Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Festival reBarbora používal vodíkovou centrálu

Celý MS kraj |

V Karviné-Dolech se uskutečnil výjimečný festival nazvaný reBarbora Open music. Šlo o první trvale udržitelný festival v České republice vůbec. Kromě koncertů a bohatého doprovodného programu bylo jeho hlavním cílem minimalizovat zatížení životního prostředí.

Petr Birklen, člen představenstva MSID: „Postupně se snažíme ta jednotlivá místa na Karvinsku v pohornické krajině, která byla dlouhodobě bez lidí a vysídlována, tak se snažíme tímto způsobem oživovat a upozorňovat na ten velký potenciál.“
Jan Wolf, primátor Karviné: „Byli jsme přesvědčeni od začátku, že to podpoříme, je to super akce, trochu sice nevyšlo počasí, ale kdyby se z toho stala tradice, je tu krásný prostor, haly, myslím, že na kulturní akce to je jak vyšité tady. Věřím, že to může získat nějakou tradici a že se lidé naučí tady chodit, budou tady koncerty a různé kulturní akce.“

Festival se skládal ze tří základních pilířů, hudební, komunitní a udržitelné.

David Moravec, organizátor: „Co se týče hudebního programu, tak na festivalu vystoupí Horkýže Slíže, Richard Muller, David Koller, Mňága a Žďorp, Prago Union a máme velký ukrajinský projekt, oslovili jsme ukrajinskou zpěvačku Miroslavu Salij, našla zázemí v Rožnově pod Radhoštěm, my jsme ji pomohli sestavit kapelu z ostravských muzikantů.“

anketa: návštěvníci festivalu
„Byl jsem zvědavý, co se tady z toho areálu stane.“
„Já jsem si to moc užila, Richard Muller to úplně rozjel, byl fakt v dobré formě. A víc takových festivalů v těchto objektech.“

Festival byl ojedinělý nejen hudebním obsahem, ale i svým záměrem, stát se trvale udržitelným festivalem v republice, který bude minimalizovat zatížení životního prostředí. Byl výhradně bezobalový.

Matěj Ostárek, spoluorganizátor festivalu: „Trvalá udržitelnost byl záměr a trochu oříšek pro nás, ale myslím, že jsme se s tím poprali na výbornou. Je to v tom, že se snažíme produkovat co nejméně odpadu, energii se snažíme používat z obnovitelných zdrojů, jako třeba vodíkové centrály. Všechny obaly jsou vratné.“

Zájemci se také mohli dozvědět podrobnosti o využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny.

Luboš Hajský, expert na vodíkové technologie: „Je to náhrada diesel – elektrického agregátu. Místo klasické nafty, kterou všichni známe dobře, je tady použité jako palivo vodík. Je to ve stlačené formě, kdy nám to z té zadní části, kde vidíme takový červený svazek, tak tam odtamtud nám to odchází do palivového článku a tam dochází ke spalování. Nicméně to spalování je ve smyslu výměny elektronů nebo spojení na vodu a to nám vyvodí elektron. A ten elektron my vezmeme a použijeme ho na to, abychom s ním klasicky mohli napájet ledničku nebo tady tu budovu, jako teď tady u vás. Díky tomuto zařízení jsme schopni se naprosto odpoutat od ropných produktů a od cesty ropný vrt – rafinérie - ropovod. Tak to vlastně je možno k cestě vodíku udělat úplně stejně s tím rozdílem, že jsme si schopní vodík vyrobit třeba tady u vás, pokud osadíme tyto střechy fotovoltaikou. Elektřinu svedeme do elektrolizéru a ten nám vyrobí kyslík a vodík. Vodík pochytáme, uskladníme a potom ho můžeme kdykoliv použít.“

Svou zónu měl i festivalový pivovar, který poutavou formou prováděl návštěvníky tématem šetření vody a zadržování vody v krajině. V jednotlivých částech si lidé připomněli vzácnost a důležitost vody na planetě a také to, jak úsporně s ní v pivovaru pracují.

Nahlásit chybu


Policejní manévry proti střelci v Ostravě. Vážně zranil ženu a pak ho našli mrtvého

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

Včera 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

Včera 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

Včera 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

Vítězové porubských Sportovních her seniorů navštíví Maďarsko. Soutěžili v pěti disciplínách

Včera 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Ostravě-Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

23. června 2026 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

23. června 2026 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

23. června 2026 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

V Domově Jistoty v Bohumíně našlo bezpečné zázemí šest duševně nemocných lidí

Včera 13:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nový dům s chráněným bydlením pro klienty s duševním onemocněním vybudoval Moravskoslezský kraj v Bohumíně-Záblatí. S téměř běžným životem tam šesti uživatelům pomáhají sociální pracovníci.

Mezi nejlepšími knihovníky byla oceněna i Jiřina Dvořáková z Frýdku-Místku

Včera 12:26 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Soutěž Knihovnická K2 už dvanáctým rokem oceňuje v sudém roce nejlepší knihovníky, v lichém roce nejlepší knihovny Moravskoslezského kraje. Slavnostní vyhlášení hostil Frýdecký zámek a mezi oceněnými byla také reprezentantka Frýdku-Místku.

IDEA FORUM o růstu kraje a nových investicích, 4. ročník konference v Ostravě

Moravskoslezský kraj chce růst díky inovacím, investicím i spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Právě tomu se věnovala konference IDEA FORUM. Hlavním mottem letošního setkání bylo společné hledání cest k růstu regionu

Zástupci měst a obcí se na Krajském úřadě školili v oblasti kvality vzdělávání

23. června 2026 21:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Zástupce vedení měst a obcí se sešli v sále zastupitelstva MS kraje. Důvodem byla akce "Jak mít v obci kvalitní školu". Tu připravilo Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum.

ENERGIE A KRAJ: Festival reBarbora používal vodíkovou centrálu
Vydáno 14. června 2022 8:06, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
V Karviné-Dolech se uskutečnil výjimečný festival nazvaný reBarbora Open music. Šlo o první trvale udržitelný festival v České republice vůbec. Kromě koncertů a bohatého doprovodného programu bylo jeho hlavním cílem minimalizovat zatížení životního prostředí.

Petr Birklen, člen představenstva MSID: „Postupně se snažíme ta jednotlivá místa na Karvinsku v pohornické krajině, která byla dlouhodobě bez lidí a vysídlována, tak se snažíme tímto způsobem oživovat a upozorňovat na ten velký potenciál.“
Jan Wolf, primátor Karviné: „Byli jsme přesvědčeni od začátku, že to podpoříme, je to super akce, trochu sice nevyšlo počasí, ale kdyby se z toho stala tradice, je tu krásný prostor, haly, myslím, že na kulturní akce to je jak vyšité tady. Věřím, že to může získat nějakou tradici a že se lidé naučí tady chodit, budou tady koncerty a různé kulturní akce.“

Festival se skládal ze tří základních pilířů, hudební, komunitní a udržitelné.

David Moravec, organizátor: „Co se týče hudebního programu, tak na festivalu vystoupí Horkýže Slíže, Richard Muller, David Koller, Mňága a Žďorp, Prago Union a máme velký ukrajinský projekt, oslovili jsme ukrajinskou zpěvačku Miroslavu Salij, našla zázemí v Rožnově pod Radhoštěm, my jsme ji pomohli sestavit kapelu z ostravských muzikantů.“

anketa: návštěvníci festivalu
„Byl jsem zvědavý, co se tady z toho areálu stane.“
„Já jsem si to moc užila, Richard Muller to úplně rozjel, byl fakt v dobré formě. A víc takových festivalů v těchto objektech.“

Festival byl ojedinělý nejen hudebním obsahem, ale i svým záměrem, stát se trvale udržitelným festivalem v republice, který bude minimalizovat zatížení životního prostředí. Byl výhradně bezobalový.

Matěj Ostárek, spoluorganizátor festivalu: „Trvalá udržitelnost byl záměr a trochu oříšek pro nás, ale myslím, že jsme se s tím poprali na výbornou. Je to v tom, že se snažíme produkovat co nejméně odpadu, energii se snažíme používat z obnovitelných zdrojů, jako třeba vodíkové centrály. Všechny obaly jsou vratné.“

Zájemci se také mohli dozvědět podrobnosti o využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny.

Luboš Hajský, expert na vodíkové technologie: „Je to náhrada diesel – elektrického agregátu. Místo klasické nafty, kterou všichni známe dobře, je tady použité jako palivo vodík. Je to ve stlačené formě, kdy nám to z té zadní části, kde vidíme takový červený svazek, tak tam odtamtud nám to odchází do palivového článku a tam dochází ke spalování. Nicméně to spalování je ve smyslu výměny elektronů nebo spojení na vodu a to nám vyvodí elektron. A ten elektron my vezmeme a použijeme ho na to, abychom s ním klasicky mohli napájet ledničku nebo tady tu budovu, jako teď tady u vás. Díky tomuto zařízení jsme schopni se naprosto odpoutat od ropných produktů a od cesty ropný vrt – rafinérie - ropovod. Tak to vlastně je možno k cestě vodíku udělat úplně stejně s tím rozdílem, že jsme si schopní vodík vyrobit třeba tady u vás, pokud osadíme tyto střechy fotovoltaikou. Elektřinu svedeme do elektrolizéru a ten nám vyrobí kyslík a vodík. Vodík pochytáme, uskladníme a potom ho můžeme kdykoliv použít.“

Svou zónu měl i festivalový pivovar, který poutavou formou prováděl návštěvníky tématem šetření vody a zadržování vody v krajině. V jednotlivých částech si lidé připomněli vzácnost a důležitost vody na planetě a také to, jak úsporně s ní v pivovaru pracují.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031910/energie-a-kraj-festival-rebarbora-pouzival-vodikovou-centralu