Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté evakuovali 20 lidí z výletní lodi na Slezské Hartě, byla to součást cvičení

Na vodní nádrži Slezská Harta byla ohlášena porucha výletní lodi. Na palubě bylo 20 lidí. Do akce proto vyrazili policisté ze speciální pořádkové jednotky a z obvodních oddělení Těrlicko, Bruntál a Nošovice. Loď museli evakuovat. Za pomoci sonaru pak ještě vyhledávali osobu pod hladinou. Akce byla součástí cvičení, které mělo za cíl prověřit připravenost policistů a možnosti jejich vybavení.

zdroj videa: Policie ČR

Cvičení, na kterém se podílely kromě policistů i další osoby, se skládalo ze dvou hlavních částí. Při první modelové situaci se za přítomnosti figurantů simulovala porucha výletní lodi Harta, která je běžně veřejnosti přístupná k plavbám.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Loď s figuranty na palubě odplula 300 metrů od břehu, kdy kapitán nahlásil v rámci výcviku na tísňovou linku 158 poruchu motoru s tím, že výletní loď je unášena větrem směrem ke břehu."

Na oznámení okamžitě zareagovali policisté speciální pořádkové jednotky a obvodního oddělení Těrlicko, kteří vykonávali ve dvou lodích v policejních barvách hlídkovou činnost na vodní nádrži.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Policisté se spojili s kapitánem lodi a informovali osoby na palubě o dalším postupu. Bezpečnost civilních osob je pro policisty na prvním místě, proto byla co nejdříve zahájena evakuace osob z výletní lodi, která byla stále unášena větrem po vodní hladině."
Miroslav Schwarz, speciální pořádková jednotka: "Policisté postupovali tak, že jedna služební loď Alunautic stabilizovala výletní loď tím, že přirazila k jejímu boku a pevně se s ní spojila. Služební loď byla určena k evakuaci osob z paluby lodi na břeh. Mezi téměř dvaceti figuranty byly osoby na invalidním vozíku, malé děti i senioři, kteří se při chůzi opírali o hůl v důsledku omezení hybnosti. Po ukončení evakuace figurantů na bezpečné místo se obě služební lodě snažily přiblížit výletní loď ke kotvícímu místu na břehu odtažením."

Poté se situace opakovala, jen došlo k výměně činnosti obou zasahujících služebních lodí. Tato modelová situace byla zakončena přitáhnutím a zakotvením výletní lodi na bezpečném místě k tomu určeném.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Modelové situace tohoto typu policistům přináší jedinečné informace a zkušenosti s prací s osobami a osádkou výletní lodi a s možnostmi využití techniky, kterou má policie k dispozici."

Druhá část výcviku byla zaměřena na vyhledávání osob i předmětů pod vodní hladinou a na dnu kromě jiného za pomocí sonaru, který má ve výbavě speciální pořádková jednotka.

Miroslav Schwarz, speciální pořádková jednotka: "Cílem výcviku bylo lokalizovat figurínu, simulující lidské tělo, umístěnou na dnu nádrže. Díky sonaru, který je trvale připevněn na služební lodi, jsou policisté schopni během krátké doby lokalizovat hledaný předmět pod vodní hladinou."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy