Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počet migrantů v Moravskoslezském kraji narůstá, na hranicích se Slovenskem hlídkuje cizinecká policie

90 osob v průběhu srpna, 70 jen od začátku září. Tolik migrantů zadrželi policisté, kteří denně dozorují na státních hranicích se Slovenskem - například na Jablunkovsku a Třinecku. Jednalo se převážně o muže kolem 20 let, nejstarší měl 45 let. Policisté zajistili i jednu ženu a tři nezletilé. Většinou šlo o občany Sýrie, mezi nimi byl i Pákistánec nebo Somálec.

video: PČR

Policisté v prostoru státních hranic hlídkují denně. V příhraničních oblastech pohyb osob cizí státní příslušnosti nebo jejich skupin zaznamenávají denně. Oznámení dostali také od lidí na lince 158. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Všechny osoby policisté zajistili a začal standardní proces ověřování jejich identity a současně zjišťování oprávněnosti vstupu a pobytu na území naší republiky. Policisté odboru cizinecké policie krajského ředitelství vytěžením příslušných informačních systémů a po dalších identifikačních procesech zjistili, že se jednalo o muže od věku mladistvého, převážně však kolem 20 let (nejstarší 45 let), rovněž o jednu ženu a tři nezletilce. Prim hráli občané Sýrie, byl mezi nimi však také Pákistánec či Somálec." 

Podle policejní mluvčí jde ve všech případech o neoprávněný vstup na území Česka. Cizinecká policie ale řeší situaci každého z migrantů individuálně. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Co se týká nezletilých, s ohledem na jejich věk kontaktovali policisté odbor sociálně právní ochrany dětí. Pokud dospělá osoba zažádala o mezinárodní ochranu v jiném státu, probíhají standardní úkony správního řízení k jejich předání do státu, ve kterém podali žádost, a to dle mezinárodní úmluvy, tzv. Dublinského systému. S dalšími osobami zahájili řízení ve věci správního vyhoštění a umístili do zařízení pro zajištění cizinců, ostatním pak udělili policisté výjezdní příkaz s příslušnou dobou platnosti. Poslední variantou je také readmisní řízení (předání do státu, ze kterého do naší republiky vstoupili)."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: "Policisté budou i nadále vykonávat službu rovněž v prostoru hranic, s ohledem na aktuální situaci ve zvýšené míře. Budou rovněž činit jim svěřené úkoly vzhledem ke zjištěným osobám, které hranice nelegálně překročily, a samozřejmě obecně vzhledem k problematice."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy