Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Na kurzy češtiny pro cizince navazovaly letní aktivity

Celý MS kraj |

V rámci krajského projektu OKAP II se o prázdninách konaly letní intenzivní kurzy pro žáky cizince. Skupina především ukrajinských studentů se pohybovala v terénu a seznamovala se s novým prostředím.

Zcela novou aktivitu, která má zahraničním studentům přinést nové zážitky a zkušenosti, realizuje organizace Celé Česko čte dětem. Navazuje na intenzivní kurzy češtiny, které se na středních školách v kraji dějí už od začátku minulého školního roku.

Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Rozjelo se nám to nad očekávání, evidujeme okolo sedmdesáti studentů, kteří během celého školního roku k nám docházeli. Situace se výrazně změnila na jaře, kdy přibylo několik desítek ukrajinských studentů, kterým se teď intenzivně věnujeme tak, aby byli připraveni nastoupit na střední školy v příštím školním roce.”
Co je cílem celého toho projektu?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Cílem je nějakým způsobem dopomoci dětem, které nehovoří češtinou coby mateřským jazykem a jsou tímto způsobem znevýhodněné pokud jde o školní docházku a vzdělávání v českém systému. Takže se je snažíme učit češtinu tak, aby obstály.”
Je to zaměřeno i k maturitám, či závěrečným zkouškám?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Ano, samozřejmě. Vedle toho prvku, kdy pracujeme na zdokonalování jazyka, se snažíme všelijak vypomoci s domácími úkoly a s látkou, včetně přípravy k maturitě.”
Říkal jste o ukrajinských studentech, jaké další národnosti jsou nejčastější?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Zprvu to bylo hodně studentů z Vietnamu, také z Polska. To byly takové dvě největší skupiny. A momentálně převažují ukrajinci, ale máme i Bělorusy, Bulhary. Také je častá situace, že někdo se narodil s rodiči v Německu, v Anglii, vrátil se do České republiky, dítě nehovoří česky, ale navštěvuje školu.”
Jak tu svou výuku směřujete tak, aby navazovala na výuku jazyka českého na té běžné střední škole?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “My se to snažíme podat trošičku jinak, aby to nebyla jenom gramatika, deklinace, konjugace a všechno to, čím jsou děti často trápeny na školách. Snažíme se, aby to bylo takové moderní, konverzační, ale zároveň zohledňujeme i to, že děti mají konkrétní potřeby, které vycházejí z toho, co potřebují pro své školy.”
Tyto vaše kurzy běží během školního roku, ale neleníte ani o prázdninách, tak co jste pro ně připravili?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Teď máme takové zpestření, máme pět turnusů, kterých se účastní okolo čtyřiceti našich studentů. Je to takový celotýdenní intenzivní plán plný exkurzí a výletů. Se skupinkou, se kterou jsem tady dnes, tak jsme absolvovali hory, byli jsme v archeoparku, včera jsme se byli podívat do zoo, dneska nás čeká Galerie výtvarného umění. A během celého programu se snažíme s nimi co nejvíce komunikovat. Bereme je do restaurací, jezdíme vlakem a bavíme se česky.”
Takže spíš takové uvedení do praktického života?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Přesně tak. Využít toho, že jsme v zemi, kde se česky hovoří a není to pouze jazyk, který se probírá v lavicích, ale máme češtinu všude kolem, takže se toho snažíme využít na maximum.”
Co ještě do budoucna plánujete? Budete od září opět pokračovat?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Čeká nás ještě další školní rok, takže obdobným způsobem budeme pokračovat dál. Jakýkoliv nový student se může přihlásit a absolvovat druhý rok s námi. Příští léto nás budou čekat opět exkurze a celý projekt končí na podzim roku 2023.

Organizace Celé Česko čte dětem se snažila připravit program pro studenty tak, aby co nejvíce poznali MS kraj, zorientovali se v novém prostředí a zlepšili svou češtinu.

Martina Hrdinová, lektorka: “Navštívili jsme okolí Českého Těšína, protože tam se pohybují. Navštívili jsme Rybí dům a hrad. Potom jsme šli do zoologické zahrady, kde mohli vidět spoustu různých zvířat a teď jsme tady u DOmu umění v Ostravě v centru. Taky s nima procvičujeme mluvu, aby si mohli co nejvíce češtinu procvičit a chodíme i aby poznávali krásy Ostravy okolí.”
A jak jsou na tom s češtinou po absolvování prvního ročníku kurzu?
Martina Hrdinová, lektorka: “Podle mě velmi dobře, máme třeba studenty, kteří tady mají například přítele, takže češtinu už mají lepší i díky tomu. A většina z nich mluví hodně dobře. Dorozumí se, když tak si to nějak přeříkají a je to v pohodě.

Zahraniční studenti ocenili, že starost o jejich češtinu neskončila s koncem školního roku, ale pokračovala i o prázdninách.

Michal Ševcov, ukrajinský student: “Začala válka a přijel jsem do České republiky a budu bydlet tady a učit se ve škole. Skončil jsem základní školu a budu se učit na elektroprůmyslové střední škole ve městě Havířov.
Jak moc ti pomáhá ten kurz češtiny pro cizince?
Michal Ševcov, ukrajinský student: “Pomáhá mi rozumět. Mluvit a rozumět.”
O prázdninách pro vás připravili bohatý program, tak jak si to užíváte?
Michal Ševcov, ukrajinský student: “Včera jsme byli v zoo a dneska jsme šli do galerie. To je zábava.”

Koordinátoři projektu očekávají, že o intenzivní kurzy češtiny bude velký zájem i v tomto školním roce.

Nahlásit chybu


Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let. Začínala pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra

Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupily žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.

O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Včera 8:36 | Ostrava-Centrum | Libor Běčák

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Včera 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko. Na projektu se podíleli i občané

Další krásný veřejný prostor v Ostravě Jihu vznikne v okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Dnes jde v podstatě o parkoviště, které se přemění v příjemnou lokalitu s jezírkem a spoustou míst k trávení volného času. Na projektu se podíleli i občané.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Studénka zkouší u Národní sportovní agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Včera 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Transport laboratorních vzorků z vyšetřoven do laboratoře je v krnovské nemocnici unikátní a první u nás

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

V Bruntále proběhlo Mistrovství ČR ve fitness dětí a mládeže

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Na hrad Sovinec se sjeli milovníci dravých ptáků a sokolnictví

Hrad Sovinec patřil o víkendu dravým ptákům a Sokolnickým slavnostem. V hlavní roli už tedy nebyly historické skupiny, šermíři a žongléři. Ti byli jen doplňkem hlavního programu slavností.

Do Ostravy přijedou největší beachvolejbalové hvězdy. Mají poslední možnost vybojovat olympiádu

Ostravu čeká velký sportovní svátek. Letošní beachvolejbalový turnaj v Dolních Vítkovicích je totiž poslední možností ke kvalifikaci na olympijské hry do Paříže, takže přijedou největší hvězdy tohoto sportu. Víkendové finálové duely jsou už vyprodány.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

24. dubna 2024 13:02 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

STUDUJ U NÁS: Na kurzy češtiny pro cizince navazovaly letní aktivity
Vydáno 12. září 2022 9:52, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
V rámci krajského projektu OKAP II se o prázdninách konaly letní intenzivní kurzy pro žáky cizince. Skupina především ukrajinských studentů se pohybovala v terénu a seznamovala se s novým prostředím.

Zcela novou aktivitu, která má zahraničním studentům přinést nové zážitky a zkušenosti, realizuje organizace Celé Česko čte dětem. Navazuje na intenzivní kurzy češtiny, které se na středních školách v kraji dějí už od začátku minulého školního roku.

Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Rozjelo se nám to nad očekávání, evidujeme okolo sedmdesáti studentů, kteří během celého školního roku k nám docházeli. Situace se výrazně změnila na jaře, kdy přibylo několik desítek ukrajinských studentů, kterým se teď intenzivně věnujeme tak, aby byli připraveni nastoupit na střední školy v příštím školním roce.”
Co je cílem celého toho projektu?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Cílem je nějakým způsobem dopomoci dětem, které nehovoří češtinou coby mateřským jazykem a jsou tímto způsobem znevýhodněné pokud jde o školní docházku a vzdělávání v českém systému. Takže se je snažíme učit češtinu tak, aby obstály.”
Je to zaměřeno i k maturitám, či závěrečným zkouškám?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Ano, samozřejmě. Vedle toho prvku, kdy pracujeme na zdokonalování jazyka, se snažíme všelijak vypomoci s domácími úkoly a s látkou, včetně přípravy k maturitě.”
Říkal jste o ukrajinských studentech, jaké další národnosti jsou nejčastější?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Zprvu to bylo hodně studentů z Vietnamu, také z Polska. To byly takové dvě největší skupiny. A momentálně převažují ukrajinci, ale máme i Bělorusy, Bulhary. Také je častá situace, že někdo se narodil s rodiči v Německu, v Anglii, vrátil se do České republiky, dítě nehovoří česky, ale navštěvuje školu.”
Jak tu svou výuku směřujete tak, aby navazovala na výuku jazyka českého na té běžné střední škole?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “My se to snažíme podat trošičku jinak, aby to nebyla jenom gramatika, deklinace, konjugace a všechno to, čím jsou děti často trápeny na školách. Snažíme se, aby to bylo takové moderní, konverzační, ale zároveň zohledňujeme i to, že děti mají konkrétní potřeby, které vycházejí z toho, co potřebují pro své školy.”
Tyto vaše kurzy běží během školního roku, ale neleníte ani o prázdninách, tak co jste pro ně připravili?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Teď máme takové zpestření, máme pět turnusů, kterých se účastní okolo čtyřiceti našich studentů. Je to takový celotýdenní intenzivní plán plný exkurzí a výletů. Se skupinkou, se kterou jsem tady dnes, tak jsme absolvovali hory, byli jsme v archeoparku, včera jsme se byli podívat do zoo, dneska nás čeká Galerie výtvarného umění. A během celého programu se snažíme s nimi co nejvíce komunikovat. Bereme je do restaurací, jezdíme vlakem a bavíme se česky.”
Takže spíš takové uvedení do praktického života?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Přesně tak. Využít toho, že jsme v zemi, kde se česky hovoří a není to pouze jazyk, který se probírá v lavicích, ale máme češtinu všude kolem, takže se toho snažíme využít na maximum.”
Co ještě do budoucna plánujete? Budete od září opět pokračovat?
Petr Vlk, hlavní koordinátor projektu: “Čeká nás ještě další školní rok, takže obdobným způsobem budeme pokračovat dál. Jakýkoliv nový student se může přihlásit a absolvovat druhý rok s námi. Příští léto nás budou čekat opět exkurze a celý projekt končí na podzim roku 2023.

Organizace Celé Česko čte dětem se snažila připravit program pro studenty tak, aby co nejvíce poznali MS kraj, zorientovali se v novém prostředí a zlepšili svou češtinu.

Martina Hrdinová, lektorka: “Navštívili jsme okolí Českého Těšína, protože tam se pohybují. Navštívili jsme Rybí dům a hrad. Potom jsme šli do zoologické zahrady, kde mohli vidět spoustu různých zvířat a teď jsme tady u DOmu umění v Ostravě v centru. Taky s nima procvičujeme mluvu, aby si mohli co nejvíce češtinu procvičit a chodíme i aby poznávali krásy Ostravy okolí.”
A jak jsou na tom s češtinou po absolvování prvního ročníku kurzu?
Martina Hrdinová, lektorka: “Podle mě velmi dobře, máme třeba studenty, kteří tady mají například přítele, takže češtinu už mají lepší i díky tomu. A většina z nich mluví hodně dobře. Dorozumí se, když tak si to nějak přeříkají a je to v pohodě.

Zahraniční studenti ocenili, že starost o jejich češtinu neskončila s koncem školního roku, ale pokračovala i o prázdninách.

Michal Ševcov, ukrajinský student: “Začala válka a přijel jsem do České republiky a budu bydlet tady a učit se ve škole. Skončil jsem základní školu a budu se učit na elektroprůmyslové střední škole ve městě Havířov.
Jak moc ti pomáhá ten kurz češtiny pro cizince?
Michal Ševcov, ukrajinský student: “Pomáhá mi rozumět. Mluvit a rozumět.”
O prázdninách pro vás připravili bohatý program, tak jak si to užíváte?
Michal Ševcov, ukrajinský student: “Včera jsme byli v zoo a dneska jsme šli do galerie. To je zábava.”

Koordinátoři projektu očekávají, že o intenzivní kurzy češtiny bude velký zájem i v tomto školním roce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000033263/studuj-u-nas-na-kurzy-cestiny-pro-cizince-navazovaly-letni-aktivity