Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Závada na Opavsku získala titul Vesnice roku Moravskoslezského kraje

Zlatou stuhu a právo užívat titul Vesnice roku Moravskoslezského kraje 2022 obdržela obec Závada na Opavsku. Druhou příčku získala Žabeň na Frýdeckomístecku, třetí Třemešná na Bruntálsku. Hodnotící komise v letošním už 26. ročníku soutěže udělila i další ocenění a diplomy, například Zlaté cihly za stavby či investice posilující rozvoj obce nebo Cenu naděje pro živý venkov zaměřenou na uchovávání tradic.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Život na venkově má svá specifika. Nabízí intenzivnější komunitní život, propojení s přírodou i větší klid. Ale není tak pohodlný jako život ve velkém městě, kde mají lidé v dosahu velká obchodní centra, služby, kina a divadla nebo třeba zdravotnická zařízení. Vedení menších obcí má tak úkol svým občanům vytvořit prostředí, ve kterém se budou cítit dobře, které budou mít rádi, a které kvůli komfortu velkoměsta neopustí. Soutěž Vesnice roku je tak nejen oceněním za skvěle odvedenou práci, ale i jakousi motivací nejen pro starosty, ale i lidi, kteří na venkově žijí."

O vítězích soutěže Vesnice roku rozhodovala hodnotící komise, která všechny přihlášené obce navštívila, aby se seznámila s místním životem, prostředím i atmosférou. Členové komise si prohlédli důležitá místa obcí, například místní knihovnu, kulturní dům či sportoviště. Součástí návštěvy bylo samozřejmě setkání se zástupci obcí, kteří svou obec představili, prezentovali její aktivity i plány do budoucna. Vesnicí roku Moravskoslezského kraje se letos stala Závada na Opavsku.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Komise ocenila udržování původních tradic, ale také vytváření tradic nových. Tyto aktivity významně přispívají ke komunitnímu životu a posílení vztahů v obci. Ocenění bylo uděleno také například za vytváření kultivovaných veřejných prostor. Občané nebo návštěvníci Závady se mohou setkávat například v rodinném obecním sadě s bylinkovou zahrádkou nebo si projít nově vybudovanou Naučnou stezku na Hrádek."

Závada zároveň postupuje do celostátního kola, které se uskuteční na přelomu srpna a září. Nositel titulu Vesnice roku 2022 bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Další ocenění udělaná v rámci krajského kola Vesnice roku

Modrá stuha

 • Obec Moravice zaujala pospolitostí tamního společenství, propojenost vedení obce s občany postavená na důvěře a komunikaci

Cena naděje pro živý venkov

 • Obec Ostravice byla oceněna za aktivity tamních spolků zaměřených na místní folklór

Zlatá cihla

 • Obec Sviadnov za navrácení zvonů z pravé zvonoviny v kapli sv. Jana Nepomuckého
 • Obec Baška na přístavbu a rekonstrukci místní základní školy

Diplomy

 • Baška – za moderní knihovnické a informační služby
 • Závada – zachování paměti obce
 • Třemešná – za podporu sportovních a volnočasových aktivit
 • Moravice – za chytrá řešení při poskytování služeb občanům
 • Ostravice – za poskytování příjemného rekreačního zázemí
 • Sviadnov – za koncepční řešení nakládání s komunálním odpadem
 • Žabeň – za dlouhodobou péči o zeleň

Hodnotící komisi krajského kola soutěže tvořili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí, Svazu měst a obcí, Spolku pro obnovu venkova nebo například Národního památkového ústavu. Jejími členy byli i starostové obcí Úvalno a Otice, které zvítězily v předchozích krajských kolech soutěže.

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství ČR, Svaz měst a obcí ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Soutěž poskytuje obcím výjimečnou příležitost sebeprezentace a možnost upozornit na živý společenský, kulturní a sportovní život, tradice a zvyky, projekty dokončené i realizované. Soutěž Vesnice roku představuje silný nástroj mobilizace a posílení obecní komunity.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy