Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nad hroby československých obětí Sedmidenní války o Těšínsko je opět socha s orlicí

Orlová |

Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

Nahlásit chybu


K tématu

Orlová odhalila zrekonstruovaný památník padlým za Těšínsko

26. ledna 2024 17:21 | Orlová | Jiří Cileček

U zrekonstruovaného památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové-Městě se s úctou vzpomínalo na civilní i vojenské oběti československo-polského sporu o Těšínsko, který koncem ledna roku 1919 vyústil ve vojenské střetnutí nazývané Sedmidenní válkou. U příležitosti 105. výročí ukončení válečného sporu proběhlo slavnostní odhalení památníku.

Vandalové počmárali čerstvě zrestaurovanou plastiku Úsvit v centru Ostravy

20. listopadu 2023 13:27 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Sotva byla vrácena na své místo, hned se stala terčem útoku vandalů. Ti se zřejmě chtěli podepsat a počmárat čerstvě zrekonstruovanou plastiku s názvem Úsvit, která stojí před Domem umění v centru Ostravy. Řádění vandalů ale viděl strážník na kamerovém systému a hned poslal na místo kolegy.

Ve Frýdku-Místku se postupně opravují velké i drobné památky

23. října 2023 14:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Boží muka, kapličky, různé sochy svatých. Ve Frýdku-Místku se postupně opravují také drobné památky. Nebo místa s nimi související. Kromě těchto oprav, které kompletně financuje město, provádějí rekonstrukce svých kostelů také jednotlivé církve. Těm město na opravy přispívá.


V Porubě byla otevřena nová budova ekonomické fakulty Vysoké školy báňské

Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské má novou budovu. Byla postavena přímo v areálu univerzitního kampusu v Ostravě-Porubě, což studentům i pedagogům přinese řadu výhod. Fakulta původně sídlila v centru Ostravy.

Velkolepé Havířovské slavnosti, hlavní hvězdou byl Bryan Adams

Na 45 tisíc lidí navštívilo během pátku a soboty letošní Havířovské slavnosti. Celkem se na hlavní scéně vystřídalo třináct zpěváků a kapel. Hlavní hvězdou byl pak legendární Bryan Adams.

Dny rodin na hradě Sovinci podpořily začleňování dětí do rodin a pěstounskou péči o ně

Dnes 13:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Již potřetí se na hradě Sovinci u Rýmařova konala akce Dny rodin. Je zaměřená na podporu začleňování děti, které neměly to štěstí vyrůstat ve vlastní rodině. Cílem je zejména zabránit umísťování dětí do ústavní péče a podpořit všechny formy pěstounské péče o ně.

Ostravské Krásné Pole slavilo 600 let od první písemné zmínky o obci

Ostravský obvod Krásné Pole oslavil 600 let od své první písemné zmínky. Připraven byl bohatý program pro děti a dospělé. Obvodu také přišla pogratulovat řada významných hostů.

Učitel z Havířova se zpovídá z vybrždění autobusu, kde se zranilo několik lidí

Dnes 11:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Před senátem Okresního soudu v Havířově stanul Daniel P., který je obžalovaný z vybrždění linkového autobusu. Po jeho nečekaném manévru se zranilo několik cestujících a někteří se dodnes léčí.

Pobočka domova pro seniory ve Frýdku-Místku má po rekonstrukci a už se postupně vybavuje

Stavební práce na rekonstrukci pobočky domova pro seniory Frýdek-Místek ve Školské ulici už jsou hotové. Nyní probíhají poslední drobné dokončovací úpravy a začalo vybavování pokojů a pracovišť. K otevření domova dojde až po novém roce, protože bude převeden na novou službu Domov se zvláštním režimem.

Slavnost byla v duchu světových Novojičíňáků, pouličním uměním a průvodem ožila i Divadelní ulice

Město prožilo 29. slavnost. Pod názvem “Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně” se odehrál dvoudenní festival, který v sobě pojí historii, umění a zábavu. Novinkou letošního ročníku bylo zapojení Divadelní ulice a průvod s alegorickými vozy.

Světové krasobruslařské naděje se představily v Ostravě

V Ostravě se konal krasobruslařský svátek. Na ledě Ostravar Arény se představili reprezentanti z 38 zemí, kteří soupeřili na jednom ze sedmi závodů prestižní celosvětové série Junior Grand Prix.

Policejní majáček preventivně “blikal” ve studénecké škole

Září je měsícem, kdy do škol zamířila i Policie České republiky, respektive její preventisté s programem “Majáček - policejní rádce nejmenších.” Na různé rizikové situace upozorňoval děti i ve škole na ulici Sjednocení ve Studénce.

Čtyři školní tělocvičny ve Frýdku-Místku vyměnily staré výbojky za nové LED osvětlení

Základní a mateřské školy využívají tradičně letních prázdnin k nejrůznějším opravám. Kromě dokončení rekonstrukce kuchyně na 5. základní škole byla letos jednou z významných oprav ve Frýdku-Místku výměna osvětlení v tělocvičnách na čtyřech školách. Staré výbojky byly po letech nahrazeny LED světly.


Velkolepé Havířovské slavnosti, hlavní hvězdou byl Bryan Adams

Na 45 tisíc lidí navštívilo během pátku a soboty letošní Havířovské slavnosti. Celkem se na hlavní scéně vystřídalo třináct zpěváků a kapel. Hlavní hvězdou byl pak legendární Bryan Adams.

MS kraj opravuje v Karviné několik autobusových zálivů

7. září 2024 18:10 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné probíhají rozsáhlé opravy autobusových zálivů na dvou velmi frekventovaných krajských silnicích. Úseky, kde probíhá stavba, omezují dopravu a je tady nutná obezřetnost řidičů i chodců při přecházení.

Den zdraví krajské Nemocnice Karviná – Ráj se na Lodičkách vydařil

7. září 2024 17:58 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Poslední prázdninový pátek patřil areál Lodiček v parku Boženy Němcové zdravotníkům z Nemocnice Karviná-Ráj, kteří pro návštěvníky připravili Den zdraví. Rodiny s dětmi tady přilákala i zábava, pro děti byly například připraveny atrakce i show Mira Jaroše.

Nemocnice Karviná uspořádala na Lodičkách Den zdraví

7. září 2024 16:58 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Areál Lodiček v parku Boženy Němcové patřil zdravotníkům z Nemocnice Karviná-Ráj, kteří pro návštěvníky připravili Den zdraví. Rodiny s dětmi tady přilákala i zábava, pro děti byly například připraveny atrakce i show Mira Jaroše.

Netradiční olympijské disciplíny pobavily karvinské seniory

7. září 2024 15:27 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Senioři ze všech karvinských městských klubů a také ze spřátelených měst se opět po roce sešli, aby společně strávili den u netradičních sportovních her. A protože je rok světové olympiády, olympijský nádech nechyběl ani tady.

Dobrovolníci uklidili okolí Karvinského moře, zapojili se i náhodní návštěvníci areálu

7. září 2024 11:07 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Uplynulou sobotu se konal velký úklid v okolí Karvinského moře. Kampaň “Za čisté moře” zorganizovali zaměstnanci karvinského magistrátu, kteří se kromě dobrovolníků aktivně do úklidu také zapojili.

Nad hroby československých obětí Sedmidenní války o Těšínsko je opět socha s orlicí
Vydáno 28. ledna 2024 12:02, Orlová, Libor Běčák
Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000041249/nad-hroby-ceskoslovenskych-obeti-sedmidenni-valky-o-tesinsko-je-opet-socha-s-orlici