Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé s covidem a dalšími vážnými infekčními nemocemi letos neodvolí, ani z auta

Letošní komunální i doplňovací volby do Senátu přinesly několik neobvyklostí. Jednou z nich jsou na mnoha místech největší hlasovací lístky. Další je pak také neumožnění hlasování lidem v izolaci. Oproti covidové době nebude možné hlasovat ani z auta.

Pravidelně každé volby přináší vždy nějaké zajímavosti. Někde zřizují volební místnosti v hospodě. Jinde přichází volit čerstvě plnoletí anebo také ti nejstarší obyvatelé.

Anketa: 1.) "Jsem stará, ale důležité jsou, to je jasné. Ale ještě nejsme rozhodnuté, ale nějak to zvládneme." 2.) "No, asi to nestihneme domů k volbám, protože jsme na dovolené, takže bohužel. Samozřejmě každého to zajímá, to je jasné."

Letos ale neodvolí lidé, kteří mají vážnou infekční nemoc.

Josef Pavlovic (Piráti), náměstek ministra zdravotnictví: "V tuto chvíli je překážka volebního práva, pokud máte nařízenou izolaci z důvodů některého infekčního onemocnění, mezi které v tuto chvíli řadíme covid, ale i dalších 30 chorob. V tuto chvíli se to týká přibližně 10 000 osob pro volby do místních v zastupitelstev v přibližně 6 500 obcích."

Volit nebudou ani lidé, kteří leží v nemocnicích na infekčních. Na běžných lůžkových odděleních se ale standardně volí. Další zajímavostí je také velikost hlasovacího lístku.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Volby do zastupitelstva Frýdku-Místku, tak za poslední volby máme největší hlasovací lístek A2. Z toho důvodu, že máme dvě koalice a v těch koalicích je více řádků. To znamená, že nižší formát nemohl být."

Systém hlasování je u komunálních voleb nejsložitější. Lidé mohou vybrat jednu stranu nebo rozdělit křížky napříč stranami podle počtu zastupitelů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy