Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté chytili zloděje karvinských soch. Na svá místa se ale nevrátí, pachatelé je zničili

Policie dopadla pachatele, kteří ukradli z Karviné dvě vzácné sochy. Umělecká díla se už ale zpátky na svá místa nevrátí, zloději je stihli nenávratně zničit. Hrozí jim až osm let za mřížemi.

Tohle jsou dvě vzácné sochy z Karviné, socha dívky nazvaná Živý pramen, která je i symbolem Lázní Darkov, která zmizela z lázeňského parku a tato vysoká bronzová plastika Bojovníka o váze 460 kg, který stál na trávníku poblíž autobusových zastávek v centru města. Obě zmizely jen pár dní po sobě. Policisté ihned začali s intenzivním pátráním.

Pavel Tvrdý, zástupce ředitele  Územního odboru PČR Karviná: "Asi týden po prvním oznámení jsme zjistili konkrétní podezřelé vozidlo, začali jsme se tím zabývat a za další dva dny jsme zjistili, že obě sochy byly odvezeny mimo MSK."

Obě sochy ukradlo šest mužů. Někteří pocházejí z Karviné, jiní z dalších měst kraje. Ve většině případů šlo o recidivisty. Obviněn byl pak ale i další člověk a právnická osoba, kteří sochy vykoupili a zničili ve sběrně v olomouckém kraji. Jedna osoba je stíhána vazebně.

Michal Piechaczek, komisař 1. oddělení obecné kriminality: "Pokud jde o škodu, je vyčíslena předběžně na dva miliony korun. Ten zisk, který oni z toho získali, je přibližně 130 tisíc kč."
Jiří Foltyn, dozorující státní zástupce: "To je ideální případ pro trestní odpovědnost právnických osob i z hlediska prevence a obezřetnosti při výkupu takového materiálu."

K dopadení pachatelů policistům jednoznačně pomohli kamerové záznamy.

Pavel Tvrdý, zástupce ředitele Územního odboru PČR Karviná: "Nedovedu si představit, jak jinak bychom se k těm pachatelům dostali tak rychle."

Za krádež a legalizaci výnosu trestné činnosti hrozí pachatelům dva až osm let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy