Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava malíře Františka Podešvy v GVUO

Teď vás zavedeme do Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde si můžete prohlédnout výstavu malíře Františka Podešvy s názvem Připoután šťastným odevzdáním. Jeho život a dílo jsou spojovány s magickým krajem okolí Soláně, kde žil od konce 30. let 20. století.

Jiří Jůza, ředitel GVUO: “Výstava Františka Podešvy, autora, který je bytostně spojen s valašským Soláněm, je takovým drobným ohlédnutím za autorem, jehož výročí narození si budeme připomínat v roce příštím a to bude 130 let od jeho narození v roce 1893. Je to autor, který vytvořil opravdu úžasné dílo, heroizující, obyvatele Soláně a celého okolí, ale svým úsilím se dostal na Akademii výtvarných umění, kde studoval například u legendárního a velmi slavného a úžasného umělce Jana Preislera a působil nejen v Praze nějakou dobu, ale i v Brně a pak v roce 1938 se vrátil na Soláň, nebo respektive vrátil se do kraje, odkud pocházeli jeho předkové.”

Výstava se koná jako doprovodný program v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.

Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: “Já jsem nesmírně rád, že pan doktor Jůza, ředitel Galerie umění vyslyšel tu iniciativu Pojďme připomenout velký rod Podešvů. Je to malíř František Podešva, jeho manželka, spisovatelka, sběratelka pohádek a pověstí beskydských Marie Podešvová a jejich synovec Jaromír Podešva, vynikající hudební skladatel, svého času pedagog Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Takže se propojí literatura, výtvarné umění a umění hudební.”

Výstava Františka Podešvy bude v Domě umění k vidění až do 3. července. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka skončí 1. července a celý program najdete na stránkách festivalu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy