Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od nárazu rychlíku do mostu ve Studénce uplynulo 14 let. Viníci stále nebyli potrestáni

8. 8. uplynulo 14 let od jednoho z největších železničních neštěstí, kdy ve Studénce spadl před jedoucí vlak most. Následky byly tragické - 8 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Neuvěřitelné je, že viníci stále nebyli potrestáni, ale termín definitivního rozsudku soudu už je znám.

8. 8. 2008 v 10 hodin a 30 minut ve Studénce narazil v rychlosti 90 km/h rychlík Comenius do mostní konstrukce, která se přímo před ním zhroutila. Most zrovna procházel rekonstrukcí. Zemřelo 8 lidí a asi 90 dalších bylo zraněno. Vlak se přitom řítil téměř 140 kilometrovou rychlostí, ale strojvedoucí stihl spustit rychlobrzdu.

O tři roky později vytvořil na místě nehody sochař Miroslav Rybička památník, u kterého se pak každý rok scházeli pozůstalí a účastníci tragédie.

Naděžda Tomíčková, cestující z vlaku Comenius (natočeno 2018)“Od začátku mi pomáhá o tom mluvit. Stejné pocity mám i s těmi lidmi, které mám kolem sebe."

Jiří Šindelář, strojvedoucí vlaku (natočeno 2018): “Rád se setkávám se všem, ale někteří mi tady chybí.”

Setkávání a povídání o tragédii i podle psychologů účastníkům tragédie pomáhá a všichni se také každý rok shodli, že nejvíce by jim pomohlo, kdyby soud pojmenoval a potrestal viníky. Na to ale stále čekají marně. Z původních 10 obžalovaných už jich zůstalo jen 5 a ti by si konečně měli vyslechnout závěrečný verdikt.

Martina Schweterrová, mluvčí krajského soudu Ostrava: "O odvolání pěti odsouzených pracovníků stavebních firem a státního zástupce rozhodne soud 26. září. "

Zářijový rozsudek by měl být definitivní. Proti němu už je možné pouze dovolání k nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek a případní odsouzení budou muset nastoupit tresty. 

Nahlásit chybu


K tématu
Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail