Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Bohumíně nájemníci bojují za bezbariérové přístupy do domů, řešením by mohla být rampa

Lidé, kteří bydlí v panelových domech v Bohumíně, řeší problém, jak se bezpečně dostat domů, nebo naopak z domu ven. Paneláky totiž byly kdysi postaveny tak, že nejsou bezbariérové a pro starší a nemocné jsou příkré schody nebezpečné.

Krkolomně se dostávají do svého domu například obyvatelé věžáku ve Štefánikově ulici v Bohumíně.

Anežka Kursová, nájemnice: “Mám manžela, který je postižený a je na vozíčku. Takže, když jdeme dolů, tak to dělá dost velký problém, protože je to opravdu prudký sklon. Člověk už nemá tolik sil, takže to dělá velký problém.”
Tamara Ščuková, nájemnice: “Je to dost náročné. Kolikrát mám strach, jsem slabá a bojím se, že mi ten kočárek spadne. A když mám nákup a jdu nahoru, tak je to ještě horší.”

Jednoduché řešení lidé vidí ve vybudování pozvolné rampy u zadního vchodu. Podobná je už několik let u jiného domu. Bezpečně by po ní mohli s invalidními vozíky, kočárky nebo jízdními koly.

Zdeňka Bartalová, nájemnice: “Já si myslím, že by to vyřešit mohli, protože zezadu jsou v podstatě dvoje schody. Takže by se nechaly jedny schody a udělala by se tam ta rampa. Je tam velký prostor, že by ta rampa mohla být i s menším sklonem. Nakonec by se nám tam dobře chodilo i když už nemůžeme chodit do schodů.”
Tamara Ščuková, nájemnice: “Byla bych ráda, kdybychom tu rampu vzadu měli, byla by to hodně velká úleva.”

Když však nájemníci sepsali žádost a oslovili radnici, narazili na problém. Úředníci jim sdělili, že rampu postavit nelze kvůli inženýrským sítí podél domu. To lidem přišlo absurdní a za pravdu jim dal i odborník.

Martin Polášek, odborný konzultant: “V místech, kde se nacházejí inženýrské sítě pod komunikacemi se instalují demontovatelné rampy. To znamená, že v případě nutnosti nějakých oprav se dají jednoduše rozebrat. Během jedné dvou hodin se taková rampa dá odstranit a následně zase vrátit. Při převýšení jednoho metru by měla být rampa dlouhá zhruba 10 m a tam se cena pohybuje zhruba okolo 200 tisíc korun.

Bohumínská radnice nyní slíbila, že situaci vyřeší.

Igor Bruzl (ČSSD), místostarosta Bohumína: “O problému, který vznikl v domě, samozřejmě víme. Ta záležitost je poměrně čerstvá, protože trvá v podstatě nějaké dva měsíce, což se může někomu zdát jako dlouhá doba, ale pro řešení tak složitého problému to zatím je naopak velmi krátká doba. Žádné z těch řešení není ideální, ať už to je zdviž, plošina nebo nájezdová rampa. Vždycky to provází určitá úskalí. Zejména u těch plošin je častá poruchovost, nájezdové rampy nejsou úplně estetické a navíc je tam třeba respektovat přítomnost inženýrských sítí, které jsou kolem domů poměrně husté. Tou situací se budeme zabývat. Určitě je to řešitelný problém. Ne v řádech týdnů, ale měsíců, protože bude vyžadovat naprojektování a chceme celou záležitost řešit komplexně v rámci celého města i v souvislosti s novým strategickým plánem, který by měl řešit odstraňování bariér v domech. Vždycky se snažíme myslet na to, abychom občanům vyšli vstříc, ale opravdu je to velmi komplikovaná záležitost, která bude vyžadovat dobrou projektovou přípravu, ale určitě to není neřešitelná věc. Pokud se na nás někdo obrací v takových případech, tak jsme s ochotni nabídnout i jiné bydlení. Máme 4300 bytů a jsme připraveni poskytnout nějaký dům, který je zcela bezbariérový, ale samozřejmě víme, že se občané neradi vzdávají toho svého zabydleného bytu. Takže ty případy jsou, ale nejsou příliš časté.”

Situaci v Bohumíně budeme dále sledovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy