Petr Birklen, člen představenstva MSID: „Postupně se snažíme ta jednotlivá místa na Karvinsku v pohornické krajině, která byla dlouhodobě bez lidí a vysídlována, tak se snažíme tímto způsobem oživovat a upozorňovat na ten velký potenciál.“
Jan Wolf, primátor Karviné: „Byli jsme přesvědčeni od začátku, že to podpoříme, je to super akce, trochu sice nevyšlo počasí, ale kdyby se z toho stala tradice, je tu krásný prostor, haly, myslím, že na kulturní akce to je jak vyšité tady. Věřím, že to může získat nějakou tradici a že se lidé naučí tady chodit, budou tady koncerty a různé kulturní akce.“
Festival se skládal ze tří základních pilířů, hudební, komunitní a udržitelné.
David Moravec, organizátor: „Co se týče hudebního programu, tak na festivalu vystoupí Horkýže Slíže, Richard Muller, David Koller, Mňága a Žďorp, Prago Union a máme velký ukrajinský projekt, oslovili jsme ukrajinskou zpěvačku Miroslavu Salij, našla zázemí v Rožnově pod Radhoštěm, my jsme ji pomohli sestavit kapelu z ostravských muzikantů.“
anketa: návštěvníci festivalu
„Byl jsem zvědavý, co se tady z toho areálu stane.“
„Já jsem si to moc užila, Richard Muller to úplně rozjel, byl fakt v dobré formě. A víc takových festivalů v těchto objektech.“
Festival byl ojedinělý nejen hudebním obsahem, ale i svým záměrem, stát se trvale udržitelným festivalem v republice, který bude minimalizovat zatížení životního prostředí. Byl výhradně bezobalový.
Matěj Ostárek, spoluorganizátor festivalu: „Trvalá udržitelnost byl záměr a trochu oříšek pro nás, ale myslím, že jsme se s tím poprali na výbornou. Je to v tom, že se snažíme produkovat co nejméně odpadu, energii se snažíme používat z obnovitelných zdrojů, jako třeba vodíkové centrály. Všechny obaly jsou vratné.“
Zájemci se také mohli dozvědět podrobnosti o využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny.
Luboš Hajský, expert na vodíkové technologie: „Je to náhrada diesel – elektrického agregátu. Místo klasické nafty, kterou všichni známe dobře, je tady použité jako palivo vodík. Je to ve stlačené formě, kdy nám to z té zadní části, kde vidíme takový červený svazek, tak tam odtamtud nám to odchází do palivového článku a tam dochází ke spalování. Nicméně to spalování je ve smyslu výměny elektronů nebo spojení na vodu a to nám vyvodí elektron. A ten elektron my vezmeme a použijeme ho na to, abychom s ním klasicky mohli napájet ledničku nebo tady tu budovu, jako teď tady u vás. Díky tomuto zařízení jsme schopni se naprosto odpoutat od ropných produktů a od cesty ropný vrt – rafinérie - ropovod. Tak to vlastně je možno k cestě vodíku udělat úplně stejně s tím rozdílem, že jsme si schopní vodík vyrobit třeba tady u vás, pokud osadíme tyto střechy fotovoltaikou. Elektřinu svedeme do elektrolizéru a ten nám vyrobí kyslík a vodík. Vodík pochytáme, uskladníme a potom ho můžeme kdykoliv použít.“
Svou zónu měl i festivalový pivovar, který poutavou formou prováděl návštěvníky tématem šetření vody a zadržování vody v krajině. V jednotlivých částech si lidé připomněli vzácnost a důležitost vody na planetě a také to, jak úsporně s ní v pivovaru pracují.