Ocenění mu na sobotní akci Muzea Novojičínska v Centru tradičních technologií Příbor předal náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči.
Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: "V dnešní rychlé době je velmi důležité nezapomínat na naše kořeny. Málokdo například ví, že banďury jsou tradiční podbeskydské papuče vyrobené z filcových odřezků z klobouků. Také je úžasné, že nezanikly svatební hnětky, plněné koláče tvarované do čtverce. A že je někdo, kdo ještě umí vyrobit gorolské krpce a další součástí krojů tradiční technologií. Tyto odkazy se daří uchovávat díky báječným lidem, kteří pokračují v tom, co je naučili jejich rodiče nebo prarodiče. Letos titul získal Karel Kufa, který vyrábí z hovězí usně krpce, boty, bez kterých se neobejdou gorolské kroje. Kdysi v nich chodili lidé žijící v horské oblasti Těšínska. Je jediný v Moravskoslezském kraji, kdo je dokáže zhotovit tradiční technologií s důrazem na regionální specifika."
Karel Kufa nemá v současné době následovníky, ale podařilo se mu uchovat tuto tradiční technologii až do 21. století a jeho činnost představuje výrazný potenciál pro budoucnost.
Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: "Setkání s lidmi, kteří jsou nositeli řemesel, či lidových tradic je vždy neobyčejně osvěžující. V dnešní přemodernizované době plné nejnovějších technologií, virtuálních prostorů a sociálních sítí je třeba si uvědomovat bohatství, které v těchto lidech máme."