Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Folklorní soubory se v Dolní Lomné účastnily 53. ročníku Slezských dnů

V Dolní Lomné se po nucené pauze opět konal svátek folkloru. Třídenních Slezských dnů se účastnilo 13 souborů, které si připravily program, pro dospělé i děti.

Jarmila Kantorová, ředitelka festivalu: “Letošní Slezské dny jsou po dvouleté odmlce. Dva roky jsme měli covid, takže bylo to hodně problematické. Snažili jsme se udělali program, ale nikdy to nevyšlo. V letošním roce jsme změnili termín. 50 roků to bylo v zářijovém termínu a v letošním roce jsme to udělali v 3. týdnu května a myslím si, že jsme udělali hodně dobře, protože jak i to počasí přeje. V tom září opravdu to bylo dost špatné. Vždycky nám pršelo a posledních šest let nám prostě propršely Slezské dny.”

Program Slezských dnů museli organizátoři několikrát upravovat.

Jarmila Kantorová, ředitelka festivalu: “Jsme připravovali tak dost zvláštním způsobem program, protože vlastně soubory nebyly po té covidové situaci vůbec připraveny, nemohly zkoušet, prostě jsme vůbec nevěděli, jestli to dáme dohromady. Ale nakonec se nám podařilo sehnat i soubor Ondráš z Brna, který jsme chtěli snad 10 roků, aby k nám přijel a pořád nemohl. Ale tím, že jsme změnili termín, tak mohl přijet letos. Tak se moc na to vystoupení těšíme. Kromě toho máme 12 souborů, včetně souboru Stavbár ze Slovenska, ze Žiliny, který byl výborný. Měli jsme takový večer se s výukou tanců. Bylo to moc krásné a opravdu se zúčastňovali i mladí lidé. Což hodně překvapilo od 16 do 20 let lidé a tančili na tom pódiu a bylo to opravdu krásné.”

Mezi vystupujícími soubory byla také Vonička z Havířova, která se zapojila do dětského pásma.

Hugo Kielar, Vonička, ZUŠ L. Janáčka Havířov: “Jsme moc rádi, že jsme se mohli zúčastnit Slezských dnů tady v Dolní Lomné, protože loňská sezona byla špatná. Akce se nám rozjely, tak jsme rádi, že tady můžeme převést své taneční pásmo a hudební. My předvádíme pásmo ševcovských, pásmo hus a potom takový čardáš pro rozveselení na závěr.”

Vonička potvrzuje, že mladí lidé mají o folklor zájem. Hlásit se však mohou i další mladí zájemci.

Tomáš Zamazal, Vonička: “Ve Voničce jenom tančím. Chodím tam asi čtyři pět let. Mamka mě do toho přihlásila, začalo mě to bavit.”

Právě mladí lidé by mohli udržet tradici lidového folkloru pro další generace.

Jarmila Kantorová, ředitelka festivalu: “Myslím si, že každý by měl vědět odkud pochází. A ty tradice musíme připomínat těm mladým lidem, aby věděli opravdu odkud odchází. Ty tradice a vůbec soubory se udržují. Myslím si, že pořád vznikají ty malé soubory, což je úžasné. Já vím, že už to netáhne, jak to táhlo kdysi. Já si myslím, že ten folklor jde zpátky, že lidé o něj začínají mít zájem.”
Nahlásit chybu


K tématu
ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

ELTOM, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail