mimo zastavěnou průmyslovou zónu a vypustili do přírody.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy